Aktualności:
9. LETNI FESTIWAL PIENINY-KULTURA-SACRUM 4 Lipiec 2018 o 13:00

Przed nami dziewiąta edycja Letniego Festiwalu „Pieniny-Kultura-Sacrum". W jego ramach odbędzie się sześć koncertów, wszystkie w Krościenku nad Dunajcem. 

Ich wspólnym mianownikiem będzie tradycyjnie muzyka organowa. Oprócz niej zabrzmi w Krościenku po raz pierwszy flet, waltornia oraz muzyka autorska, skomponowana specjalnie na nasz Festiwal, a wykonana na instrumentarium elektronicznym! Usłyszymy ponadto solowe kompozycje wokalne, a całość dopełnią dzieła chóralne. Kalejdoskop dźwiękowy tegorocznego festiwalu jest więc jak zawsze bogaty i w tym roku bardziej niż dotychczas – międzynarodowy. Wystąpią bowiem artyści z Niemiec, Włoch, Rosji, a także USA!

 

Festiwal rozpocznie się prologiem w starym kościółku pw. Wszystkich Świętych przy Rynku w sobotę 21 lipca o godzinie 16:00. Uroczysta inauguracja odbędzie się dzień później, w niedzielę 22 lipca o godz. 16:00 w nowym kościele, podczas której teksty poetyckie i proza „Wolność jest w nas", przedstawiona przez znakomitego aktora Adama Woronowicza, przeplatać się będzie z improwizacjami organowymi.

 

Całości Festiwalu towarzyszyć będzie wystawa mistrza akwareli pienińskiej – Andrzeja Beliczyńskiego. Festiwal potrwa do 18 sierpnia, na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

 

Festiwal odbywa się dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Województwo Małopolskie. Partnerem wydarzenia są: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Gmina Krościenko n. Dunajcem, Centrum Kultury i Promocji w Krościenku n.D. oraz Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego. Gościny naszym artystom udzieli tradycyjnie Pensjonat CrosnaSpa, znajdujący się przy ul. św. Kingi 73d, a foldery programowe otrzymacie Państwo od pienińskich góralek ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Krościenka n.D.

 

Tegoroczne koncerty odbędą się przy współpracy z Parafią pw. Wszystkich Świętych w Krościenku n.D., a organizatorem dziewiątej edycji jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, wspierana przez firmę Olimp-Labs. Patronatem medialnym objęli nas: TVP Kraków, Radio Kraków, a także portale internetowe Góral Info oraz Pieninyinfo.

 

Serdecznie zapraszam do udziału we wszystkich festiwalowych koncertach. Dla turystów odwiedzających latem Pieniny, wieczory koncertowe są dodatkową okazją do odpoczynku i kontemplacji pięknej muzyki w niepowtarzalnym anturażu pienińskich krajobrazów. Koncerty stanowią ponadto wielką wartość kulturową i edukacyjną dla całej pienińskiej społeczności.

Niech muzyka, poprzez emanację harmonii i piękna, wnosi owe wartości w nasze życie i wyraża przez nie wspaniałe Boże dzieła.

 

KALENDARZ KONCERTÓW

sobota 21 lipca / 16:00 / Kościół Wszystkich Świętych (Rynek)

Prolog

Marek Stefański organy

Edyta Fil (Rosja) flet

niedziela 22 lipca / 16:00 / Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza

Koncert Inauguracyjny

Marek Stefański organy

Adam Woronowicz recytacje

sobota 28 lipca / 19:00 / Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza

Koncert wokalny

Krzysztof Karcz organy

Ewa Walkowska mezzosopran

sobota 4 sierpnia / 19:00 / Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza

Międzynarodowo

Bernhard Leonardy (Niemcy) organy

Jacek Muzyk (USA) waltornia

11 sierpnia / 19:00 / Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza

Elektronicznie

Krzysztof Duda organy, instrumenty elektroniczne

18 sierpnia / 19:00 / Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza

Koncert Finałowy

Maurizio Corazza (Włochy) organy

Agnieszka Radwan-Stefańska organy

Krakowski Akademicki Chór Organum

Wiktoria Bisztyga sopran

Bogusław Grzybek dyrygent