Najciekawsze kościoły w Pieninach

Wielu turystów uważa, że kościoły stanowią jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w danym regionie. Z pewnością warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie Krościenkosię z najważniejszymi budowlami o charakterze sakralnym. Osoby decydujące się na wypoczynek w Pieninach także mogą liczyć na wiele interesujących obiektów, które od lat są uznawane za kultowe zabytki. Kościoły w Pieninach najczęściej zachwycają już samą architekturą, która zaintryguje nawet osoby nieprzejawiające zainteresowania budowlami sakralnymi. Warto zastanowić się, które z nich powinny znaleźć się na obowiązkowej liście każdego turysty.

Kościół św. Katarzyny – czy warto odwiedzić?

Jednym z bardziej charakterystycznych pienińskich zabytków jest Kościół Św. Katarzyny znajdujący się w Sromowcach Niżnych. Jego historia sięga początków szesnastego wieku, co jest widoczne w jego specyficznej architekturze. Kościoły w Pieninach zazwyczaj zbudowane są z drewna i posiadają konstrukcję zrębową. W tym przypadku również mamy do czynienia z podobnym obiektem architektonicznym. Znakiem rozpoznawczym jest wyraźnie wysunięta wieża oraz dach pokryty gontem. Kościół Św. Katarzyny skrywa wiele zabytkowych przedmiotów. Warto wspomnieć chociażby o gotyckiej chrzcielnicy czy naczyniach liturgicznych pochodzących z szesnastego wieku. Najważniejszym zabytkiem jest gotycki tryptyk z 1511 roku, na którym można podziwiać kopię rzeźby przedstawiającej Matkę Boską z Dzieciątkiem.

Kościoły w Pieninach – które z nich warto zobaczyć?

Turyści wypoczywający w Pieninach koniecznie powinni znaleźć czas na zwiedzanie Kościoła Św. Michała Archanioła w Dębnie. Ten drewniany kościół został wpisany na listę UNESCO, stając się jednym z ważniejszych zabytków naszego kraju. W jego wnętrzu znajduje się gotycko-renesansowa polichromia wywodząca się prawdopodobnie z początków szesnastego wieku. Tak jak inne obiekty sakralne w Pieninach, również w tym wypadku mamy do czynienia z drewnianą budowlą. W Kościele można podziwiać zapierający dech w piersiach ołtarz z tryptykiem oraz krucyfiks. Wymieniając najciekawsze obiekty sakralne w Pieninach, nie można nie wspomnieć o Kościele w Grywałdzie, który znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. Jest to nieduży kościółek wywodzący się z drugiej połowy piętnastego wieku. Budowla charakteryzuje się wieloma cechami, które są znamienne dla obiektów sakralnych pochodzących właśnie z tej epoki. Warto zaznaczyć, że kościółek mieści się w pobliżu najciekawszych szlaków turystycznych, co powinno być dodatkowym atutem dla potencjalnego wczasowicza.

Kościoły w Pieninach zazwyczaj pochodzą z piętnastego wieku, zachwycając nie tylko samą budowlą, ale także wieloma zabytkami znajdującymi się w ich wnętrzu. Nic dziwnego, że turyści chętnie je zwiedzają, co jest dla nich ciekawym doświadczeniem – także pod względem historycznym. Warto zaplanować wypoczynek w taki sposób, aby znaleźć czas na zapoznanie się z najważniejszymi zabytkami o charakterze sakralnym, jednocześnie zaznajamiając się z kluczowymi informacjami na temat wybranych kościołów.

Polecane artykuły

  • promenada-szczawnica1_medium.jpg

    Co zabrać ze sobą na szlak rowerowy w Pieninach?

    Turystyka rowerowa cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków, którzy decydują się na aktywne spędzanie czasu. Amatorzy kolarstwa koniecznie powinni zwrócić uwagę na szlaki rowerowe w Pieninach.

  • czerwony-klasztor-2_medium.jpg

    Co jest ciekawego po słowackiej stronie pienin?

    Wędrówki po Pieninach gwarantują piękne widoki i niezapomniane wrażenia. Czy warto jednak zdecydować się na dłuższa wycieczkę i przekroczyć południową granicę kraju? 

  • beskidsadecki3_medium.jpg

    Kiedy rezerwować nocleg?

    Pieniny oferują piękne widoki, wspaniałe ciekawostki przyrodnicze, moc zabytków i wiele innych atrakcji. W tym miejscu jest tak wiele do zobaczenia, że jednodniowy wypad w Pieniny mija się z celem. 

  • tratwy_small.jpg

    Czego możemy nauczyć od górali szczawnickich

    Wędrując po urokliwych terenach Pienin łatwo zauważyć, że nie jest to dzika kraina, w której nie stanęła stopa ludzka. Malownicze wsie i miejscowości pełne są życia i kolorytu. Wciąż widać tutaj motywy folklorystyczne i tradycyjne naleciałości.