Czy laserowe leczenie grzybicy paznokci jest skuteczne?

Co to jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci to inwazyjna choroba dermatologiczna, która szybko się rozprzestrzenia i łatwo przenosi się na inne części ciała. Leki bez recepty często okazują się mało skuteczne. Kiedy domowe zabiegi nie pomagają, warto wybrać się do dermatologa i rozważyć laserowe leczenie grzybicy paznokci. Na czym polega ten innowacyjny zabieg?

Grzybica paznokci to infekcja grzybicza, która powoduje pogrubienie i żółknięcie paznokcia. Zwykle rozpoczyna się od jednego palca u stopy, ale nieleczona może szybko rozprzestrzenić się na inne paznokcie u nóg, a następnie na dłonie. Przyczyn grzybicy paznokci może być wiele: zarazić się można, korzystając z pływalni, sauny, fitnessu czy nawet łazienki w pokoju hotelowym. Objawy szybko się nasilają, a w zaawansowanym stadium choroba powoduje trwałe uszkodzenia płytki paznokciowej, a jej leczenie jest trudne i długotrwałe. Dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie skutecznej terapii, takiej jak laserowe leczenie grzybicy paznokci.

Skuteczność laserowego leczenia grzybicy paznokci

Podczas gdy większość komercyjnych środków przeciwgrzybiczych zapewnia krótkotrwałą ulgę lub wymaga wielokrotnych aplikacji, a terapia trwa tygodniami, a nawet miesiącami, laserowe leczenie grzybicy paznokci już po jednym zabiegu może przynieść pozytywne rezultaty.

Skuteczność laserowego leczenia grzybicy paznokci jest dobrze udokumentowana. Badanie przeprowadzone przez FDA w 2016 roku wykazało, że u pacjentów, którzy poddali się laserowemu leczeniu stóp, nastąpiła wyraźna poprawa stanu paznokci po 3–6 miesiącach po zabiegu. Badanie z 2019 roku przeprowadzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Rodzinnych wykazało, że laserowe leczenie grzybicy paznokci jest skuteczniejsze w usuwaniu grzybów niż leki przeciwgrzybicze dostępne zarówno bez recepty, jak i na receptę. Z kolei badanie opublikowane w 2018 roku w Lasers in Medical Science wykazało 83,7% skuteczność laseroterapii w przypadku pacjentów, u których infekcja obejmowała co najmniej 2/3 paznokcia.

Osoby z zaburzeniami odporności lub cukrzycą narażone są na poważne problemy zdrowotne spowodowane nieleczoną grzybicą paznokci. Ponieważ choroba szybko się rozprzestrzenia i nasila, wczesne leczenie może zapobiec groźnym powikłaniom, takim jak utrata paznokci. Na szczęście laserowe leczenie paznokci ma niewiele przeciwwskazań i można stosować je u szerokiego grona pacjentów. Może być bezpiecznie wykonywane nawet u osób chorych na cukrzycę.

Jak działa laser na grzybicę paznokci?

Lasery na grzybicę paznokci, takie jak Lunula, dostępny w warszawskiej Klinice Miracki, atakują mikroorganizmy znajdujące się pod paznokciem, nie uszkadzając skóry ani innych sąsiadujących tkanek. W przeciwieństwie do środków do stosowania miejscowego, światło lasera może przenikać przez paznokieć i docierać bezpośrednio do grzyba. W laserze Lunula zastosowano dwie długości fali, dzięki czemu kuracja zarówno leczy, jak i przeciwdziała nawrotom choroby. Fala 405 nm zabija grzyby zagnieżdżone pod płytką paznokcia, a 635 nm wzmacnia procesy immunologiczne paznokcia.

Zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia płytki paznokcia i ewentualnie jej opiłowania, aby przygotować ją do działania lasera. Terapia jest praktycznie bezbolesna i nie wymaga znieczulenia. Podczas laseroterapii może być odczuwalne ciepło i mrowienie w okolicy łożyska paznokcia. Dla uzyskania optymalnych efektów wskazane jest powtórzenie leczenia i wykonanie serii trzech lub czterech zabiegów, w tygodniowych odstępach.

Laserowe leczenie grzybicy paznokci zapobiega rozprzestrzenianiu się grzybów oraz zmniejsza dolegliwości związane z infekcją, takie jak ból i dyskomfort. Efektem zabiegu jest zdrowy wzrost nowego paznokcia, bez śladu grzybicy. Powrót paznokcia do naturalnego wyglądu może potrwać od sześciu miesięcy do roku – w zależności od stopnia infekcji i tempa wzrostu płytki paznokciowej. 

Więcej na temat laserowego usuwania grzybicy paznokci dowiesz się od specjalistów z Kliniki Miracki w Warszawie – zachęcamy do kontaktu: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-warszawa-mokotow-aleja-wilanowska/