Słowacja: główne miasta, które warto zobaczyć

Jeżeli lubisz miejską architekturę, wąskie ulice czy kontakt z ludźmi, wiele miast może być odpowiedzią na Twoje oczekiwania. Większość z nich będzie jednak pełna zgiełku, charakterystycznego dla wielkich metropolii. Aby odpocząć od niego, wybierz nieco mniej zatłoczoną okolicę, którą znajdziesz już u naszego sąsiada – na Słowacji.

Główne miasta Słowacji

Najbardziej znanym miastem Słowacji jest, oczywiście, jej stolica – Bratysława. Położone jest w zachodniej części kraju. Podobna lokalizacja jest rzadkością wśród innych europejskich państw, gdzie stolica zwykle zajmuje centralne miejsce. Jednak nie wzięło się to znikąd – poprzez miasto przepływa bowiem jednak z najgłówniejszych rzek naszego kontynentu, Dunaj.

Jednak Słowacja nie samą stolicą stoi. Drugie co do wielkości miasto to Koszyce, z populacją około połowę mniejszą od liczby ludności w Bratysławie. Położone jest we wschodniej części państwa, niedaleko granicy z Polską, Ukrainą i Węgrami.

Pozostałe miasta nie są już tak rozległe, jednak nie tracą w ten sposób na swoim uroku czy bogactwie historycznym. Dzięki temu można w nich spędzić przyjemny czas i zobaczyć miejsca, które zwykle uchodzą uwadze turystów, chcących odwiedzić wyłącznie popularne w mediach społecznościowych lokalizacje.

Stolica godna swojej pozycji

W jednym z niedawno opublikowanych artykułów wspominaliśmy o głównych zabytkach Bratysławy, jednak dziś chcielibyśmy nieco przybliżyć jej kulturalne oblicze. Jako największe miasto Słowacji, dysponuje sporym zapleczem, które pozwoli również turystom przyjemnie spędzić tu czas.

Co się tyczy szeroko rozumianej kultury, Bratysława to miasto, w którym corocznie odbywają się wystawy, festiwale i koncerty. Liczne muzea w tym mieście opowiadają o historii tego miejsca, jak również o tradycjach, wyrobach, przemyśle czy zajęciach tutejszych mieszkańców na przestrzeni lat.

W Bratysławie znajdziesz również wiele okazji do uczestniczenia w spektaklach teatralnych czy koncertach, organizowanych odpowiednio w Słowackim Teatrze Narodowym oraz Filharmonii Słowackiej.

Warto wspomnieć, że stolica Słowacji jest też ważnym centrum akademickim. Na terenie miasta zlokalizowanych jest kilka uniwersytetów i innych uczelni wyższych, które rokrocznie kształcą specjalistów w dziedzinach technicznych, medycznych, sportowych, ekonomicznych czy w różnych gałęziach sztuki.

Jeśli chodzi o warunki zakwaterowania, nocleg w Bratysławie można w łatwy sposób zarezerwować przez Internet przy użyciu popularnych platform.

Koszyce – główne miasto wschodniej Słowacji

Koszyce to bez wątpienia miasto, które jest w stanie zachwycić turystów. Liczne zabytki, świadczące o dostatku mieszkańców cieszą oko oraz są doskonałym świadectwem minionych czasów. W wielu budynkach mieszczą się również instytucje publiczne, gwarantujące dostęp do kultury czy edukacji.

Wśród ważnych przystanków, których nie może zabraknąć na mapie Koszyc warto umieścić:

  • ulicę Główną (Hlavná ulica),

  • Teatr Państwowy na rynku,

  • synagogę,

  • Wieżę Urbanową.

Są to oczywiście tylko niektóre z ciekawostek – gdyby chcieć dogłębnie spenetrować miasto, potrzeba by było w tym celu zdecydowanie więcej czasu, niż zwykle jest to możliwe podczas urlopu.

Przy głównej ulicy w Koszycach położone są takie zabytki, jak katedra św. Elżbiety, kościół św. Michała, kościół św. Antoniego z Padwy, kolumna morowa czy liczne pałace (m. in. arcybiskupi). Każdy z tych budynków zachwyca stylem oraz licznymi ornamentami, świadczącymi o przepychu mieszkańców miasta.

Koszyce to również ważne centrum sportowe. Tamtejsza drużyna hokejowa odnosiła sukcesy zarówno w Czechosłowacji, jak i po rozpadzie tego państwa. Wielu wychowanków oraz graczy lokalnego klubu stanowi trzon reprezentacji Słowacji w hokeju na lodzie.

Na terenie miasta położone są też uniwersytety. Wśród nich znajdziemy zarówno odrębne placówki, jak i wydziały bratysławskich uczelni. Studenci kształcą się między innymi w dziedzinach technicznych (politechnika), weterynaryjnych, ekonomicznych oraz rolniczych. W mieście znajduje się też konserwatorium muzyczne.

Nocleg w Koszycach można znaleźć w Internecie. Przystępne ceny to kolejna zaleta miejsca, które nie jest aż tak popularne turystycznie, jak zwykle wybierane kierunki. Wypoczynek w hotelu dla dwóch dorosłych osób w okresie wakacyjnym jest możliwy w cenie około 50€ za noc. Pensjonaty oraz hostele są nieco tańszą alternatywą, jednak wszystko zależy od standardu, w jakim będziesz chcieć wypoczywać.

Podsumowanie

Jak widzisz, Słowacja jest bogata w interesujące miasta. Dziś udało nam się przybliżyć Ci dwa spośród nich, Bratysławę oraz Koszyce. Nie myśl jednak, że to wszystko, co Słowacja ma do zaoferowania!

Jeżeli planujesz podróżować po terenie tego kraju samochodem, rozważ zakup winiety. Dzięki niej będziesz w stanie poruszać się wygodnymi i bezpiecznymi drogami. Winiety Słowacja dostępne są w Internecie oraz w przygranicznych sklepach czy na stacjach benzynowych.

Mamy nadzieję, że podczas planowania kolejnego urlopu weźmiesz pod uwagę Słowację. Zapraszamy też do innych artykułów, w których opisujemy warte zobaczenia miejsca w tym kraju.

Polecane artykuły

  • roch_in_kroscienko_nad_dunajcem.jpg

    Kaplice w Krościenku nad Dunajcem

    Krościenko nad Dunajcem to malownicza wieś u podnóża Pienin, która jest znana przede wszystkim jako miejscowość wypoczynkowa. Miłośnicy górskich wędrówek chętnie zatrzymują...

  • niepyat-apollo-robert_kindermann_small.jpg

    Fauna Pienińskiego Parku Narodowego

    Pieniński Park Narodowy jest siedliskiem wielu gatunków zwierząt – niektóre z nich są charakterystyczne wyłącznie dla tego terenu. Należy zauważyć, że jego obszar jest bardzo zróżnicowany, co odzwierciedla się w specyfice mikroklimatów.

  • Dlaczego warto odwiedzić rezerwat przyrody Wysokie Skałki?

    Wielu turystów podkreśla, że głównym atutem Pienin są walory przyrodnicze, obok których nie sposób przejść obojętnie. Na szczególną uwagę zasługuje rezerwat przyrody Wysokie Skałki cieszący się ogromnym zainteresowaniem ze strony wczasowiczów.

  • Charakterystyka jaskiń w Pieninach

    Tereny górzyste oraz wyżynne kojarzą się z obecnością jaskiń, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów oraz profesjonalnych grotołazów. W paśmie Pienin także można wyróżnić te specyficzne przestrzenie skalne, jednakże nie są one udostępnione do zwiedzania.