Czym się kierować, wybierając nocleg w górach?

Wyprawa w góry to jedna z najpopularniejszych form wypoczynku – świeże i rześkie powietrze, niepowtarzalna kultura ludowa, odizolowanie się od zgiełku wielkich metropolii i, oczywiście, wymagające, choć niesamowicie satysfakcjonujące górskie wędrówki. Po męczącej wyprawie trzeba mieć jednak… dokąd wrócić! Wybór właściwego lokum, w którym zregenerujemy nadwyrężone siły to kwestia podstawowa, nierzadko rzutująca na jakość całego wyjazdu. Zatem, czym powinniśmy kierować się, szukając noclegu w górach?

Z przyczyn oczywistych zacznijmy od zastanowienia się nad dysponowanym budżetem. Później zaś warto określić, czego oczekujemy – zdecydujmy, czy zależy nam na wysokim komforcie czy też raczej nie potrzebujemy wyszukanych warunków. Wybór bazy wypadowej należy także uzależnić od wymagań wszystkich członków wyprawy – jeśli bowiem podróżujemy z dziećmi, kobietami w ciąży czy osobami starszymi, prawdopodobnie konieczne okażą się Wycieczka w górywyższe standardy.

Po głowie chodzi nam namiot? W górach noc pod chmurką, od której dzieli nas zaledwie cienka płachta materiału to pomysł na prawdziwą przygodę, ale wyprawa okaże się udana tylko wtedy, kiedy wszyscy jej uczestnicy będą na warunki namiotu odpowiednio przygotowani. W innymi przypadku, biorąc pod uwagę także zmienne, górskie warunki pogodowe, lepiej zdecydować się na hotel, pensjonat lub ośrodek wczasowy.

W poszukiwaniach bazy noclegowej pomoże oczywiście Internet – warto zapoznać się z opiniami na temat lokum zawartymi na forach tematycznych. Wykorzystajmy również inne możliwości sieci i, posługując się wirtualnymi mapami zdjęciowymi, przyglądamy się ośrodkom, pomiędzy którymi dokonujmy wyboru. Pensjonat, według opisu właściciela położony na cichym uboczu, może się bowiem okazać w rzeczywistości zlokalizowany przy hałaśliwej drodze międzymiastowej, a widok na góry z pokoju hotelowego, w zamyśle dyrekcji ośrodka, może oznaczać zdjęcie Trzech Koron zawieszone na ścianie w łazience.\

Po dokonaniu wyboru w kwestii oczekiwanych standardów zakwaterowania, zwróćmy uwagę w jakim punkcie zlokalizowany jest konkretny ośrodek. Jeśli zależy nam na pieszych wędrówkach, warto zdecydować się na pensjonat lub hotel usytuowany poza miastem w pobliżu szlaków turystycznych. Jeśli zaś chcemy skupić się na podziwianiu zabytkowej architektury, możemy wybrać lokum na terenie miasta. W przypadku gdy nie posiadamy auta, zadbajmy również o to, aby zamieszkać w pobliżu przystanków lokalnej komunikacji i punktów usługowych, które umożliwią nabycie artykułów pierwszej potrzeby.

Obecnie w modzie jest agroturystyka – jeśli więc chcemy nie tylko oddać się górskim wędrówkom, a pragniemy również poznać codzienność mieszkańców (zasmakować regionalnych potraw, obserwować i uczestniczyć w standardowych czynnościach gospodarskich czy po prostu wyspać się w tradycyjnym, góralskim wnętrzu), wybierzmy nocleg w gospodarstwie agroturystycznym. Zafundujemy sobie nie tylko relaksujący urlop, ale i niepowtarzalną wycieczkę w czasie – zwłaszcza, jeśli nie wyobrażamy sobie już życia przed zaawansowaną elektroniką.