Legendy Pienińskie

 • czorsztyn1_medium.jpg

  O skarbie ukrytym na zamku w Czorsztynie

  Podobno Pieniny pełne są skarbów. Złoto, kosztowności i drogie kamienie miały być ukrywane w górach przez zbójników, rycerzy oraz śmiałków, którym udało się odnaleźć złoża cennych kruszców. Jeden ze skarbów znajduje się ponoć w podziemiach zamku w Czorsztynie.

 • mnich.jpg

  Latający mnich z Czerwonego Klasztoru

  Najsłynniejszą pienińską legendą związaną z Czerwonym Klasztorem jest opowieść o jednym z tamtejszych mnichów – bracie Cyprianie. Zakonnik ów żył w latach 1724 – 1775 i naprawdę nazywał się Frantz Ignatz Jaschke. 

 • legenda-o-janosiku_small.jpg

  O Janosiku, co przez Dunajec skakał

  Widowiskowy Przełom Dunajca ma w swoim najwęższym punkcie zaledwie ok. 12 m szerokości. Miejsce to znajduje się między skalnymi ścianami Facimiecha i Klasztornej Góry, a rwący ciasnym korytem Dunajec ma w nim ok. 8 m głębokości.

 • niedzica_medium.jpg

  Klątwa zamku w Niedzicy

  Wznoszący się majestatycznie nad Jeziorem Czorsztyńskim zamek w Niedzicy to jedno z tych miejsc w Pieninach, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Nie każdy z odwiedzających je turystów wie jednak o legendarnej klątwie, jaka od stuleci spoczywa na zamczysku.

 • przelom_medium.jpg

  Legendy o powstaniu Przełomu Dunajca

  Jak twierdzą naukowcy, spektakularny Przełom Dunajca formował się przez miliony lat. Początkowo największa rzeka Pienin spokojnie toczyła swe wody na wysokości dzisiejszych szczytów i w niczym nie przypominała dzisiejszego Dunajca z jego rwącym, typowo górskim nurtem. 

 • sokolica_medium.jpg

  Legenda o Czerteżu, Czerteziku i Sokolicy

  Turyści podchodzący na słynną Sokolicę szlakiem niebieskim od strony Trzech Koron i Góry Zamkowej mijają po drodze szczyty Czerteża i Czertezika. Zbliżone nazwy obu tych gór pochodzą od łemkowskiego słowa „czerteż” lub „czertiż”, które oznaczało miejsce wyrębu lasu i wywodzą się od istniejącej niegdyś w tym rejonie polany. 

 • swieta_kinga_small.jpg

  O Zamku Pienińskim i cudownej mgle św. Kingi

  Położone na szczycie Zamkowej Góry ruiny średniowiecznej warowni są jednym z najbardziej znanych miejsc w Pieninach. Budowla ta nazywana jest powszechnie Zamkiem Pienińskim i wzniesiona została prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku.

 • kinga.jpg

  Cud św. Kingi

  Znana historia o cudownej mgle, która ocaliła przed Tatarami mniszki ukrywające się w Zamku Pienińskim nie jest jedyną legendą związaną z postacią świętej Kingi. Nad Dunajcem przez stulecia powtarzana była też opowieść o innym cudzie, jakiego dokonać miała...

 • niedzica-zamek-ryc_medium.jpg

  O skarbie Inków ukrytym na zamku w Niedzicy

  Historia o inkaskiej księżniczce i jej skarbie, który wciąż ma się znajdować gdzieś na zamku w Niedzicy to jedna z najbardziej znanych pienińskich opowieści. Wątki legendarne przenikają się w niej z faktami historycznymi, dzięki czemu może ona zawierać w sobie ziarnko prawdy.

 • cyganski-woz.jpg

  Klątwa rodu Paloczych z Niedzicy

  Przez trzysta długich lat zamek w Niedzicy znajdował się w posiadaniu szlacheckiej rodziny Horvathów z Palocsy, zwanych potocznie Paloczymi. W roku 1858, po śmierci ostatniego męskiego potomka rodu, zamek przeszedł jako wiano Kornelii Horvath w ręce familii Salamonów.

 • niedzica-zamek-ryc_medium.jpg

  Ucieczka zbójnika Gałajdy z zamku w Niedzicy

  Słynny Janosik nie był jedynym zbójnikiem, którego losy związane zostały z Pieninami. Swego czasu karierę nad Dunajcem zrobił też inny specjalista od rabunku, niejaki Gałajda. Wsławił się on m.in. napadem na kandydata do ożenku z córką niedzickiego pana. 

 • swieta_kinga_small.jpg

  Niezwykła ucieczka św. Kingi

  Duża była liczba cudów uczynionych przez świętą Kingę podczas tatarskich najazdów na ziemię sądecką. Raz Kunegundę i jej mniszki ocaliło zboże, które w niewytłumaczalny sposób wzeszło na dopiero co obsianej miedzy i zmyliło mongolską pogoń.

 • Duch córki młynarza z Falsztyna

  Nieco zapomniane i rzadko odwiedzane przez turystów Pieniny Spiskie też mają swoje legendy. Jedna z takich historii związana jest z młynem, który dawno temu stał ponoć pod szczytem Cisówki, mniej więcej w połowie drogi z Niedzicy do Falsztyna.

 • biala-woda2_medium.jpg

  Chciwa wdowa z Białej Wody

  Nad wsią Biała Woda nieopodal Jaworek od pradawnych czasów górowała Czubata Skała. Ludzie opowiadali, że w jej zboczu znajduje się jaskinia, w której ukryte są skarby. Kosztowności miały być jednak zazdrośnie pilnowane przez wszelkie złe moce i plugastwa tego świata.

 • sz2_medium.jpg

  O Perłowiczu i królu węży

  Opowieść o Perłowiczu to jedna z najbardziej znanych legend pienińskich. Przez stulecia opowiadali ją lokalni górale i doczekała się wielu różnych wersji. Jedną z nich spisał swego czasu nawet sam Wincenty Pol, którego fascynowały wszelkie podania i legendy ludowe. 

 • harnas1_medium.jpg

  Katarzyna i harnaś

  Dawno, dawno temu, w jednej z możnych rodzin węgierskich przyszła na świat dziewczynka, której nadano imię Katarzyna. Zamożni rodzice nie żałowali córce niczego i młode dziewczę dorastało w pięknym pałacu, w otoczeniu bajecznego wręcz bogactwa.

 • niedzica-zamek-ryc_medium.jpg

  O księżniczce Brunhildzie z zamku w Niedzicy

  Dawno, dawno temu na zamku w Niedzicy zamieszkali młodzi małżonkowie – piękna księżniczka Brunhilda i dzielny książę Bolesław. Poślubna sielanka nie trwała jednak długo, bo Brunhilda – przyzwyczajona do wystawnego życia w pałacu – szybko znudziła się odludną warownią w Niedzicy i zapragnęła bardziej światowych uciech.

 • Legenda o rycerzu Kambeku

  Działo się to dawno, dawno temu, gdy warownia w Niedzicy była jeszcze niewielkim zameczkiem z jedną wieżą. W owym czasie zamku pilnował stary strażnik, który miał piękną córkę o imieniu Agnieszka. Jej uroda była znana w całej okolicy, a wdzięki dziewczyny przyjeżdżali często podziwiać rycerze z sąsiedniego zamku w Czorsztynie.