Zimowa turystyka – jak się przygotować?

Wielki krokami zbliża się do nas zima. W najwyższych partiach gór nie raz sypnęło już śniegiem, a wkrótce opady białego puchu sięgną również niższych partii gór. Czy warto na ten czas zawiesić naszą aktywność turystyczną? Zdecydowanie nie! Ten, kto już raz zakosztuje zimowych wycieczek, z pewnością będzie do nich wracał każdej zimy. Szlaki turystyczne w zimowej odsłonie mogą, prezentują się bowiem zupełnie inaczej niż latem, zatem możemy na nowo odkrywać, zdawałoby się znajome okolice.

W zimie dobrze zaplanuj każde wyjście

Latem na wiele wycieczek wyrusza się spontanicznie. Wystarczy mały plecak, butelka z wodą i można ruszać na szlak. W okresie zimowym takie beztroskie podejście bardzo szybko może obrócić się przeciwko nam. Niespodziewana zmiana pogody, szybko zapadający zmrok, często utrudniona nawigacja, czy po prostu niskie temperatury sprawiają, że każda wycieczka powinna być starannie zaplanowana. W ten sposób unikniemy przykrych niespodzianek w terenie.

turystyka zimowa

W czasie zimowych wyjść pierwszoplanową rolę odgrywa odpowiedni ubiór oraz obuwie. Bez nich nie mamy po co wychodzić z domu. Pisząc o butach, nie mam tutaj na myśli od razu zakupu obuwia potrzebnego do zdobywania himalajskich szczytów. Na łatwe szlaki turystyczne czy leśne ścieżki w zupełności wystarczą buty turystyczne lub trekkingowe. Ocieplane modele o nieco podwyższonej cholewce zapewnią stopom komfort termiczny i jednocześnie ochronią przed dostawaniem się śniegu do środka butów. Podeszwy wykonane ze specjalnych mieszanek gum zapewnią zwiększoną przyczepność na śniegu, aby ją zwiększyć, będzie można sięgnąć po sprawdzone raczki na buty.

Równie ważna co obuwie, jest odzież. Musi zapewniać odpowiednią izolację i skutecznie chronić przed śniegiem i zimnym wiatrem. Jednocześnie nie może być zbyt gruba, co mogłoby prowadzić do przegrzania naszego organizmu. Od wielu już lat stosuje się tak zwany warstwowy ubiór. Pierwszą warstwą jest w nim bielizna termoaktywna, która ma bezpośredni kontakt ze skórą i powinna gwarantować komfort termiczny i jednocześnie szybko odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Druga warstwa to lekko ocieplająca bluza. Może to być klasyczny polar lub bluza wykonana z nowoczesnych technicznych materiałów. Trzecią warstwę stanowi kurtka zewnętrzna z ociepliną. W przypadku intensywnych opadów stosuje się również warstwę membranową, aby zminimalizować ryzyko przemoczenia.

Przewiduj z wyprzedzeniem

W okresie zimowym znacznie łatwiej jest zgubić się nawet w łatwym terenie czy przecenić własne siły. Dlatego podczas zimowych wycieczek powinniśmy być zawsze przygotowani na niespodzianki. Przyda się ciepła herbata w termosie, przekąska, czołówka, na wypadek, gdybyśmy musieli wracać już po zmroku, czy też cieplejsza odzież w razie załamania pogody. Gdzie to wszytko zmieścić? Najlepszym wyborem będzie plecak turystyczny. To niezbędny element wyposażenia każdego zimowego turysty. Oprócz rzeczy wspomnianych wcześniej możemy do niego włożyć również zapasowe rękawiczki, raki na buty czy też przytroczyć kije. Z takim wyposażeniem możemy śmiało ruszać nawet na kilkugodzinne wycieczki po zimowych szlakach.

Jeśli zamierzacie wybrać się zimą w wyższe góry, będziecie jednak potrzebowali znacznie więcej sprzętu, który znajdziecie tylko w dobrym sklepie górskim. Do przemieszczania się po górskich szlakach niezbędny jest czekan, kask i przede wszystkim sporo doświadczenia, ale to już temat na zupełnie inny artykuł.