Flora Pienińskiego Parku Narodowego

Pieniński Park Narodowy to miejsce, które powinien odwiedzić każdy miłośnik botaniki. Na jego terenie można odnaleźć setki gatunków roślin naczyniowych, glonów czy mchów. Niektóre z nich są dość powszechne, inne rosną na bardziej niedostępnych terenach. Różnorodność świata roślin jest uzależniona przede wszystkim od specyfiki terenu, który charakteryzuje się występowaniem wielu mikroklimatów. Warto zdecydować się na wyprawę do Pienińskiego Parku Narodowego, aby na własne oczy zapoznać się z wieloma gatunkami roślin.

Występowanie gatunków endemicznych

Z pewnością niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na terenie Pienińskiego Parku Narodowego można spotkać endemiczne gatunki roślin. Pod tym pojęciem kryją się gatunki, które bardzo trudno odnaleźć, ponieważ zazwyczaj rosną wyłącznie na ograniczonym terenie. Do grupy endemitów zaliczany jest pszonak pieniński. Ta specyficzna roślina o żółtych kwiatach rośnie wyłącznie na paru stanowiskach na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Roślina znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową, co jest związanie ze specyfiką jej występowania. Drugim endemitem jest mniszek pieniński, na którego można się natknąć wyłącznie na zboczach Trzech Koron. Jego znakiem rozpoznawczym są kwiaty w formie pojedynczych koszyczków, zazwyczaj utrzymane w lekko czerwonym odcieniu. Roślina zakwita w maju i jest uznawana za gatunek krytycznie zagrożony.

Charakterystyka pienińskiej flory

Pieniny nie należą do wysokich pasm górskich, a mimo to można tutaj znaleźć około 167 gatunków roślin charakterystycznych dla górskiego klimatu. Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego rośnie ponad 500 gatunków grzybów kapeluszowych i nieco mniej porostów. Z tym obszarem kojarzone są takie gatunki, jak bylica piołun, chaber pieniński, jałowiec sabiński czy złocień Zawadzkiego. Znakiem rozpoznawczym Pienin jest oczywiście reliktowa sosna, która znajduje się na Sokolnicy. Na specjalną uwagę zasługują tereny łąkowe, które wyróżniają się bogactwem gatunkowym roślin – także dzięki działalności człowieka. Można tutaj odnaleźć rozmaite gatunki storczyków, zachwycające kolorystyką. Z kolei na skalnych terenach rosną takie rośliny, jak sesleria skalna czy smagliczka skalna. W lasach Pienin można znaleźć liczne pierwiosnki, przebiśniegi i śnieżyczki. Różnorodność gatunkowa zależy przede wszystkim od specyfiki terenu. W Pienińskim Parku Narodowym natrafimy również na rośliny, które rosną na terenie innych kompleksów górskich, w tym między innymi w Bieszczadach.

Różnorodność gatunkowa roślin wpływa na różnorodność występowania wielu gatunków zwierząt. W Pieninach panuje krystalicznie czyste powietrze, co sprzyja biologicznemu zróżnicowaniu. Nic dziwnego, że teren Pienińskiego Parku Narodowego często jest odwiedzany przez botaników czy zoologów, którzy prowadzą na jego obszarze badania dotyczące zasięgu występowania wybranych gatunków. Każdy miłośnik polskiej przyrody powinien choć raz zdecydować się na wypoczynek w otoczeniu Pienin, aby uświadomić sobie, jak wygląda pienińska fauna i flora.

Polecane artykuły