Miejscowości

  • _mg_3839.jpg

    Czorsztyn

    Czorsztyn to atrakcyjna miejscowość turystyczna usytuowana w zachodnim krańcu Pienin Czorsztyńskich. Miejscowość ta skupia zaledwie 350 rodowitych mieszkańców. Choć Czorsztyn jest administracyjną siedzibą gminy to wszystkie ważniejsze urzędy skupione zostały w pobliskiej wsi Maniowy. 

  • grywald-1.jpg

    Grywałd

    Grywałd jest niezwykle malowniczą wsią letniskową położoną u podnóży góry Lubań. Choć w zasadzie terytorialnie usytuowany jest on już poza obszarem Pienin (pod względem geograficznym należy już do Gorców) to jest on z nim nierozerwalnie związany zarówno etnicznie jak i turystycznie.

  • jaworki-rynek.jpg

    Jaworki

    Jaworki to niewielka połemkowska wieś usytuowana w dolinie Grajcarka. Administracyjnie do 2008 roku była ona częścią oddalonej o niemal 10 km Szczawnicy.  Dziś jest ona już w pełni samodzielna.

  • _mg_0883.jpg

    Krościenko nad Dunajcem

    Jest to jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych oraz letniskowych. Krościenko położone jest u południowych podnóży Pieninek – na styku Pienin, Gorców oraz Beskidu Sądeckiego. Historia tej miejscowości jest bardzo stara i bogata.

  • krosnica.jpg

    Krośnica

    Krośnica jest letniskową wsią położoną nieopodal Lubania, która dolną częścią oparta jest o szosę Nowy Targ - Krościenko. Jej historia sięga XV wieku. Nazwę swą zawdzięcza nazwie płynącej w niej rzeczki.

  • kacwin.jpg

    Łapsze Niżne

    Łapsze Niżne są stosunkowo dużą wsią położoną w południowej części Pienin Spiskich. Rozciąga się ona na lewym brzegu rzeki Łapszanki (wzdłuż drogi Trybysz - Niedzica). Nazwa miejscowości prawdopodobnie pochodzi od wyrazu „łopuch” (lecznicza roślina o dużych liściach).

  • Łapsze Wyżne

    Łapsze Wyżne to kolejna wieś spiska (po Łapszach Niżnych), która usytuowana jest na wysokości 635-670 metrów w dolinie rzeki Łapszanki. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się już w latach 1463 oraz 1469. Wieś ta odznacza się bogatą ale nie łatwą historią, która na przestrzeni wieków odcisnęła się dużym piętnem na miejscowej architekturze.

  • _mg_0008.jpg

    Niedzica

    Niedzica jest dużą wsią położoną u południowo – wschodnich podnóży Pienin Spiskich. Do wsi przynależy ważny zabytek jakim jest zamek Niedzicki a także osiedle Zamek oraz zapora na rzece Dunajec i elektrownia szczytowo-pompowa.

  • sromowce-nizne-1.jpg

    Sromowce Niżne

    Sromowce Niżne to niezwykle malownicza miejscowość położona na lewym brzegu rzeki Dunajec (u wlotu przełomu Pienińskiego).  Duża część wsi to lasy oraz pastwiska. Sromowce Niżne stanowią dom dla 1100 mieszkańców.

  • img_0616.jpg

    Sromowce Wyżne

    Sromowce Wyżne są dużą wsią o charakterze letniskowym położoną na lewym brzegu rzeki Dunajec (tuż poniżej jeziora Sromowieckiego, u podnóży Pienin Czorsztyńskich). Wieś ta powstała przy szlaku trans-karpackim i niegdyś nazywana była po prostu „Przekop”. 

  • szczawnica-uzdrowisko.jpg

    Szczawnica

    Szczawnica to jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych Pienin. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim bogatym źródłom wód mineralnych, dzięki którym uchodzi ona za swoisty kurort, który z powodzeniem może konkurować z najsłynniejszym uzdrowiskiem Beskidów – Krynicą.