Kiedy w Pieninach jest najładniejsza pogoda

Wycieczki w góry muszą być planowane pod wieloma względami, które w mniejszym lub w większym stopniu wpłyną na nasze udane wakacje. Jednym z kluczowych czynników jest pogoda. Jak wiadomo, w górach zmienia się ona niczym w kalejdoskopie, dlatego każdy turysta musi być przygotowany na jej kaprysy. Warto także zastanowić się, jaka pora roku jest najlepsza na wypoczynek w Pieninach. Oczywiście wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji – pogoda powinna być szczególnie istotna dla turystów, którzy planują aktywny odpoczynek.

Kiedy wybrać się na spływ Dunajcem?

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji podczas pobytu w Pieninach jest spływ Dunajcem. Największe oblężenie turystów jest w drugiej połowie lipca oraz w sierpniu, co jest związane z wysokimi temperaturami powietrza. Decydując się na spływ w sezonie wakacyjnym można liczyć na znakomite warunki pogodowe. Oczywiście zawsze należy pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu. Nawet podczas słonecznych dni pogoda może gwałtownie ulec zmianie. Ponadto, w zacienionych wąwozach temperatura bywa o wiele niższa, dlatego koniecznie należy zabrać ze sobą cieplejszą garderobę, także pod kątem deszczu. Sezon spływów nie obejmuje jedynie miesięcy wakacyjnych. Flisacy rozpoczynają swoją działalność już na początku kwietnia, a ostatnie spływy są organizowane w październiku. Jeśli jednak warunki pogodowe nie są odpowiednie, kursy zostają odwołane. Z tego względu, najcieplejsze miesiące są najlepszą gwarancją na to, że uda nam się skorzystać z tej atrakcji.

Jaka pogoda jest najlepsza na górskie spacery?

Pieniny nie są tak wysokim pasmem gór jak Tatry, dlatego zmiany temperatur są tutaj mniej dokuczliwe – szczególnie, jeśli zdecydujemy się na wyjazd w sezonie wakacyjnym. Większość turystów decyduje się na wycieczkę w sezonie lipiec-sierpień. Jeśli ktoś uwielbia górskie spacery w promieniach słońca, na pewno ten termin będzie dla niego optymalny. Należy jednak liczyć się z kaprysami pogody – szczególnie w lipcu zdarzają się w Pieninach częste burze. Na szczęście zazwyczaj są one chwilowe i dlatego nie stanowią dla turystów większego problemu. Na znakomite warunki pogodowe można także liczyć wiosną oraz jesienią. Co prawda temperatury nie są zbyt wysokie, ale za to pogoda sprzyja dłuższym spacerom, jeśli oczywiście zabierzemy ze sobą cieplejszą garderobę. Wyjazd na przełomie września i października ma też inną zaletę – w tym okresie jest znacznie mniej wczasowiczów.

A może zimowy wypad na narty?

W Pieninach sezon trwa praktycznie przez cały rok – góry są atrakcyjne nie tylko wiosną i latem, ale także zimą. Amatorzy zimowych sportów jak najbardziej mogą zdecydować się na wyjazd w te rejony, przy czym obecność opadów śniegu nie jest konieczna. Trasy dla narciarzy są sztucznie naśnieżane, dzięki czemu można liczyć na idealne warunki do zimowego szaleństwa. Tak naprawdę konkretny miesiąc wyjazdu powinien być dopasowany do naszych indywidualnych preferencji. Pieniny są atrakcyjne o każdej porze roku, ale warto pamiętać o zabraniu odpowiedniej garderoby.