Dlaczego warto odwiedzić rezerwat przyrody Wysokie Skałki?

Rezerwaty przyrody to idealne miejsca wypoczynku dla osób, które marzą o beztroskim spacerowaniu na łonie dziewiczej natury. Jednym z ciekawszych rezerwatów mieszczących się na terenie Pienin jest rezerwat Wysokie Skałki. Co roku cieszy się on ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród amatorów dzikiej przyrody, jak i zwolenników malowniczych krajobrazów. Niewątpliwie jest to jeden z tych terenów, które zapisują się w pamięci każdego turysty, szczególnie jeśli nieobce mu się górskie wędrówki.

 

Malownicze krajobrazy w zasięgu wzroku

Ze względu na specyficzne położenie rezerwat Wysokie Skałki zachwyca wieloma walorami krajobrazowymi. Warto zaznaczyć, że między innymi w tym celu został on założony – aby chronić naturalny, górski krajobraz. Godny uwagi jest chociażby sam wąwóz Homole, który charakteryzuje się bardzo stromymi ścianami. W najwyższych punktach kanion osiąga wysokość nawet stu dwudziestu metrów. Na uwagę zasługuje jego konstrukcja bazująca na wapieniach krynoidowych. Powodzeniem turystów cieszy się przede wszystkim główny szczyt Wysokiej, który umożliwia swobodną obserwację wielu pasm górskich. To właśnie z tego miejsca można przyjrzeć się Babiej Górze czy Pasmu Radziejowej. Z wierzchołka można również podziwiać Pieniny oraz Tatry. Turyści, którzy skupią się na wschodniej stronie szczytu, mają okazję zapoznać się ze specyfiką skał wapiennych. Na wycieczkę warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, aby uwiecznić najpiękniejsze krajobrazy.

 

Najważniejsze atuty przyrody

Wysokie Skałki często są odwiedzane przez ornitologów, ponieważ na terenie rezerwatu można spotkać wiele gatunków ptaków. Na tym terenie gniazdują między innymi puchacze. Wśród innych ptaków drapieżnych warto wymienić myszołowa zwyczajnego oraz orlika. Należy także wspomnieć o gatunkach typowo górskich, takich jak pliszka górska. Ponadto, na tym terenie można spotkać pluszcza oraz pustułkę. Klimat panujący w Wysokich Skałkach odpowiada również wielu gatunkom roślin, które nie są tak powszechne w innych regionach naszego kraju. Można tutaj wymienić chociażby wawrzynka wilczełyko, modrzyka górskiego, jaskra platanolistnego, powojnika alpejskiego czy liczne gatunki drzew, charakterystyczne dla górskiego klimatu. Na szczególną uwagę zasługuje górnoreglowy las świerkowy, który odtworzył się pomimo szkodliwej działalności człowieka. Ze względu na specyfikę fauny i flory rezerwat Wysokie Skałki często jest nazywany rezerwatem leśnym. 

 

Wędrówka po rezerwacie Wysokie Skałki dostarczy niezapomnianych wrażeń każdemu turyście. Warto zaznaczyć, że na tym terenie zostały wytyczone dwa szlaki turystyczne – zielony oraz niebieski. Zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni amatorzy turystyki górskiej, powinni być usatysfakcjonowani interesującą trasą. Jeśli ktoś wypoczywa w rejonie Pienin, koniecznie musi zdecydować się na wycieczkę po rezerwacie, zapoznając się ze specyfiką tutejszej fauny i flory. Nie bez powodu to miejsce cieszy się szczególnym zainteresowaniem ze strony osób zajmujących się obserwacją rzadkich gatunków ptaków.