Co zabrać ze sobą na szlak rowerowy w Pieninach?

Szczawnica szlaki roweroweTurystyka rowerowa cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków, którzy decydują się na aktywne spędzanie czasu. Amatorzy kolarstwa koniecznie powinni zwrócić uwagę na szlaki rowerowe w Pieninach. W tym regionie czekają na nas malownicze trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Zarówno doświadczeni rowerzyści, jak i ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w turystyce rowerowej, znajdą dla siebie odpowiednie propozycje wycieczek. Niezależnie od stopnia doświadczenia, bardzo ważne jest, aby jak najlepiej przygotować się do wyprawy, kompletując niezbędne oprzyrządowanie.

Jak przygotować rower na dłuższą wycieczkę?

Zanim wyruszymy na pieniński szlak rowerowy koniecznie musimy sprawdzić aktualny stan techniczny roweru, ponieważ od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Priorytetem jest sprawdzenie hamulców oraz przerzutek. Ważne jest także, aby ocenić stan bieżnika opon oraz sprawdzić w nich ciśnienie powietrza. W razie potrzeby, koniecznie należy nasmarować łańcuch. Satysfakcjonujący stan techniczny roweru to nie wszystko – musimy pamiętać o założeniu dodatkowych elementów oświetleniowych. Szlaki rowerowe w Pieninach mogą rozciągać się nawet powyżej 40 kilometrów – w zależności od wyznaczonej trasy. Z tego względu należy liczyć się z ryzykiem powrotu o zmierzchu. Odblaskowa koszulka lub kamizelka zapewnią nam doskonałą widoczność – dzięki nim pozostali uczestnicy ruchu drogowego nie będą mieć trudności z dostrzeżeniem nas na drodze. Strzałem w dziesiątkę są również odblaskowe taśmy czy opaski, które możemy umieścić bezpośrednio na rowerze.

Szlak rowerowy w Pieninach – co zabrać ze sobą?

Przygotowując się do wycieczki rowerowej, koniecznie należy skompletować odpowiednie ubranie rowerzysty. Obowiązkowo musimy pamiętać o kasku, dopasowanym do wielkości głowy. Warto zadbać o komfort podczas jazdy, w czym pomocne okażą się rękawiczki. Dzięki nim zapobiegniemy otarciom dłoni, które w przypadku dłuższej trasy mogłyby być dość bolesne. Profesjonalne ubranie rowerzysty to również termoaktywna bielizna. Najlepiej zdecydować się na produkty uszyte z naturalnych tkanin, które zapewnią optymalną cyrkulację powietrza. Nie można również zapominać o kurtce przeciwdeszczowej. W górach pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego należy przygotować się na każdą ewentualność. Dzięki zwykłej kurtce ortalionowej ochronimy nasz organizm przed wyziębieniem. Na trasie istotne są także buty o odpowiednio utwardzonej podeszwie. Ponadto, rowerzyści powinni pamiętać o okularach przeciwsłonecznych – nawet jeśli niebo jest zachmurzone. Na koniec warto wspomnieć o konieczności zabrania ze sobą zapięcia rowerowego, aby zabezpieczyć swój pojazd przed kradzieżą.

Szlaki rowerowe w Pieninach rozprzestrzeniają się po najatrakcyjniejszych obszarach tego regionu, zachwycając malowniczymi krajobrazami. Warto zdecydować się na taką formę wycieczki, aby poznać góry z nieco innej perspektywy. Nie można zapominać, że wyprawa rowerowa to także świetna okazja do zadbania o własną formę – dzięki niej uda nam się połączyć przyjemne z pożytecznym.