Spływ Dunajcem jako najlepszy sposób na zwiedzanie PPN

Decydując się na wczasy w Pieninach, koniecznie należy skorzystać z oferty spływu Dunajcem. Obecnie większość turystów z przyjemnością zapisuje się na tę specyficzną atrakcję, nie zawsze zdając sobie sprawę, że jest to jednocześnie najlepszy sposób na zwiedzenie Pienińskiego Parku Narodowego. Poruszanie się naturalną trasą, czyli wraz z prądem Dunajca, pozwala na poznanie Pienin z zupełnie innej perspektywy. Wiele osób podkreśla, że w ten sposób można jeszcze lepiej uświadomić sobie potęgę pienińskiej przyrody, jednocześnie wsłuchując się w legendy opowiadane przez flisaków. Nic dziwnego, że spływ zawsze dostarcza turystom wielu niezapomnianych wrażeń.

Parę słów na temat organizacji

Spływ Dunajcem zawsze odbywa się na tratwach, które są przeznaczone maksymalnie dla dwunastu osób. Może on trwać nawet trzy godziny, co jest uzależnione od aktualnego stanu wody. Trasa obejmuje siedem pętli Dunajca, które wiją się pomiędzy skalnymi szczytami. Warto z wyprzedzeniem zarezerwować spływ na konkretną godzinę – szczególnie jeśli jesteśmy ograniczeni czasowo. Trasę obsługuje wiele tratw, dzięki czemu turyści nie narzekają na konieczność dłuższego oczekiwania. Należy jednak pamiętać, że przy niesprzyjających warunkach pogodowych spływy są odwoływane – co wiąże się z bezpieczeństwem. Z omawianej atrakcji można skorzystać od maja do października. Oczywiście nie musimy decydować się na tratwy – ciekawym pomysłem jest także spływ kajakiem, pod okiem instruktora. Jeśli jednak nastawiamy się na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego, tratwa okaże się lepszym pomysłem, pozwalając nam skupić się na zmieniających się widokach.

W otoczeniu dziewiczej przyrody

Główną zaletą spływów Dunajcem jest możliwość obcowania z dziewiczą przyrodą, znajdując się w samym jej środku. Kręte kaniony rzeki sprawiają, że kolejne obrazy dynamicznie zmieniają się na naszych oczach. Malownicze widoki przypadną do gustu nie tylko amatorom górskiej turystyki. Dodatkową zaletą są opowieści flisaków, którzy nie tylko przytaczają popularne legendy związane z tym regionem, ale także dzielą się swoją wiedzą na temat pienińskiej fauny i flory. Strome skały, praktycznie niedostępne dla turystów, to nieodłączny element krajobrazu. W zależności od stanu wody, widoki mogą naprawdę szybko się zmieniać, ukazując kolejne oblicza Pienin. Poruszając się po rzece, można uświadomić sobie, jak potężnym żywiołem są góry. Podczas spływu nierzadko można zaobserwować dzikie gatunki zwierząt – szczególnie, jeśli zaopatrzymy się w lornetkę. To najlepszy sposób, aby w przeciągu krótkiego czasu poznać charakterystykę Pienin. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto poprosić flisaka o dokładniejsze omówienie danego zagadnienia. Spływ Dunajcem to obowiązkowa atrakcja dla każdego turysty, który chce znacznie bliżej poznać Pieniński Park Narodowy. Warto skorzystać z tej możliwości – zwłaszcza, że spływy są ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych. Jeśli ktoś preferuje bardziej ekstremalne wrażenia, może skusić się na spływ kajakiem.