Aktualności:
Dzień Ludowy w Krościenku n/Dujancem 13 Sierpień 2012 o 12:00

W sobotę 11 sierpnia odbył się długo zapowiadany Dzień Ludowy. Teresa Topolska, członek zarządu Związku Podhalan, zaprosiła wszystkich zainteresowanych tym wydarzeniem już podczas Festynu Sołectwa Centrum który odbył się 28 lipca.

Impreza wystartowała się o godzinie 15 i pomimo niesprzyjającej pogody przyciągnęła wielu amatorów góralszczyzny. Jan Kubik oficjalnie otworzył Dzień Ludowy tradycyjną już grą na trąbicie. Po przemowie i powitaniu gości przez członków Związku Podhalan rozpoczęły się występy. 

Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się Sądeczanie którzy zadziwili całą publiczność swoimi oryginalnymi strojami i ciekawymi tańcami. Zaraz po nich na scenę wkroczył Związek Podhalan z Tylmanowej z przedstawieniem p.t „ Skubacki tylmanowskie”. Historia zaciekawiła wszystkich i sprawiła, że na chwilę publiczność przeniosła się do dawnej chaty góralskiej. Po zakończeniu artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Następnie swój występ przedstawił Zespół Folklorystyczny „Orawskie dzieci” z Lipnicy Wielkiej i zespól „Honaj” z Durszyna (Spisz). Obie grupy swoimi występami zachwyciły publiczność i zebrały same pochwały. Zaraz po nich swój program artystyczny przedstawił Jasiek Kubik z kapelą. Artysta z Krościenka od wielu lat występuje na imprezach i jak zawsze jego występ przypadł do gustu publiczności. Kolejną atrakcją był występ dwóch zespołów dziecięcych „Flisocek” ze Słowacji i „Białczan” z Białki Tatrzańskiej. Młodzi artyści ujęli publiczność swoim profesjonalizmem i zaangażowaniem w taniec. Wszyscy z uwagą oglądali ich występ, a każdy z pewnością liczył na bis. Następnie zaprezentował się zespół złożony z członków grup m.in. z Krościenka i Nowego Targu. Artyści zaprezentowali wspaniałą grę na skrzypcach i basach oraz na oryginalnych instrumentach takich jak np. kobza. W skład ich repertuaru, oczywiście poza tradycyjnymi góralskimi utworami ,wchodziły również piosenki bałkańskie. Publiczności bardzo podobał się ten inny gatunek muzyki. Zaraz po tym występie mężczyźni mogli spróbować swoich sił w rżnięciu drewna. Konkurs okazał się dużym sukcesem, a atrakcyjne nagrody tylko sprawiły że była to świetna zabawa. Atrakcją wieczoru okazał się występ zespołu „ Krosciencany”. Zespół założony w 2001 roku zaprezentował dobrze znane i bardzo efektowne tańce góralskie, takie jak „kąty” czy „ogrodnik”. Podczas występów goście mogli zapoznać się z kulturą góralską, a nawet spróbować swoich sił w tradycyjnej góralskiej polce. Na scenie wraz z członkami zespołu wielu turystów poznało ten taniec. Pomimo późnej pory wieczornej nikt z zebranych, ani występujących, ani oglądających, nie miał ochoty kończyć zabawy. Jednak dzięki obietnicy złożonej przez górali, że to nie ostatnia taka impreza ,wszyscy rozeszli się do domów w wyśmienitych nastrojach.

Podczas trwania całego festynu każdy mógł spróbować góralskich potraw regionalnych sprzedawanych pod sceną, a wszyscy zainteresowani sztuką pienińską dostali szansę obejrzenia wystawy twórców ludowych.

Pomimo pochmurnej pogody, festyn okazał się wielkim sukcesem. Goście poznali lepiej kulturę góralską, którą zapamiętają na całe swoje życie. Każdy ma nadzieję wrócić jeszcze do Krościenka ,na kolejną edycję tego wydarzenia.