Czego możemy nauczyć od górali szczawnickich

Górale Wędrując po urokliwych terenach Pienin łatwo zauważyć, że nie jest to dzika kraina, w której nie stanęła stopa ludzka. Malownicze wsie i miejscowości pełne są życia i kolorytu. Wciąż widać tutaj motywy folklorystyczne i tradycyjne naleciałości. Aby poczuć ten klimat nie trzeba daleko wędrować – wystarczy odwiedzić Szczawnicę. Uzdrowiskowe miasto w powiecie nowotarskim liczy sobie około 6.000 mieszkańców i jest przykładem na to, że górale szczawniccy nie zapomnieli o swoich korzeniach.

O przywiązaniu do tradycji świadczy między innymi Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya. Ta wyjątkowa ekspozycja w całości poświęcona jest historii miasta i jego mieszkańców. Warto tutaj zajrzeć i przyjrzeć się sylwetce pienińskich górali i ich dorobkowi. Zgromadzone eksponaty prezentują niemal kompletny obraz tego regionu – jego kulturę, sztukę ludową oraz codzienne życie miejscowej ludności. Górale szczawniccy do dzisiaj noszą tradycyjne stroje – kapelusze z wywiniętym rondem i niebieskie kamizele z sukna. Zachowała się także gwara i typowe dla tego regionu święta oraz uroczystości.

W dzisiejszych czasach górale szczawniccy mogą uchodzić za ludzi mało nowoczesnych i zapatrzonych w przeszłość. Młodzi ludzie z wielkich miast mogą odnieść wrażenie, że goszcząc w tym rejonie przenoszą się w dawne czasy i zwykle nie starają się zrozumieć co sprawia, że Pieniny wciąż są tak magicznym miejscem. Klimat i charakter tego rejonu Polski zawdzięczamy nie tylko geograficznemu położeniu i niezwykłym krajobrazom. Ta ziemia to nie tylko skały i lasy, ale także ludzie z ich pamięcią, ideami i wartościami. Dla górali pienińskich tradycja jest stylem życia i sposobem na zachowanie wspomnień o minionych czasach. I przede wszystkim za to powinniśmy być im wdzięczni. Wielkie metropolie pokrywają się szkłem i betonem, rozwijają się i sprawiają, że życie staje się łatwiejsze. Jednak bez pamięci historycznej nie jesteśmy pełnowartościowi. Ten rejon kraju jest szczególny i prawdopodobnie zawsze takim pozostanie – jednak nie bez pomocy zamieszkujących te okolice górali.

Górale szczawniccy nie boją się przeciwności losu, korzystają z mądrości swoich przodków i pielęgnują swoją tradycję. Warto brać z nich przykład i pamiętać, że myślenie o przyszłości jest równie ważne co pamięć o dawnych czasach. Każdy zakątek kraju ma swoje własne tradycje, specyficzną gwarę i cechy charakterystyczne, które warto zachować i pielęgnować. Górale z Pienin są dumni z tego kim są i pokazują, że nowoczesny telefon i szybki samochód to nie wszystko. Odwiedzając ten szczególny rejon kraju warto pamiętać o tym, aby odwiedzić muzeum w Szczawnicy i uważnie przyglądać się okolicznemu folklorowi i zachowanym zabytkom. A po powrocie do domu spojrzeć przez podobną optykę na swoje miasto czy region i znaleźć w nim coś z czego warto być dumnym. Wizyta w Pieninach to nie tylko wspaniałe doznania estetyczne i możliwość wypoczynku – to wręcz metafizyczna wędrówka przez pamięć, szacunek i kulturę, której nie zdołał stłamsić pędzący do przodu XXI wiek.