Małe Pieniny cz. II

Przez Wysoką na Przełęcz Rozdziela 

Fragment panoramy z WysokiejZ Durbaszki Główny Szlak Pieniński prowadzi najpierw przez zalesiony szczyt o nazwie Borsuczyny, a następnie przez dwie przełęcze - Stachurówki i Kapralową Wysoką. W pobliżu tej drugiej od szlaku odchodzi boczna ścieżka prowadząca na najwyższy szczyt całych Pienin, czyli liczącą 1050 m n.p.m. Wysoką. Podejście na nią jest stosunkowo strome i wyposażone zostało z tego powodu w sztuczne ubezpieczenia. Ochronną balustradę umieszczono także na samym szczycie. Otacza ona naturalną platformę widokową, z której podziwiać można spektakularną panoramę obejmującą m.in.: Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą, Magurę Spiską, Beskid Sądecki z Radziejową, Przehybą, Wielkim Rogaczem i Jaworzyną Krynicką, Gorce z Turbaczem oraz Beskid Żywiecki z Babią Górą. Dobrze widoczne są także Tatry, w których grani wyróżnić można m.in. Łomnicę, Lodowy i Durny Szczyt, Hawrań, Rysy oraz Czerwone Wierchy. Na północnych zboczach Wysokiej znajduje się rezerwat przyrody o nazwie Wysokie Skałki. Chroni on jedyny w całych Pieninach górnoreglowy las świerkowy, a także zamieszkujące w nim rzadkie gatunki ptaków drapieżnych np. orlika krzykliwego, puchacza oraz myszołowa. W dawnych czasach poszukiwano też skarbów ukrytych we wnętrzu góry. W XVIII wieku na wysokiej powstały górnicze sztolnie, w których usiłowano dokopać się do złota i srebra. Kończąc odwiedziny u królowej Pienin i wracając na szlak warto też pamiętać, że Wysoka tak naprawdę wcale nie… nazywa się Wysoka. Nazwa ta jest określeniem popularnym, stosowanym na ogół w turystycznych przewodnikach i na mapach, natomiast zgodnie z oficjalną terminologią urzędową, Wysoka nosi nazwę Wysokie Skałki. Taką samą jak położony na jej zboczach rezerwat przyrody. 

Miejsce, w którym kończą się Pieniny

Końcowy odcinek szlaku w Małych PieninachPo zejściu z Wysokiej czeka nas już ostatni odcinek Głównego Szlaku Pienińskiego. W dalszym ciągu biegnie on dość łagodnym grzbietem, lecz nie omija również kolejnych szczytów. Najpierw zdobędziemy Jaworzynę, a następnie Smerekową, będącą drugim pod względem wysokości szczytem Pienin i liczącą 1014 m n.p.m. Później miniemy skalistą górę o nazwie Watrisko, a następnie Wierchliczkę, czyli ostatni na szlaku szczyt Małych Pienin i wysunięty najdalej na wschód wierzchołek w polskiej części całego pasma. Uważny turysta może odnaleźć na jej zboczu pozostałości dużego budynku. Są to resztki kolejnej w tych stronach bacówki, która należała do działającej tu po wysiedleniu Łemków spółdzielni rolniczej. Ruiny bacówki są dobrym odzwierciedleniem skuteczności działania tej instytucji… 

Z Wierchliczki niebieski szlak sprowadzi nas na Przełęcz Rozdziela, która stanowi granicę Pienin i Beskidu Sądeckiego. To już koniec wycieczki przez Małe Pieniny, ale droga wcale się w tym miejscu nie kończy. Szlak biegnie dalej w samo serce Beskidu Sądeckiego, na jeden z jego najwyższych szczytów – Wielki Rogacz. Kilka chwil za Przełęczą Rozdziela drogę przecina też żółty szlak, którym można szybko wrócić do Jaworek. Trasa te biegnie przez kolejny w Małych Pieninach rezerwat o nazwie Biała Woda. To już jednak materiał na następną, wspaniałą wycieczkę.