Dlaczego warto odwiedzić rezerwat przyrody Wysokie Skałki?

Wielu turystów podkreśla, że głównym atutem Pienin są walory przyrodnicze, obok których nie sposób przejść obojętnie. Na szczególną uwagę zasługuje rezerwat przyrody Wysokie Skałki cieszący się ogromnym zainteresowaniem ze strony wczasowiczów. Mieści się on na terenie Małych Pienin, tuż przy granicy ze Słowacją. W najwyższym punkcie rezerwat osiąga wysokość 1050 m n.p.m. (szczyt Wysokiej). Na jego terenie można odnaleźć wiele interesujących gatunków roślin, charakterystycznych dla klimatu górskiego. Omawiany obszar został objęty dwoma głównymi szlakami turystycznymi – zielonym i niebieskim.

Walory przyrodnicze rezerwatu Wysokie Skałki

Przyroda rezerwatu Wysokie Skałki jest jedną z głównych motywacji dla turystów, którzy decydują się na aktywny wypoczynek w tym rejonie. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że znaczną część pokrywają lasy, co bezpośrednio wpływa na specyfikę występujących gatunków roślin i zwierząt. Na szczególną uwagę zasługuje górnoreglowy las świerkowy podlegający całkowitej ochronie. Oprócz lasów, charakterystyczną cechą Wysokich Skałek są liczne łąki. Właśnie tutaj można natknąć się na rzadkie gatunki kwiatów, takie jak lilia złotogłów, tojad dzióbaty, jaskier platanolistny, modrzyk górski czy powojnik alpejski. Przyroda rezerwatu Wysokie Skałki to także niezwykle interesująca fauna. Wielu ornitologów regularnie odwiedza te rejony, aby podziwiać drapieżne gatunki ptaków w ich naturalnym środowisku. Warto wspomnieć chociażby o puchaczu, myszołowie zwyczajnym czy orliku krzykliwym. Rzadkie gatunki roślin i zwierząt są najlepszym dowodem na zróżnicowaną przyrodę tego niezwykłego miejsca.

Rezerwat Wysokie Skałki – walory krajobrazowe

Rezerwat przyrody Wysokie Skałki jest miejscem, z którego można podziwiać malownicze krajobrazy, zapierające dech w piersiach najbardziej wytrawnym turystom. Z samego wierzchołka rozprzestrzeniają się widoki na wiele pasm górskich, co przy odpowiedniej widoczności gwarantuje niezapomniane wrażenia. Możliwość podziwiania Tatr, Pienin, Pasma Radziejowej czy Babiej Góry to bez wątpienia najistotniejsze atrakcje krajobrazowe. Należy także wspomnieć o licznych wapiennych skałach, które można podziwiać od jednej ze stron Wysokiej. W najwyższym punkcie mają one wysokość rzędu 20 metrów. Rezerwat przyrody Wysokie Skałki najlepiej odwiedzić nie tylko z aparatem fotograficznym, ale także z lornetką, aby przybliżyć sobie malownicze krajobrazy. Warto zaznaczyć, że nawet w przypadku nieco gorszej widoczności można liczyć na naprawdę imponujące widoki.

Najpopularniejszym szlakiem turystyki pieszej prowadzącym do rezerwatu Wysokie Skałki jest szlak zielony, który rozpoczyna się w Jaworkach, obejmując Wąwóz Homole i Polanę pod Wysoką. Do rezerwatu można dojść także szlakiem niebieskim, który rozpoczyna się na grzbiecie Małych Pienin i prowadzi przez Szafranówkę oraz Durbaszkę. Warto chociaż jeden dzień poświęcić na wypoczynek na terenie Wysokich Skałek, aby samemu przekonać się o wyjątkowości tego miejsca, ulegając urokowi malowniczych krajobrazów.