P jak Pieniński Park Narodowy

Na terenie Pienin w 1932 roku utworzono Park Narodowy. Tereny leśne stanowią 16,65 km2, 4,71km2 to tereny uprawne, a 0,32km2 to woda. Łączna powierzchnia Pienińskiego Parku Narodowego wynosi 23,46 km2. 

W Pienińskim Parku Narodowym wyznaczono szlaki turystyki pieszej o łącznej długości 34,7 km. Dwa odcinki szlaków dopuszczają możliwość jazdy rowerem. Są to: szlak czerwony, prowadzący do Czerwonego Klasztoru, a także szlak zielony, prowadzący do Krasu. 

Siedziba parku narodowego znajduje się w Krościenku nad Dunajcem. 

Pieniński Park Narodowy jest bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Jest odwiedzany przez ogromną liczbę turystów, rocznie odwiedzany jest przez około 600 tysięcy turystów. Teren Parku zachwyca: zróżnicowaniem terenu, wyjątkowością fauny i flory. 

Za główną atrakcję Pienińskiego Parku Narodowego uznaje się Spływ Przełomem Dunajca, a także liczne, bardzo atrakcyjne szlaki turystyki pieszej. Na szczytach Sokolicy i Trzech Koron umieszczono platformy widokowe, z których można podziwiać roztaczające się piękno. Ogromną atrakcją parku jest także Zamek w Czorsztynie. 

Warto wiedzieć, że na teren Pienińskiego Parku Narodowego zabronione jest wprowadzanie psów i innych zwierząt. 

Park można zwiedzać tylko w porze dziennej: tj. godzinę przed wschodem słońca do godziny po zachodzie słońca. 

Zobacz także:

nocleg pieniny

Księżniczka Brunhilda

Pieniny szlaki

Wąwóz Szopczański

Pieniny szczyt Trzy Korony