Kiedy rezerwować nocleg?

NoclegiPieniny oferują piękne widoki, wspaniałe ciekawostki przyrodnicze, moc zabytków i wiele innych atrakcji. W tym miejscu jest tak wiele do zobaczenia, że jednodniowy wypad w Pieniny mija się z celem. Na szczęście ten rejon obfituje w hotele, schroniska i bazy noclegowe, które dają strudzonemu turyście szansę na odpoczynek po emocjonującym dniu zwiedzania. Sprawą oczywistą jest to, że warto tu przyjechać, ale z jakim wyprzedzeniem należy zacząć myśleć o wyprawie? Kiedy rezerwować nocleg?

Pieniny to rejon turystyczny, który charakteryzuje się takimi samymi problemami co każdy inny rejon górski. Przeglądając oferty hoteli, noclegowni, schronisk i prywatnych kwater odnosi się wrażenie, że cała gospodarka tej części Polski opiera się na zapewnianiu turystom noclegów. Wybór jest szeroki, ale jeżeli zdecydujemy się na telefon w ostatniej chwili to spotkać nas może przykra niespodzianka. Pieniny są odwiedzane w sezonie bardzo tłumnie i znalezienie pokoju może graniczyć z cudem. Dlatego bardzo ważny jest termin przyjazdu. Wraz z początkiem wakacji letnich i po pojawieniu się pierwszych śniegów turyści zaczynają spływać tutaj lawinowo. W czasie ferii zimowych raczej nie warto szukać „na szybko” noclegu w Szczawnicy, Niedzicy i Czorsztynie, gdyż te miejscowości leżą w pobliżu popularnych wyciągów narciarskich. Szczęścia można próbować w nieco bardziej oddalonych miejscowościach lub na prywatnych, wiejskich kwaterach. To samo dotyczy okresu wakacyjnego, ale w tym wypadku rezerwację warto robić dużo wcześniej – amatorzy pieszych wędrówek są w stanie zająć każde wolne łóżko i początek urlopu może skończyć się bezowocną wędrówką od drzwi do drzwi lub marnowaniem kolejnych impulsów telefonicznych.

Lipiec i sierpień to najbardziej poszukiwane terminy na wizytę w Pieninach. Planując urlop w tym czasie warto zaplanować to nawet na kilka miesięcy wcześniej. Rezerwując pokój w kwietniu można mieć już pewne problemy, więc warto zacząć poszukiwanie idealnego miejsca już w lutym lub marcu. To samo dotyczy okresu ferii zimowych i świąt Bożego Narodzenia. Chcąc odwiedzić stok narciarski z dziećmi wypada zacząć telefonować do schronisk i hoteli już latem.

Oznacza to, że pragnąc spędzić wakacje w Pieninach, należy szukać miejsca już w czasie ferii zimowych i odwrotnie – oczekując wolnych pokoi na zimowy wypad, trzeba zająć się tym podczas wakacji letnich. Czy naprawdę jest tak trudno o pokój? Malownicze rejony przyciągają turystów z zakątków całej Polski. Miłośnicy Pienin przyjeżdżają tu najczęściej co roku, ale trafiają się też osoby, które nie znalazły zakwaterowania w Zakopanem lub znudzone są już turystycznymi szlakami Tatr. To sprawia, że ten rejon Polski jest coraz bardziej oblegany. Liczba schronisk i hoteli w Kluszkowcach, Szczawnicy, Krościenku, Sromowcach, Czorsztynie, Niedzicy i Krośnicy rośnie z roku na rok, ale wciąż bywają problemy z zakwaterowaniem wszystkich zainteresowanych. Problemu nie ma za to poza sezonem – przyjeżdżając w Pieniny na początku kwietnia lub późną jesienią można korzystać niemal do woli z ofert tanich pokoi na terenie wszystkich miejscowości turystycznych.