Jeden dzień w Pieninach? Zaplanuj go tak, by zobaczyć jak najwięcej!

Pieniny czyli pasmo górskie w naszych Karpatach to piękny i atrakcyjny obszar. Każdego może skusić. Planowanie waszej wyprawy powinniście rozpocząć od rozeznania się w temacie – czyli co tutaj znajdziecie z interesujących was miejsc czy widoków. Warto odwiedzić strony, na których przeczytamy masę informacji o atrakcjach czekających was w Pieninach.

Trzy KoronyGóry są piękne o każdej porze roku. Najbardziej przychylne są jednak latem. Osobiście polecamy wykorzystanie wakacji do tego, by zakochać się w Pieninach! Uwierzcie, nie przesadzamy! Nawet jeśli do dyspozycji mamy jedynie dzień, warto wyeksploatować go całkowicie. Zalecamy wczesną poranną pobudkę. Jako pierwszy punkt wycieczkowy warto obrać wejście na Trzy Korony. To jedne z najpopularniejszych szczytów górskich w Polsce i najbardziej rozpoznawalny szczyt Pienin Właściwych. Trzy Korony mają aż pięć wierzchołków. Taras widokowy znajduje się na Okrąglicy. Szlak zaczyna się przy schronisku Trzy Korony i prowadzi przez zachwycający wąwóz Szopczański. Wybieracjąc szlak żółty wędrówka potrwa około dwóch godzin i zakończy się podziwianiem widoku ze szczytu Okrąglica, który ma 982 m n.p.m. Na zdobycie szczytu i powrót trzeba liczyć około cztery godziny. To dopiero pierwsza atrakcja w planie podbijania Pienin.

Spływ Dunajcem to niezapomniane przeżycie, w którym każdy powinien wziąć udział. Trasa ma długość piętnastu kilometrów. Nie wymaga to żadnego specjalnego przygotowania. Musisz jedynie pamiętać o ciepłym ubiorze. Trasę pokonuje się na tratwie flisackiej. Różnice poziomów niekiedy wynoszą aż 36 metrów. Sezon spływowy trwa od 1 kwietnia do 31 października. W tym czasie każdy, kto chce przeżyć wyjątkowe doświadczenie, powinien skorzystać z okazji. Spływ zakończony w Szczawnicy to wyprawa, na którą trzeba poświęcić około dwie i pół godziny. Góry to dla nas przede wszystkim obcowanie z naturą i bardzo aktywne spędzanie czasu, dlatego polecamy podróż po Dunajcu, gdzie widoki są rewelacyjne!

Kolejnym punktem jednodniowej wycieczki może być park linowy. Dawka adrenaliny każdemu może poprawić nastrój. Jeszcze do roku 2011 park linowy w Szczawnicy był rozbudowywany. Obecnie jest już w pełni przygotowany na przybywanie turystów i zainteresowanych ekstremalnymi odczuciami. Park zlokalizowany jest nad brzegiem rzeki Grajcarek – malowniczy teren. Każdy znajdzie tam coś dla siebie – zarówno mali, jak i trochę więksi fanatycy przygód. Do wyboru mamy trasę żółtą, zieloną i czarną – extreme. Tym odważnym polecamy wybrać ten najtrudniejszy odcinek. Trasa wymaga sporego wysiłku i sprawności. To niemałe wyzwanie, jednak doskonałe dla wszystkich kochających adrenalinę. Czas przejścia dla takiego zwykłego turysty to około dwie godziny. Mogą tutaj być pewne odstępstwa, niektórym wystarczy półtorej godziny innym dwie i pół. W każdym razie warto podjąć ryzyko.

Wyprawę można zakończyć odwiedzinami kościoła świętego Wojciecha w Szczawnicy, który jest interesującym sakralnym zabytkiem. Zbudowany jest on z kamienia w stylu neogotyckim. Warto przysiąść w nim i odpocząć po ekscytującym dniu.

Nawet jeden dzień w Pieninach może być zaskakujący i dynamiczny. Pomimo zmęczenia przyniesie satysfakcję. Pieniny to piękne góry – tajemnicze i pragnące odkrywania na nowo. To wspaniały punkt urlopowy, nawet jeżeli masz tylko kila godzin by móc się nimi nacieszyć...