Szata roślinna w rezerwacie krajobrazowym "Biała Woda"

Na terenie kraju można znaleźć wiele rezerwatów przyrody, które mają na celu ochronę wybranych gatunków roślin oraz zwierząt. Warto szczególnie wyróżnić kompleksy zlokalizowane na południu naszego kraju. Nie da się ukryć, że górski klimat sprzyja różnorodności gatunkowej fauny i flory, która dla wielu turystów jest głównym walorem. Pod tym kątem, jednym z ciekawszych rezerwatów jest rezerwat przyrody Biała Woda. Mieści się on w Jaworkach, obejmując zasięgiem tereny tak zwanych Małych Pienin. Rezerwat został utworzony w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, stanowiąc zarazem jeden z ciekawszych szlaków turystyki pieszej i rowerowej. Można w nim odnaleźć wiele rzadkich gatunków roślin, dzięki czemu cieszy się on sporym zainteresowaniem wśród botaników.

Specyfika drzewostanu

Rezerwat Biała Woda nie jest pokryty lasami, chociaż w jego południowej części można natknąć się na charakterystyczne gatunki drzew. Są to przede wszystkim buki, świerki i jawory, doskonale przystosowane do górskiego klimatu. Wśród innych gatunków warto wyszczególnić sosnę zwyczajną, jarzębinę, lipę drobnolistną, olchę szarą, brzozę brodawkowatą czy czereśnię ptasią. Do bardziej pospolitych gatunków należy także zaliczyć wiąz górski czy jesion wyniosły. Niektóre tereny rezerwatu były zamieszkałe przez ludzi, co oczywiście wpłynęło na jego florystyczną różnorodność. Dowodem na potwierdzenie tej tezy są przede wszystkim rozmaite gatunki drzew owocowych, które obecnie występują tutaj w dzikiej formie. Poza wymienionymi drzewami, warto jeszcze wymienić kasztanowca zwyczajnego czy lipę szerokolistną.

Rzadkie gatunki roślin

Na terenie rezerwatu Biała Woda można znaleźć wiele rzadkich gatunków roślin, które nie występują na innych obszarach kraju. Jednym z nich jest dębik ośmiopłatkowy, wyróżniający się delikatnymi, białymi kwiatkami. Dość ciekawym gatunkiem jest pępawa Jacquina, którą można znaleźć także w Tatrach. Jej jasnożółte kwiaty przypominają inne gatunki z rodziny astrowatych. Rzadko spotykaną rośliną jest również konietlica alpejska. Dla rezerwatu Biała Woda bardzo charakterystyczne są gatunki naskalne oraz kserotermiczne. Do liczniej występujących gatunków zalicza się przede wszystkim jałowca pospolitego, seslerię sklalną czy zerwę kulistą. Ponadto, na łąkach można odnaleźć stokrotnicę górską, dziewięćiła bezłodygowego czy kostrzewę bladą charakteryzującą się szarozielonymi łodygami. Dla omawianego regionu znamienne jest także występowanie krwawnika szczecinkolistnego, dwulistnika muszego czy jastrzębca sabaudzkiego. Do jednych z piękniejszych kwiatów należy zimowit jesienny, którego znakiem rozpoznawczym są fioletowe bądź różowe korony.

Zróżnicowana szata roślinna w rezerwacie Biała Woda na pewno zachwyci każdego amatora przyrody. Warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z rzadkimi gatunkami drzew i kwiatów, których nie można znaleźć w innych regionach kraju. Szczególnie godne uwagi są rośliny charakterystyczne dla górskiego klimatu, które w wielu przypadkach można spotkać także w innych kompleksach górskich.

Polecane artykuły

  • Kiedy w Pieninach jest najładniejsza pogoda

    Wycieczki w góry muszą być planowane pod wieloma względami, które w mniejszym lub w większym stopniu wpłyną na nasze udane wakacje. Jednym z kluczowych czynników jest pogoda. Jak wiadomo, w górach zmienia się ona niczym w kalejdoskopie, dlatego każdy turysta musi być przygotowany na jej kaprysy.

  • Widoki na szczycie Sokolica

    Amatorzy górskich wędrówek często przyznają, że zdobywanie kolejnych szczytów jest dla nich atrakcyjne ze względu na możliwość podziwiania niecodziennych krajobrazów. 

  • Zaplanuj wędrówkę w Pieninach Spiskich i poczuj siłę spokoju

    Pieniny można podzielić na wiele regionów, które cieszą się większą i mniejszą popularnością wśród turystów. Jeśli ktoś planuje nieco dłuższy pobyt, koniecznie powinien pamiętać o zwiedzeniu nie tylko najbardziej znanych miejsc, ale także tych, które są rzadziej uczęszczane przez wczasowiczów.

  • Relacja z Pienin: Sromowce Niżne zaskakującym odkryciem!

    Chyba każdy, kto choć raz miał przyjemność wypoczywać w Pieninach, kojarzy miejscowość Sromowce Niżne. Jeśli zaś o mnie chodzi, dopiero w zeszłym roku, po raz pierwszy nieco bliżej zapoznałam się z pienińskimi rejonami.