Pieniny atrakcje - 25 miejsc które trzeba zobaczyć

  • czorsztyn_03_new.jpg

    Trzy Korony

    Trzy Korony - najwyższy szczyt Pienin Środkowych należący do Masywu Trzech Koron. Od pozostałych szczytów oddzielony przełęczą Wyżni Łazek. Zbocza pocięte głębokimi dolinami potoków, porośnięte lasem. Partię szczytową stanowi pięć - zbudowanych z odpornych wapieni rogowcowych 

  • sokolica1.jpg

    Sokolica

    Sokolica (747 m n.p.m.) – szczyt w pn.-wsch. części Pienin Środkowych w tzw. Pieninkach. Od sąsiedniego, leżącego w tej samej grani Czertezika oddziela ją przełęcz Sosnów. Geologicznie jest to część Pienińskiego Pasa Skałkowego, zbudowana z odpornych na wietrzenie wapieni rogowcowych.

  • splyw-kajakowe.jpg

    Spływ Dunajcem

    Spływ Przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji regionu. Z powodzeniem nazwać ją możemy wręcz atrakcją na skalę europejską. Przełom Dunajca jest bowiem jednym z najpiękniejszych przełomów na naszym kontynencie.  Trasa spływu ma obecnie 15 km długości oraz 36 m. spadku rzeki. Spływ organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Flisaków Pieńskich. 

  • _mg_4856.jpg

    Rejsy po jeziorze czorsztyńskim

    Choć sam Zbiornik Czorsztyński pełni wiele ważnych funkcji,  turystów zainteresuje przede wszystkim możliwość odbycia spacerowego rejsu statkiem po jego wodach. W sezonie letnim dwa statki – „Biała Dama” i „Harnaś” wypływają z przystani leżącej koło wzgórza zamkowego w Niedzicy.  Nazwa statku – „Biała Dama” nie jest przypadkowa.

  • _mg_3839.jpg

    Zbiornik Czorsztyński

    Zbiornik Czorsztyński znajduje się na rzece Dunajec, na pograniczy Pienin oraz Gorców. Powstał on w wyniku spiętrzenia wód Dunajca potężną zaporą ziemno-betonową. Choć plany wzniesienia takiej zapory pojawiły się już na początku XX wieku, to doszły one do skutku dopiero w latach 60. 

  • Wyciągi narciarskie

    Pieniny są pasmem górskim zaliczanym do Podhala. Położone są w południowej części Polski oraz północnej Słowacji. Najwyższymi szczytami Pienin są Wysokie Skałki (1052 m n.p.m.), Trzy Korony (982 m n.p.m.) oraz Sokolica.  Jest to teren bardzo aktywny turystycznie. Każdego roku odwiedzają go tysiące turystów. Zimą oprócz przepięknej górskiej panoramy do dyspozycji turystów są także ośrodki narciarskie.

  • park-linowy1.jpg

    Parki linowe

    Jeśli należysz do osób, które lubią aktywnie spędzać wolny czas, lubisz przygodę i nie boisz się wyzwań to zapraszamy Cię do parków linowych usytuowanych w Krościenku nad Dunajcem.  Park linowy w Krościenku obejmuje aż 36 przeszkód linowych na drzewach, których łączna długość to ponad 5000 metrów oraz 14 przeszkód dla najmłodszych amatorów przygody o długości 100 metrów. 

  • rowery1.jpg

    Szlaki rowerowe

    Na terenie Pienin ruch turystyczny jest naprawdę wzmożony. Obszar Pienińskiego Parku Narodowego każdego roku odwiedzają tysiące turystów nie tylko z Polski ale także zagranicy. Dla tych, którzy lubią przeprawy rowerowe utworzono kilka ciekawych tras turystycznych, które pozwolą na aktywne spędzenie wolnego czasu oraz kontemplacje otaczającej przyrody. 

  • haligowskie_skaly_a2.jpg

    Haligowskie Skały

    Rezerwat przyrody Haligowskie Skały to z pewnością najbardziej niezwykłe miejsce po słowackiej stronie Pienin. Na powierzchni nieco ponad 63 ha chroniona jest w nim unikalna grupa skał wapiennych, a także towarzyszące im jaskinie oraz piargi. Najbardziej charakterystyczne skały to m.in. Ciemna i Kończysta, są też Białe Skały oraz Michałowa i Sowia. 

  • piesze2.jpg

    Szlaki turystyczne w Pieninach

    Piesza turystyka na terenie Pienin należy do najlepiej rozwiniętych. Utworzono tutaj wiele szlaków, które w zależności od umiejętności, kondycji oraz czasu jakim dysponujemy pozwalają na aktywne spędzanie wolnego czasu oraz zwiedzanie Pienińskich atrakcji. 

  • biala-woda1.jpg

    Rezerwat Biała Woda

    Rezerwat "Biała Woda” to rezerwat przyrody założony w 1963 roku, którego powierzchnia wynosi 33,7 hektara. Rozciąga się on w dolinie potoku o tej samej nazwie – około 2 km na wschód za Jaworkami. Jest to idealne miejsce do spacerów oraz aktywnego wypoczynku.

  • Zdjęcie wikipedia

    Rezerwat Wysokie Skałki

    Wysokie Skałki to kolejny znany Pieniński rezerwat przyrody. Położony jest on na najwyższym szczycie Pienin – Wysokiej (obszar Małych Pienin), przy granicy ze Słowacją. Jest to rezerwat krajobrazowy oraz leśny, założony w 1961 roku. Godny uwagi jest tutaj przede wszystkim jedyny zachowany w Pieninach fragment górnoreglowego naturalnego lasu świerkowego. 

  • 06254b42f86d6c65a1c2ac8f94517113.jpg

    Wąwóz Homole

    Wąwóz Homole to jedna z największych przyrodniczych atrakcji Pienin. Jest to głęboko wcięty, stromościenny wąwóz w Małych Pieninach na obszarze wsi Jaworki. Skalna część wąwozu jest V-kształtna i osiąga długość 0,8 km. Po wąskim dnie doliny płynie potok Kamionka. Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim jego niezwykłe i malownicze kaskady, które wprawiają w zdumienie. Stanowią one niebywałą inspirację dla artystów.

  • 633px-cimicifuga_europaea_a1.jpg

    Zielone Skałki

    „Zielone Skałki” to niemal dwukilometrowe pasmo skał wapiennych znajdujące się na południowym wschodzie – Pieniny Spiskie. W skład pasma wchodzi kilkanaście skał o indywidualnych nazwach m.in. – np. Rybiarka, Walantowa, Pieronka czy Ślusarska Skała. Pomiędzy poszczególnymi skałami występują niewielkie dolinki oraz miniaturowe łąki.

  • czerwona_skala_(zaskalskie-bodnarowka)_a1.jpg

    Rezerwat Zaskalskie-Bodnarówka

    Rezerwat przyrody Zaskalskie-Bodnarówka utworzony został w 1961 roku. Znajduje się on na terenie tak zwanych Małych Pienin. Jego powstanie miało związek z koniecznością ochrony krajobrazu, lasu oraz cennych naskalnych i ciepłolubnych zespołów roślinności, które porastają wapienne skały oraz strome zbocza.

  • _mg_4885.jpg

    Zamek Niedzica

    Warownia Niedzica (zwana także Dunajec) usytuowana została na wysokości 566 metrów. Zamek ten stanowi jeden z najcenniejszych, znajdujących się w Polsce zabytków obronnych. Został on na przestrzeni lat bardzo dokładnie zbadany zarówno pod względem archeologicznym jak i również zachowanej dokumentacji, w której pojawiają się wzmianki o nim.  

  • sw._kinga_w_pieninach.jpg

    Zamek Pieniński

    Zamek Pieniński jest najwyżej położoną Polską warownią. Dziś w zasadzie pozostały po nim jedynie ruiny – mur obronny o długości około 90 metrów, zarys kwadratowej wieży lub też komnaty oraz pozostałości ocembrowanej cysterny, która służyła do gromadzenia wody z wysychającego już wówczas Źródełka św. Kingi.

  • czorsztyn_zamek.jpg

    Zamek w Czorsztynie

    Zamek w Czorsztynie należy do jednych z najciekawszych i zarazem najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych regionu. Na jego temat powstało wiele legend, które przetrwały do dziś i nadal krążą zarówno wśród samych mieszkańców okolicznych miejscowości jak i przybywających do Czorsztyna turystów. 

  • 3bb7dc895f87126b437fe908b85c8ee9.jpg

    Czerwony Klasztor

    Czerwony Klasztor to jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych usytuowanych w Pieninach. Jego budowę nakazano magistrowi Kokoszowi Berzeviczemu jako zasądzone zadośćuczynienie za popełnione morderstwo. Aby odkupić swoje winy miał on wznieść 6 klasztorów i zamówić 4000 mszy za spokój duszy zmarłego.

  • cmentarz-jungenfeldow.jpg

    Cmentarz Jungenfeldów

    Cmentarz  Jungenfeldów znajduje się na terenie wsi Falsztyn. Niegdyś właścicielem tej miejscowości był baron Karol Jungenfeld – Niemiec wyznania luterańskiego. Wraz z całą swą rodziną został pochowany właśnie na terenie Falsztyna. Cmentarz został założony w uroczystym zakątku Sokolej Skały. 

  • kosciol-w-kroscienku.jpg

    Kościół w Krościenku

    Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świetych - każdy kto choć trochę zainteresowany jest zabytkami architektonicznymi powinien zobaczyć tę godną uwagi budowlę.  Wybudowano ją przy rynku w Krościenku nad Dunajcem. Choć wygląd zewnętrzny kościoła nie wskazuje na to, aby był on szczególnie ważnym zabytkiem, to...

  • jaworki-kosciol.jpg

    Kościół w Jaworkach

    Kościół w Jaworkach to jedna z najpiękniejszych budowli sakralnych znajdujących się na terenie Pienin.  Na szczególną uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim odrestaurowany niedawno przez krakowskich konserwatorów sztuki ikonostas, który teraz znów tak jak i przed wiekami nadaje kościołowi niespotykanego blasku.

  • gr.jpg

    Kościół w Grywałdzie

    Kościół pod wezwaniem świętego Marcina wzniesiony został w II połowie XIV wieku. Zarówno pod względem samego usytuowania jak i uroku dawnej architektury budowla ta nie miała sobie równej w Karpatach. Niestety straciła nieco na przytłaczającym sąsiedztwie nowego, murowanego kościoła, który nijak nie wpisuje się w klimat danej świątyni.

  • szczawnica_kosciol.jpg

    Kościół w Szczawnicy

    Kościół świętego Wojciecha w Szczawnicy to kolejny ważny sakralny zabytek Pienin. Jak dotąd nie udało się jednoznacznie wyjaśnić pochodzenia nazwy kościoła. Legenda głosi, że patronem świątyni stał się św. Wojciech ponieważ wędrował on tędy do Krakowa. Historycy jednak z niechęcią przyjmują te informacje. 

  • sromowce-koscio2l.jpg

    Kościółek w Sromowcach

    Kościółek pod wezwaniem św. Katarzyny stanowi największą atrakcję turystyczną położoną we wsi Sromowce Niżne. Leży on na szlaku architektury drewnianej - nieopodal kładki pieszej łączącej Sromowce z Czerwonym Klasztorem. Wzniesiono go prawdopodobnie w 1513 roku.