Trzy Korony

Trzy KoronyTrzy Korony - opis masywu

Trzy Korony - najwyższy szczyt Pienin Środkowych należący do Masywu Trzech Koron. Od pozostałych szczytów oddzielony przełęczą Wyżni Łazek. Zbocza pocięte głębokimi dolinami potoków, porośnięte lasem. Partię szczytową stanowi pięć - zbudowanych z odpornych wapieni rogowcowych – turni:

Okrąglica – 982 m n.p.m. Najwyższa, na niej znajduje się platforma widokowa z barierkami. Na platformie mieści się około 30 osób.

Płaska (Plaska) Skała – 950 m n.p.m. Na południowy wschód od Okrąglicy.

Nad Ogródki – 940 m n.p.m. Na południowy zachód od Okrąglicy. Od 1933 stał tutaj obsługiwany przez pustelnika totalizator opadowy

Pańska Skała (Bryłowa) – 920 m n.p.m. Gnieżdżą się w niej rzadkie ptaki pomurniki.

Niżnia Okrąglica (Ganek, Siodło) – wysunięta ku południu pod Okrąglicą i niższa o 80 m. Z niej dawniej, przed udostępnieniem wierzchołka, oglądano panoramę.

Trzy Korony - jedna z największych atrakcji Pienin

Jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Pieninach. Z platformy widokowej na Okrąglicy, opadającej na Rówień koło Dunajca 500-metrową przepaścią, doskonały widok na przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego, a także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Przy dobrej pogodzie widać odległą o 63 km Babią Górę.

Trzy Korony pierwotnie zwano Pieninami. W 1834 pojawiła się w dokumentach nazwa Kronenberg (przetłumaczona na polski jako Korona), a od 1860 dopiero obecna nazwa. W masywie Trzech Koron znaleziono aż 7 gatunków roślin nie występujących poza tym nigdzie indziej w Pieninach. Rosną tu endemiczne gatunki roślin: mniszek pieniński (niestety, prawdopodobnie już wyginął) i złocień Zawadzkiego. Prócz nich występują liczne i rzadkie gatunki naskalnych roślin wapieniolubnych, a wśród nich rozchodnik wielki, który jest żywicielem larw również endemicznego i rzadkiego pienińskiego motyla niepylaka apollo.

Trzy Korony odwiedzane były turystycznie od bardzo dawna. Już w 1842 r. H. Kratter pisał: "Nie ma (...) gościa, który by nie odwiedził tych szczytów ze strony dostępnej (...) i nie napasł się stąd najpiękniejszym i najmilszym widokiem Karpatów". W 1906 r. wyznakowano pierwszą trasę turystyczną na szczyt. W 1929 r. Trzy Korony zostały przez polski rząd wykupione od prywatnych właścicieli.

U południowych podnóży Trzech Koron w Sromowcach Niżnych znajduje się schronisko PTTK "Trzy Korony".

Trzy Korony w Pieninach – Najpiękniejsze Szlaki Prowadzące na szczyt

Trzy Korony, majestatyczne szczyty w Pieninach, przyciągają entuzjastów wędrówek i miłośników przyrody z całego świata. Ich imponująca sylwetka i zapierające dech w piersiach panoramy sprawiają, że zdobycie ich szczytów to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim niezapomniana przygoda. W niniejszym artykule przyjrzymy się najpiękniejszym szlakom prowadzącym na szczyt Trzech Koron, oferującym wspaniałe doświadczenia dla każdego wędrowca.

1. Szlak Czerwony – Tradycyjna Droga na Szczyt

Szlak Czerwony to klasyczna i jednocześnie jedna z najpopularniejszych dróg na szczyt Trzech Koron. Rozpoczynając się w Szlachtowej, prowadzi przez malownicze zbocza, lasy i wąwozy, oferując wspaniałe widoki na Dunajec oraz okoliczne pasma górskie. Wspinaczka ta jest nie tylko wyzwaniem, ale również okazją do podziwiania bogactwa przyrody Pienin. Na szlaku można zobaczyć liczne formacje skalne i punkty widokowe, które nagradzają wędrowców ich wysiłkiem.

2. Szlak Zielony – Pełen Przyrodniczych Czarów

Szlak Zielony to idealny wybór dla tych, którzy chcą bardziej dogłębnie poznać przyrodę Pienin. Prowadzący przez Dolinę Pienińskiego Potoku, ten szlak oferuje wspaniałe doświadczenia przyrodnicze. Malownicze krajobrazy, potoki i roślinność czynią tę wędrówkę prawdziwym zanurzeniem się w dzikiej przyrodzie. Szlak Zielony prowadzi na szczyt poprzez Wąwóz Szopczański, gdzie pośród skalnych ścian i lasów można odkryć ukryte piękno Pienin.

3. Szlak Żółty – Widoki i Historia w Jednym

Szlak Żółty to fascynująca kombinacja niezapomnianych widoków i historii. Prowadząc przez Górę Zamkową, szlak ten oferuje przepiękne panoramy Pienin i Dunajca. To także okazja do odwiedzenia ruin zamków, które stanowią ciekawy akcent kulturowy trasy. Na szlaku Żółtym można zanurzyć się w przeszłości regionu, podziwiając jednocześnie pejzaże, które inspirują do kontemplacji.

4. Szlak Czarny – Niesamowite Wrażenia Wysoko w Górach

Szlak Czarny to wybór dla tych, którzy pragną podjąć wyzwanie nie tylko zdobycia szczytu, ale również przekroczenia swoich granic. Ta trasa prowadzi przez trudne odcinki, wymagające wytrwałości i determinacji. Jednakże to także niepowtarzalna okazja do odkrycia niezwykłych widoków, które otwierają się na szczycie. Wszystko to czyni szlak Czarny niezapomnianym doświadczeniem dla wędrówców poszukujących intensywnych emocji.

5. Szlak Niebieski – Przez Dolinę Białej Wody

Szlak Niebieski to propozycja dla miłośników górskich strumieni i wodospadów. Prowadząc przez Dolinę Białej Wody, szlak ten oferuje nie tylko piękne widoki, ale także przyjemność obcowania z naturą wodną. Trasa prowadzi przez mosty i mostki, pozwalając wędrowcom zbliżyć się do biegu górskiego potoku. To spokojna i odprężająca wędrówka, która prowadzi na szczyt Trzech Koron, zaskakując widokami na szlakach i później na samej górze.

Zdobycie szczytu Trzech Koron to nie tylko fizyczna wędrówka, ale także duchowe doświadczenie, które pozostawia trwałe wspomnienia. Wybór szlaku zależy od indywidualnych preferencji i umiejętności wędrowcy, ale bez względu na wybrany szlak, każdy turysta zostanie nagrodzony spektakularnymi widokami, których nie sposób zapomnieć. Podejmując się wyzwania zdobycia Trzech Koron, wędrujemy również ku odkrywaniu piękna i magii Pienin.