H jak Harnaś

Harnaś to powstać, która pojawia się w krążących po Pieninach legendach. 

Jedna z nich opowiada o bardzo bogatej węgierskiej rodzinie, w której na świecie pojawiła się córka Katarzyna. Katarzyna - uwielbiana przez bogatych rodziców, była rozpieszczana, przez co stała się próżna i rozkapryszona. 

Z biegiem czasu do bardzo urodziwej dziewczyny zaczęli przybywać bogaci adoratorzy. Rozpuszczona Katarzyna nie zwracała na nich najmniejszej uwagi. W tajemnicy przed wszystkimi spotykała się z harnasiem Jędrkiem, dla którego uciekła od swoich rodziców. Nie pozostawiła po sobie żadnych wieści. 

Po wielu latach, mieszkańcy Węgier, dowiadywali się, o działającej w okolicach Niedzicy, bandzie, której przewodziła śliczna niewiasta o imieniu Kaśka. Oficjalnie bandą rządził Jędrek, jednak zapatrzony w swą ukochaną, pozwalał jej na udział w zbójeckich eskapadach. Po pewnym czasie piękna ukochana Jędrka zaczęła go ośmieszać innymi. Zakochany w niej harnaś nie potrafił się jej przeciwstawić. 

Po pewnym czasie dziewczynie znudził się udział w zbójeckiej bandzie. Zapragnęła wrócić na bogaty dwór swoich rodziców. Dziewczynie w końcu znudziło się zbójowanie i postanowiła wrócić do wygodnego dworskiego  życia. Przebiegła dziewczyna opowiedziała dziedzicowi z niedzickiego zamku, że została porwana przez zbójników. Młody szlachcic zaufał Katarzynie i zadeklarował swą pomoc. 

Katarzyna przed ucieczką postanowiła obrabować zbójników. Gdy zbójnicy wyruszyli w okolice Nowego Targu, Kaśka zabrała cały ich dobytek i ruszyła z nim w umówione miejsce. Niespodziewanie jednak Jędrek powrócił do ich kryjówki. Zauważył dziewczynę i śledził ją do samego końca. Gdy zorientował się, że został oszukany, mocno się rozgniewał i pchnął Katarzynę wprost do przepaści. W momencie jej śmierci harnaś Jędrek odzyskał swoją siłę i szacunek innych rozbójników.

Zobacz także:

nocleg pieniny

Księżniczka Brunhilda

Pieniny szlaki

Wąwóz Szopczański

Pieniny szczyt Trzy Korony