Kurtka narciarska damska – jak wybrać najlepszą?

2025-10-26

Aby zacząć przygodę z nartami lub snowboardem, nie potrzebujemy wiele. Sprzęt możemy wypożyczyć na stoku. Niezbędny będzie jednak wygodny i ciepły strój, którego podstawą powinna być odpowiednio dobrana kurtka narciarska. Na co zwrócić uwagę przy zakupie okrycia wierzchniego do sportów zimowych? Podpowiadamy.

Wybieramy damską kurtkę narciarską – czym kierować się przy zakupie?

Białe szaleństwa na stoku to dla wielu z nas niezawodny sposób na spędzenie ferii, przerwy świątecznej czy weekendu w górach. Narty lub snowboard to niewątpliwie frajda dla całej rodziny. I chociaż niemal cały sprzęt możemy wypożyczyć na miejscu, odpowiednio dopasowana odzież to coś, o czym warto pomyśleć z dużym wyprzedzeniem przed wyjazdem. Poza bielizną termoaktywną czy ciepłą polarową bluzą w wyposażeniu nie może zabraknąć kurtki narciarskiej. Na czym skupić się przy zakupie?

Kluczowe cechy to:

  • Wodoodporność,
  • Oddychalność,
  • Funkcjonalność. 

Dobra kurtka narciarska damska powinna być też maksymalnie wygodna. Nie może krępować ruchów ani przegrzewać. Chociaż nie musimy wydawać na nią fortuny, jej wybór nie powinien być przypadkowy.

Kurtka narciarska damska z membraną – jaką wybrać?

Podstawowym parametrem, który warto wziąć pod uwagę przy zakupie kurtki narciarskiej, jest membrana. Co to takiego? To cienka, często niewidoczna gołym okiem powłoka, która ma za zadanie chronić przed wodą, a jednocześnie odprowadzać pot. Zdecydowana większość okryć wierzchnich na narty ma membranę porowatą, która składa się z niewielkich kanalików w kształcie lejków. To one nie przepuszczają kropel wody czy śniegu, ale skutecznie odparowują wilgoć wytworzoną przez ciało wskutek wysiłku. 

Membrany w kurtkach narciarskich mogą być mniej lub bardziej wodoodporne. Jeśli zamierzasz szusować przy dobrych warunkach pogodowych, znakomitym rozwiązaniem będzie kurtka z membraną 5000. Chroni przed lekkimi opadami i niskimi temperaturami. Przy umiarkowanych opadach sprawdzi się model z membraną 10000, a jeśli planujesz korzystać z aktywności nawet przy niekorzystnych prognozach, możesz postawić na kurtkę narciarską z membraną 20000. Zda egzamin nawet przy intensywnych opadach i bardzo niskich temperaturach powietrza. 

Detale mają znaczenie – na te elementy warto zwrócić uwagę przy wyborze kurtki narciarskiej

Komfort cieplny, oddychalność i ochrona przed przemoczeniem to najważniejsze cechy dobrej kurtki narciarskiej. Na wygodę wpływa jednak znacznie więcej czynników. Dla większej funkcjonalności producenci okryć wierzchnich wykorzystują takie rozwiązania, jak: 

  • wewnętrzny mankiet z otworem na kciuk – dodatkowo chroni dłonie przed zimnem, 
  • pas przeciwśnieżny – zapobiega, by śnieg dostał się pod ubranie, 
  • duży kaptur – można go założyć na grubą czapkę z pomponem, a nawet na kask,
  • praktyczne kieszenie zapinane na zamki – rozmieszczone w taki sposób, by można było wygodnie przechować niezbędne rzeczy i łatwo po nie sięgnąć, 
  • wodoodporne zamki i szwy – dzięki nim kurtki nie przepuszczają wilgoci.

Wybierając kurtkę narciarską, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na niepozorne detale!

Jak dobrać rozmiar kurtki narciarskiej? Podstawowe wskazówki

Odpowiednio dobrany model kurtki narciarskiej zapewni komfort cieplny i nie przemoknie. Aby jednak cieszyć się wygodą na stoku, musimy właściwie dopasować rozmiar. Okrycie wierzchnie na narty i snowboard nie może być za ciasne, nie powinno krępować ruchów, a rękawy po uniesieniu rąk do góry mają sięgać co najmniej do nadgarstka. Przy wyborze rozmiaru damskiej kurtki narciarskiej warto zostawić kilka centymetrów luzu. 

Pamiętajmy, że zakładamy ją często na ciepłe warstwy odzieży, zwykle na bieliznę termoaktywną i polar lub sweter. Ważne, by po założeniu móc swobodnie się poruszać i nie czuć dyskomfortu. Jeśli kupujemy przez internet, najlepiej zmierzyć się w klatce piersiowej, talii i biodrach, a następnie porównać wymiary z rozmiarówką konkretnej marki i założyć kilka centymetrów zapasu. Dzięki temu ulubione sporty zimowe będą czystą przyjemnością, a żadna pogoda nie będzie nam straszna.

Polecane artykuły