Charakterystyka jaskiń w Pieninach

Tereny górzyste oraz wyżynne kojarzą się z obecnością jaskiń, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów oraz profesjonalnych grotołazów. W paśmie Pienin także można wyróżnić te specyficzne przestrzenie skalne, jednakże nie są one udostępnione do zwiedzania. Jaskinie w Pieninach wciąż są poddawane dokładnym badaniom z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Naukowcy monitorują między innymi aktywność poszczególnych gatunków nietoperzy, wśród których można znaleźć zwierzęta rzadko spotykane nie tylko w naszym kraju, ale także w Europie.

Jaskinie w Pieninach – Dziury

Jedną z bardziej charakterystycznych jaskiń jest pienińska jaskinia Dziury, która znajduje się w Pieninkach. Można do niej dotrzeć, poruszając się zielonym szlakiem turystycznym prowadzącym na Przełęcz Sosnów. Przestrzenie skalne powstały na osuwiskowym terenie, otoczonym przez liczne rowy i charakterystyczne wyrwy. Ta popularna jaskinia w Pieninach wyróżnia się długimi i bardzo krętymi wąwozami. Główny korytarz nie tylko zmienia kierunek, ale także nieregularnie rozszerza się i zwęża. We wnętrzu panuje całkowita ciemność, a dzięki dostępnym informacjom wiadomo, że na dnie znajdują się wapienne skały. Warto dodać, że ta pienińska jaskinia po raz pierwszy została zbadana w połowie dwudziestego wieku.

Jaskinie w Pieninach – Jaskinia w Ociemnem

Jaskinia w Ociemnem to zarazem najdłuższa jaskinia w Pieninach, która, podobnie jak Dziury, jest zlokalizowana w Pieninkach. W jej wnętrzu rozpościerają się korytarze o długości ponad 350 metrów. Znakiem rozpoznawczym przestrzeni skalnych jest obecność nacieków z mleka wapiennego. Jej teren stanowi obszar zimowiska dla wielu gatunków nietoperzy. Turyści nie mają do niej dostępu – warto podkreślić, że w większości map rezygnuje się z jej oznaczania. Dokładne informacje dotyczące Jaskini w Ociemnem można znaleźć w opracowaniu z 1995 roku.

Jaskinie w Pieninach – Walusiowa Jama

Trzecią kluczową jaskinią w polskich Pieninach jest Walusiowa Jama, która mieści się w Czerwonych Skałach. Jej znakiem rozpoznawczym jest bardzo przestronny otwór wejściowy. Omawiana jaskinia w Pieninach posiada we wnętrzu salę, a same korytarze są stosunkowo krótkie – ich łączna długość to 32 metry. Warto zaznaczyć, że z Walusiową Jamą wiążą się popularne legendy zbójeckie, które chętnie są przytaczane przez okolicznych mieszkańców. Jaskinie w Pieninach posiadają nazwy nawiązujące do ich położenia. W przypadku Walusiowej Jamy należy wspomnieć o znajdującej się nieopodal polanie Walusiówka.

Pienińskie jaskinie są bardzo interesujące dla osób zajmujących się badaniami geologicznymi. Nie można również zapominać, że przestrzenie skalne stanowią schronienie dla wielu gatunków nietoperzy. W pienińskich jaskiniach żyją rzadko spotykane ssaki owadożerne, adaptując je na zimowiska. Niestety, jaskinie są całkowicie niedostępne dla turystów, co jest podyktowane kwestiami bezpieczeństwa. Tylko doświadczeni profesjonaliści mogą ubiegać się o pozwolenie na prowadzenie badań, kierując się konkretnym, naukowym celem.