Rośliny w Pienińskim Parku Narodowym

Pieniński Park Narodowy jest ostoją najróżniejszych gatunków roślin oraz zwierząt, które są charakterystyczne dla tego regionu. Obecność tak wielu przedstawicieli fauny oraz flory najlepiej świadczy o korzystnym mikroklimacie Pienin. Warto zwrócić uwagę na gatunki występujące wyłącznie w tym regionie, mając na uwadze obszar Pienińskiego Parku Narodowego. Należy zaznaczyć, że cechą charakterystyczną tutejszej roślinności jest zróżnicowanie gatunkowe, na które wpływa specyficzne położenie Pienin oraz dość skomplikowana historia rozwoju pienińskiej flory.

Pieniński Park Narodowy – najczęściej spotykane gatunki roślin

Na niektóre rośliny w Pienińskim Parku Narodowym można natknąć się bez problemu, ponieważ rosną na wielu obszarach. Przykładem jest chociażby śnieżyczka czy przebiśnieg, które nie są trudne w rozpoznaniu. Na uwagę zasługują także różne odmiany pierwiosnka, w tym pierwiosnek lekarski. Pienińska flora często zachwyca kolorystyczną różnorodnością – wspomniana roślina posiada żółte kwiaty rosnące na wielokwiatowym baldaszku. Fioletowy żywiec gruczołowaty również jest dość powszechny, dzięki czemu jest uznawany za charakterystyczną roślinność Pienińskiego Parku Narodowego. Do tego grona można także zaliczyć miesiącznicę trwałą o jasnofioletowych, drobnych kwiatkach. Przywołane gatunki występują też na innych obszarach, w których panuje odpowiedni mikroklimat.

Rośliny w Pienińskim Parku Narodowym – rzadkie gatunki

Pienińska flora obejmuje również gatunki dość rzadko spotykane oraz takie, na które można natknąć się wyłącznie na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Do tej grupy należy zaliczyć przede wszystkim endemity: pszonaka pienińskiego oraz mniszka pienińskiego. Roślinność Pienińskiego Parku Narodowego to głównie odmiany gatunkowe, które przystosowały się do specyfiki mikroklimatu. Można wspomnieć chociażby o bylicy piołunu, chabrze pienińskim czy jałowcu sabińskim. Wielu turystów miało okazję podziwiać rozmaite gatunki storczyków, które zachwycają kolorystyczną różnorodnością. Niektóre rośliny w Pienińskim Parku Narodowym są wyjątkowo rzadko spotykane. Pod tym kątem warto wyróżnić ostrożnia głowacza oraz ciemiężycę zieloną. Specyficzne gatunki porastają powierzchnie skalne – na takich terenach można spotkać seslerię skalną, kostrzewę bladą czy smagliczkę. Na szczególną uwagę turystów zasługuje reliktowa sosna, która stanowi symbol pienińskiej roślinności, kojarząc się właśnie z tym regionem. Warto wspomnieć, że na obszarze parku rośnie ponad 550 gatunków grzybów kapeluszowych – można się na nie natknąć na różnych terenach, w tym również na murawach.

Rośliny w Pienińskim Parku Narodowym cechuje gatunkowa różnorodność, która jest obiektem zainteresowania wielu botaników. Na terenie parku można znaleźć zarówno odmiany charakterystyczne dla terenów górzystych, jak i takie, które rosną wyłącznie na obszarze Pienin. Piesza wycieczka jest znakomitym pretekstem do poznania wielu gatunków roślin. Wbrew pozorom, nie trzeba zbaczać ze szlaku, aby natknąć się nawet na rzadsze odmiany kwiatów.

Polecane artykuły

  • _mg_0883_medium.jpg

    Najciekawsze kościoły w Pieninach

    Wielu turystów uważa, że kościoły stanowią jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w danym regionie. Z pewnością warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z najważniejszymi budowlami o charakterze sakralnym.

  • promenada-szczawnica1_medium.jpg

    Co zabrać ze sobą na szlak rowerowy w Pieninach?

    Turystyka rowerowa cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków, którzy decydują się na aktywne spędzanie czasu. Amatorzy kolarstwa koniecznie powinni zwrócić uwagę na szlaki rowerowe w Pieninach.

  • czerwony-klasztor-2_medium.jpg

    Co jest ciekawego po słowackiej stronie pienin?

    Wędrówki po Pieninach gwarantują piękne widoki i niezapomniane wrażenia. Czy warto jednak zdecydować się na dłuższa wycieczkę i przekroczyć południową granicę kraju? 

  • beskidsadecki3_medium.jpg

    Kiedy rezerwować nocleg?

    Pieniny oferują piękne widoki, wspaniałe ciekawostki przyrodnicze, moc zabytków i wiele innych atrakcji. W tym miejscu jest tak wiele do zobaczenia, że jednodniowy wypad w Pieniny mija się z celem.