Zamek Niedzica

Zamek Niedzica w PieninachWarownia Niedzica (zwana także Dunajec) usytuowana została na wysokości 566 metrów. Zamek ten stanowi jeden z najcenniejszych, znajdujących się w Polsce zabytków obronnych. Został on na przestrzeni lat bardzo dokładnie zbadany zarówno pod względem archeologicznym jak i również zachowanej dokumentacji, w której pojawiają się wzmianki o nim.  Dzięki temu dziś wiemy o tej pradawnej warowni bardzo wiele. Historia zamku niejednokrotnie zaskakuje i skłania do myślenia. Co tak naprawdę zadecydowało o potędze tego grodu? Jak przebiegały jej losy? Tego możesz dowiedzieć się w dalszych częściach tekstu. 

Powstanie zamku Niedzica 

Badania archeologiczne wykazały jednoznacznie istnieje w tym miejscy XIII wiecznego grodziska. Zamek został wzniesiony prawdopodobnie na początku XIV wieku przez braci Rykolfa i Kokosza Berzeviczów. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1325 roku. Rok później Kokosz Berzevicz został oskarżony o defraudację i odebrano mu wszelkie dobra spiskie.  Król przekazał zamek w ręce Wilhelma Drugetha. Niedługo potem warownia wróciła jednak ponownie do rąk Brzeviczych. W tym czasie odnotowano oblężenie oraz napaść na zamek. W 1528 roku zamek oraz należące do niego ziemie przeszły w ręce króla -  Jana Zapolya, który potem przekazał go Łaskim (Hieronimowi oraz jego synowi Olbrachtowi). Olbracht Łaski powszechnie znany ze złego prowadzenia, najpierw zamek zastawił  po to by w konsekwencji sprzedać go. Tak Niedzica znalazła się w rękach Jerzego Horvatha. Ten przekształcił warownię w Zamek w Niedzicyprawdziwą renesansową rezydencję. W tym czasie zamek był jednak znów oblegany, zdobywany i łupiony – w tym także przy użyciu armat. Przechodził z rąk do rąk aż w końcu znalazł się we władaniu (już po raz trzeci) Horvathów. Andreas Horvath mieszkał tu aż do swej śmierci. Został on zapamiętany przez historię przede wszystkim przez pryzmat hucznych zabaw, które urządzał na zamku. Być może to właśnie wówczas urządzono pierwszy spływ Przełomem Dunajca. Ostatnim właścicielem warowni  przed I wojną światową był ród Salamonów.  Po zakończeniu działań wojennych zamek Dunajec, pozostał co prawda nadal własnością Salamonów, ale znalazł się już na terytorium Polski.  Od 1948 roku zamek przechodził prace restauracyjne.Został odbudowany i udostępniony do zwiedzania. 

Tajemnica skarbu Inków 

Z Niedzickim zamkiem wiąże się tajemnica tak zwanego testamentu Inków. W czasie konkwisty potomkowie możnych inkaskich rodów, aby ratować skarby zgromadzone przez swe ludy postanowili zatopić je w leżącym wysoko w Andach jeziorze Titicaca. Jeden z właścicieli zamku Niedzickiego – a dokładnie Sebastian Berzeviczy – ożenił się z inkaską księżniczką, z kolei ich córka Niedzicki zamekwyszła za spadkobiercę inkaskiej królewskiej rodziny. Owocem tego małżeństwa był Antonio. Ten właśnie na terenie warowni ukrył  testament, w którym zapisane były informacje o skarbie. W 1946 roku odkryto rzemienie, zawierające węzełkowe pismo Inków. Niestety treść znalezionego dokumentu do dziś jest nieznana. A skarb? Skarb prawdopodobnie nadal czeka na swojego odkrywcę, choć tych którzy próbują go znaleźć wcale nie brakuje.

Kariera filmowa zamku Niedzickiego 

Zamek Niedzicki jest obiektem zainteresowania nie tylko turystów ale także reżyserów filmowych. To właśnie tutaj kręcony był m.in. serial „Janosik” oraz „Wakacje z duchami”. W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku robiono tutaj także zdjęcia do filmu "Zemsta" na podstawie komedii Aleksandra Fredry. 

Ważne informacje 

Zwiedzanie zamku w Niedzicy odbywa się w grupach z przewodnikiem. Koszt przewodnika wliczony jest w cenę biletu. Zamek jest otwarty dla zwiedzających  od 01.05 do 31.09; w godzinach 9:00-19:00 (codziennie) oraz od 01.10 do 30.04; w godzinach 9:00-16:00 (z wyjątkiem poniedziałków).

Kontakt +48 18 262 94 89, +48 18 262 94 80

Ceny:

ZAMEK + WOZOWNIA
- bilet ulgowy - 19,00 zł.
- bilet normalny - 25,00 zł.
SPICHLERZ ( V - IX) - 7,00 zł.

Sekretariat - Biuro Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 do 16.00.