Wąwóz Homole

Wąwóz HomoleWąwóz Homole - jedna z największych atrakcji Pienin

Wąwóz Homole to jedna z największych przyrodniczych atrakcji Pienin. Jest to głęboko wcięty, stromościenny wąwóz w Małych Pieninach na obszarze wsi Jaworki. Skalna część wąwozu jest V-kształtna i osiąga długość 0,8 km. Po wąskim dnie doliny płynie potok Kamionka. Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim jego niezwykłe i malownicze kaskady, które wprawiają w zdumienie. Stanowią one niebywałą inspirację dla artystów. 

Nie sposób nie zauważyć także wysokich kolorowych ścian sięgających 120 metrów, zbudowanych z białego i czerwonego wapienia krynoidowego oraz fantazyjnego kształtu samych turni. W wąwozie obserwować możemy także bardzo bogatą florę porostów. Swoje schronienie znajduje tutaj także wiele zwierząt. W tym m.in. puchacz, sokolik pustułka czy jaszczur plamisty. Wąwóz Homole zawiera liczne osobliwości zarówno przyrody żywej jak i nieożywionej. Nic więc dziwnego, że obszar ten został objęty ochroną. 

Na terenie wąwozu Homole niegdyś poszukiwano także cennych kruszców oraz ukrytych skarbów. Legendy dotyczące kosztowności ukrytych między skałami funkcjonują do dnia dzisiejszego. 

HomoleJak dojechać do Wąwzu Homole? 

Dnem wąwozu Homole prowadzi  także wygodna ścieżka (zielony szlak turystyczny) do Jaworek. Po obu stronach kamienistej ścieżki wznoszą się malownicze skałki.  W korycie potoku znajduje się wiele głazów. Za rumowiskiem złożonym właśnie z wapiennych głazów dolina ulega rozszerzeniu i naszym oczom ukazuje się przepiękna panorama na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką.  Można stąd wrócić do Jaworek (ok. 30 minut) lub kontynuować wycieczkę wspinając się na sam szczyt Wysokiej ( ok. 1 godziny i 30 minut). 

Wąwóz HOMOLE jest częścią rezerwatu, który nosi nazwę Kanionu. Należą do niego także Czajakowa Skała i boczna część dolinki Koniowskiego Potoku.

Ważne informacje

Przez wąwóz HOMOLE biegnie zielony szlak turystyczny , którego trasa wygląda następująco: Wąwóz Homole - Dubantowska Dolina -  Rówieńki  -  Polana pod Wysoką -  Wysokie Skałki. W sezonie za wejście na  teren wąwozu pobierane są opłaty. Odkryj Urok Rezerwatu Przyrody Wąwóz Homole koło Szczawnicy

Rezerwat Przyrody Wąwóz Homole: Przygoda w Sercu Pienin

W sercu malowniczych Pienin, niedaleko urokliwej miejscowości Szczawnica, kryje się ukryty skarb przyrody - Rezerwat Przyrody Wąwóz Homole. To miejsce, gdzie natura ukazuje swoją pełną piękna twarz, zachwycając odwiedzających niesamowitymi widokami i niezwykłymi formami geologicznymi. Wąwóz Homole to prawdziwa uczta dla zmysłów, która czeka na każdego miłośnika przyrody i fascynata górskich pejzaży.

Szlakiem Przygody: Odkrywanie Wąwozu Homole

Wędrując po wyznaczonym szlaku Wąwozu Homole, masz szansę wejść w symbiozę z dziką przyrodą Pienin. Spacerując wzdłuż malowniczych ścieżek, napotkasz spektakularne formacje skalne, piękne kaskady wodne oraz bujną roślinność, która tworzy niesamowity klimat tego miejsca. Trudno opisać słowami emocje towarzyszące obserwowaniu natury w jej dziewiczym stanie, dlatego warto samemu zanurzyć się w magicznej atmosferze Wąwozu Homole.

Obiektywu Aparatu: Rezerwat Przyrody Wąwóz Homole na Zdjęciach

Dla miłośników fotografii i tych, którzy pragną zachować piękno Rezerwatu Przyrody Wąwóz Homole na zawsze, dostępne są niezliczone okazje do uwiecznienia tego wyjątkowego miejsca. Współczesne technologie pozwalają na uwiecznianie chwil w wysokiej jakości, a Wąwóz Homole dostarcza wspaniałych kadrowych inspiracji. Jeśli chcesz podzielić się swoimi wrażeniami, możesz skorzystać z funkcji "Pieniny kamera" i pochwalić się unikalnymi ujęciami tego cudownego zakątka.

Rezerwat Przyrody Wąwóz Homole w Jaworkach koło Szczawnicy to nie tylko miejsce na mapie, to magiczny świat, który zaprasza do odkrywania tajemnic natury. Przygotuj się na niezapomniane wrażenia, fascynujące formacje skalne oraz przygodę, która pozostawi w Twojej pamięci trwały ślad. Zapraszamy do doświadczenia prawdziwej natury Pienin w Wąwozie Homole!

Cennik i informacje na temat Rezerwatu Przyrody Wąwóz Homole znajdziesz na naszej stronie internetowej. Przygotuj się na niezapomnianą podróż przez wąwozy w Pieninach!

Wąwóz Homole Szlaki – poziom trudności

Szlak przez Wąwóz Homole zapewnia doskonałą okazję do odkrywania piękna przyrody Pienin. Dla osób bardziej zaawansowanych, dostępne są trasy prowadzące przez wąskie ścieżki między skalnymi formacjami i prowadzące na bardziej wymagające punkty widokowe. Jednakże nie trzeba być doświadczonym wędrowcem, by cieszyć się tym miejscem. Istnieją również łagodniejsze, bardziej dostępne trasy, które umożliwiają rodzinną wędrówkę, a nawet spacer z osobami starszymi. To miejsce stanowi inspirującą lekcję przyrody i oferuje wyjątkowe możliwości dla każdego, niezależnie od poziomu trudności, na jakim się znajduje.

Wąwóz Homole - legenda o Tajemniczych Księgach

Według przekazów, Wąwóz Homole w Jaworkach to miejsce spowite tajemnicami i legendami. Jedna z najbardziej fascynujących opowieści mówi o Tajemniczych Księgach, które miały zostać ukryte w samym sercu tego malowniczego zakątka. Według legendy, przed wiekami istniała starożytna społeczność, która zebrała ogromną wiedzę na temat magii, ziół, i leczenia. Była to wiedza przechowywana w postaci wielu cennych ksiąg.

Opowieść mówi, że aby zachować tę wiedzę w tajemnicy i chronić ją przed ludźmi, którzy mogliby wykorzystać ją w złym celu, ówczesni strażnicy postanowili ukryć te cenne księgi w kamieniach w głębi Wąwozu Homole. Według legendy, kamienie te miały być zaklęte w taki sposób, że tylko godny i poszukujący prawdy podróżnik byłby w stanie odsłonić ich sekrety. Jednakże nikt dotąd nie był w stanie odkryć tajemniczych ksiąg.

Mimo że ta historia jest jedynie legendą, dodaje ona jeszcze większego uroku Wąwozowi Homole. Szlak wiodący przez wąwóz staje się nie tylko fascynującym doświadczeniem przyrodniczym, ale również pełnym tajemniczych opowieści. Każdy, kto przemierza te tereny, może odnaleźć w sobie małego poszukiwacza skarbów, gotowego odkryć sekrety, które ukrywają się między skalnymi ścianami i nad brzegiem rzeki.