Komunikat pogodowy – dlaczego jest taki ważny?

Wprost nie możesz się już doczekać wymarzonego urlopu w górach? Należysz do zagorzałych miłośników wypraw po szlakach turystycznych, na których przebiegu zlokalizowane są najwyższe punkty pasm górskich? A może po prostu lubisz wędrować – nieważne dla Ciebie, czy teren ma charakter nizinny czy wyżynny? Niezależnie od Twojego doświadczenia, umiejętności, możliwości i upodobań pamiętaj, że warunki atmosferyczne, zwłaszcza w górach, bywają niezwykle zmienne i stanowią splot szczególnie niebezpiecznych żywiołów, które, przy odrobinie nieostrożności, nierozsądku czy brawury, zagrozić mogą zdrowiu, a w ekstremalnych, choć nierzadkich przypadkach, także życiu Twojemu i Twoich najbliższych. Dlatego też, na bieżąco nadawane komunikaty pogodowe zawsze i bezwzględnie traktuj poważnie, ściśle uzależniając od nich swoje plany.

Jeśli planujesz zdobywać górskie szczyty, z uwagą wysłuchuj informacji, co do przewidywanych warunków pogodowych. Zwróć uwagę na temperaturę powietrza oraz nasłonecznienie. Jeśli w okolicy panują uporczywe i trudne do zniesienia, nawet w spoczynku, upały, zrezygnuj z wymagającej wyprawy. Możesz bowiem narazić się na groźne dla zdrowia skutki, takie jak między innymi odwodnienie będące skutkiem masywnej utraty wody wraz z potem, a nawet udar cieplny. Prawdopodobnie nie odczujesz również przyjemności z wędrówki w niemiłosiernym skwarze i z niezwykle ciężkim plecakiem, w którym kryją się imponujące zapasy wody. Nadmierne nasłonecznienie zaś powinno skłonić do intensywnej ochrony skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym. Kremy z filtrami UV zabierz ze sobą w drogę i regularnie powtarzaj ich aplikację – zwłaszcza w miejsca nieosłonięte odzieżą, co pozwoli Ci zapobiec poparzeniom słonecznym. Pamiętaj też o nakryciu głowy – marsz z głową wystawioną na niczym nieskrępowane działanie promieni słonecznych może okazać się katastrofalny w skutkach i zakończyć się pobytem w szpitalu. Szczególną ochroną podczas upałów obejmij dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze.

Dla amatorów górskich wypraw zdradliwe okażą się także deszcze. Wilgotne kamieniste i błotniste ścieżki stają się bowiem niebezpiecznie śliskie, co sprzyja upadkom i kontuzjom. W przypadku silnych ulew, ściana gwałtownego deszczu poważnie ograniczyć może również widoczność, negatywnie wpływając na wskaźnik bezpieczeństwa górskiej wędrówki. W parze z deszczem nierzadko podąża chłód – wyziębienie organizmu gwarantuje nie tylko przeziębienie i poważniejsze dolegliwości zdrowotne, ale i znacznie obniża komfort wędrówki, czyniąc ją po prostu nieprzyjemną, a Ty nie relaksujesz się, a jedynie uparcie myślisz o powrocie do hotelu. Dlatego też, z należytą uwagą wysłuchaj komunikatu pogodowego, który poinformuje Cię o przewidywanej temperaturze powietrza i zasugeruje wybór cieplejszej odzieży.

 

Uwzględnij również komunikaty pogodowe zawierające informacje na temat burz – tego typu atmosferyczne okoliczności okazać się mogą tragiczne w skutkach zarówno podczas górskiej wędrówki, ale i spaceru po terenach nizinnych. Po usłyszeniu zapowiedzi i nadchodzących burzach, w trosce o własne bezpieczeństwo warto odpowiednio zmodyfikować plany.