Komunikat pogodowy - dlaczego jest taki ważny?

Wprost nie możesz się już doczekać wymarzonego urlopu w górach? Należysz do zagorzałych miłośników wypraw po szlakach turystycznych, na których przebiegu zlokalizowane są najwyższe punkty pasm górskich? A może po prostu lubisz wędrować – nieważne dla Ciebie, czy teren ma charakter nizinny czy wyżynny? Niezależnie od Twojego doświadczenia, umiejętności, możliwości i upodobań pamiętaj, że warunki atmosferyczne, zwłaszcza w górach, bywają niezwykle zmienne i stanowią splot szczególnie niebezpiecznych żywiołów, które, przy odrobinie nieostrożności, nierozsądku czy brawury, zagrozić mogą zdrowiu, a w ekstremalnych, choć nierzadkich przypadkach, także życiu Twojemu i Twoich najbliższych. Dlatego też, na bieżąco nadawane komunikaty pogodowe zawsze i bezwzględnie traktuj poważnie, ściśle uzależniając od nich swoje plany.

Jeśli planujesz zdobywać górskie szczyty, z uwagą wysłuchuj informacji, co do przewidywanych warunków pogodowych. Zwróć uwagę na temperaturę powietrza oraz nasłonecznienie. Jeśli w okolicy panują uporczywe i trudne do zniesienia, nawet w spoczynku, upały, zrezygnuj z wymagającej wyprawy. Możesz bowiem narazić się na groźne dla zdrowia skutki, takie jak między innymi odwodnienie będące skutkiem masywnej utraty wody wraz z potem, a nawet udar cieplny. Prawdopodobnie nie odczujesz również przyjemności z wędrówki w niemiłosiernym skwarze i z niezwykle ciężkim plecakiem, w którym kryją się imponujące zapasy wody. Nadmierne nasłonecznienie zaś powinno skłonić do intensywnej ochrony skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym. Kremy z filtrami UV zabierz ze sobą w drogę i regularnie powtarzaj ich aplikację – zwłaszcza w miejsca nieosłonięte odzieżą, co pozwoli Ci zapobiec poparzeniom słonecznym. Pamiętaj też o nakryciu głowy – marsz z głową wystawioną na niczym nieskrępowane działanie promieni słonecznych może okazać się katastrofalny w skutkach i zakończyć się pobytem w szpitalu. Szczególną ochroną podczas upałów obejmij dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze.

Dla amatorów górskich wypraw zdradliwe okażą się także deszcze. Wilgotne kamieniste i błotniste ścieżki stają się bowiem niebezpiecznie śliskie, co sprzyja upadkom i kontuzjom. W przypadku silnych ulew, ściana gwałtownego deszczu poważnie ograniczyć może również widoczność, negatywnie wpływając na wskaźnik bezpieczeństwa górskiej wędrówki. W parze z deszczem nierzadko podąża chłód – wyziębienie organizmu gwarantuje nie tylko przeziębienie i poważniejsze dolegliwości zdrowotne, ale i znacznie obniża komfort wędrówki, czyniąc ją po prostu nieprzyjemną, a Ty nie relaksujesz się, a jedynie uparcie myślisz o powrocie do hotelu. Dlatego też, z należytą uwagą wysłuchaj komunikatu pogodowego, który poinformuje Cię o przewidywanej temperaturze powietrza i zasugeruje wybór cieplejszej odzieży.

Uwzględnij również komunikaty pogodowe zawierające informacje na temat burz – tego typu atmosferyczne okoliczności okazać się mogą tragiczne w skutkach zarówno podczas górskiej wędrówki, ale i spaceru po terenach nizinnych. Po usłyszeniu zapowiedzi i nadchodzących burzach, w trosce o własne bezpieczeństwo warto odpowiednio zmodyfikować plany.

Polecane artykuły

  • czorsztyn_zamek.jpg

    Zakochaj się w Pieninach

    Pieniny cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów, którym zależy na wypoczynku w otoczeniu dziewiczej przyrody. Nic dziwnego, że niektórzy wczasowicze z przyjemnością wracają w to...

  • czorsztyn-ski-1.jpg

    Na jakie atrakcje możemy liczyć zimą?

    Pieniny są atrakcyjne nie tylko latem, ale także zimą. Niższe temperatury powietrza nie są przeszkodą do zrealizowania wymarzonego wypoczynku – szczególnie, jeśli ktoś stawia na aktywny odpoczynek.

  • na-szlaku.jpg

    Relacja z Pienin: Zagubieni na szlaku.

    To miał być kolejny udany dzień na szlaku, jednakże tym razem nie wszystko poszło po naszej myśli. Gdy opuszczaliśmy swój pensjonat, nawet przez myśl nam nie przeszło, że tego dnia czeka na nas tak wiele wrażeń – których wolałabym uniknąć.

  • beresnik.jpg

    Co może nas spotkać w schronisku?

    Schroniska górskie często cieszą się gorszą opinią od tradycyjnych pensjonatów czy hoteli. Tymczasem w wielu z nich można liczyć na naprawdę doskonałe warunki, ze wszystkimi najpotrzebniejszymi...