Widoki na szczycie Sokolica

Amatorzy górskich wędrówek często przyznają, że zdobywanie kolejnych szczytów jest dla nich atrakcyjne ze względu na możliwość podziwiania niecodziennych krajobrazów. Wiele pasm górskich jest rozpoznawalnych dzięki charakterystycznym szczytom, które są obowiązkowym punktem wycieczki dla każdego turysty. W przypadku Pienin takim szczytem jest Sokolica, mieszcząca się w części Pienin Środkowych. W drodze do celu można podziwiać górskie zbocza porośnięte bukowo-jodłowym lasem. Niewątpliwą atrakcją są także liczne, skalne uskoki, które zapierają dech w piersiach nawet bardziej doświadczonym turystom. Punktem kulminacyjnym jest oczywiście sam szczyt Sokolnicy, będący zarazem jednym z piękniejszych górskich punktów widokowych.

Wyprawa na szczyt – o czym należy pamiętać?

Turyści decydujący się na pieszą wycieczkę na Sokolicę muszą wiedzieć, że nie jest to łatwy szlak turystyczny. Jednocześnie nie należy on także do trudniejszych tras, dlatego nie powinien okazać się kłopotliwy dla mniej doświadczonych osób – oczywiście przy odpowiednim przygotowaniu. Na sam szczyt prowadzi specjalnie wyznaczona ścieżka, którą należy odbić od głównego szlaku. Dzięki dodatkowym zabezpieczeniom w formie metalowych poręczy, turysta może poczuć się znacznie pewniej. Wyprawa na Sokolicę to gwarancja malowniczych widoków niezależnie od pogody. Należy jednak pamiętać, aby podczas burzy natychmiast zejść ze szczytu, nie prowokując ryzykownych sytuacji.

Krajobrazy, których nie da się zapomnieć!

Nie da się ukryć, że turyści docierający na Sokolicę od razu uświadamiają sobie, dlaczego jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w całych Pieninach. Ze szczytu rozpościerają się malownicze krajobrazy, które zadowolą najbardziej wybrednego miłośnika górskich wędrówek. Przede wszystkim, można z niego podziwiać przełom Dunajca, dumnie wijącego się pomiędzy pasmami gór. Z Sokolnicy można także kontemplować krajobraz Pienin Środkowych oraz tak zwanych Małych Pienin. Dla wielu turystów główną atrakcją jest możliwość podziwiania Tatr Bielskich oraz Tatr Wysokich. Charakterystyczne zarysy majestatycznych masywów sprawią, że będziemy chcieli zostać tutaj na dłużej. Koniecznie należy zabrać ze sobą aparat fotograficzny, aby uwiecznić najpiękniejsze pienińskie krajobrazy. Możliwość podziwiania dziewiczej przyrody z perspektywy reliktowej sosny jest dodatkowym atutem. Przy odrobinie szczęścia, ze szczytu Sokolicy można wypatrzyć wielu przedstawicieli górskiej fauny. Przełom Dunajca otoczony lasami iglastymi na pewno na długo zapisze się w naszej pamięci.

Sokolica już od dziewiętnastego wieku była gwarancją najpiękniejszych górskich krajobrazów, dlatego od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony turystów. Jeśli ktoś uwielbia górskie wędrówki w otoczeniu dziewiczej przyrody, wędrówka na szczyt będzie dla niego czystą przyjemnością. Widoków rozpościerających się z Sokolnicy po prostu nie można zapomnieć. Przełom Dunajca, Tatry czy Pieniny Środkowe widziane z perspektywy szczytu to doświadczenie, którego nie sposób opisać słowami.