Czego możemy nauczyć od górali szczawnickich

Górale Wędrując po urokliwych terenach Pienin łatwo zauważyć, że nie jest to dzika kraina, w której nie stanęła stopa ludzka. Malownicze wsie i miejscowości pełne są życia i kolorytu. Wciąż widać tutaj motywy folklorystyczne i tradycyjne naleciałości. Aby poczuć ten klimat nie trzeba daleko wędrować – wystarczy odwiedzić Szczawnicę. Uzdrowiskowe miasto w powiecie nowotarskim liczy sobie około 6.000 mieszkańców i jest przykładem na to, że górale szczawniccy nie zapomnieli o swoich korzeniach.

O przywiązaniu do tradycji świadczy między innymi Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya. Ta wyjątkowa ekspozycja w całości poświęcona jest historii miasta i jego mieszkańców. Warto tutaj zajrzeć i przyjrzeć się sylwetce pienińskich górali i ich dorobkowi. Zgromadzone eksponaty prezentują niemal kompletny obraz tego regionu – jego kulturę, sztukę ludową oraz codzienne życie miejscowej ludności. Górale szczawniccy do dzisiaj noszą tradycyjne stroje – kapelusze z wywiniętym rondem i niebieskie kamizele z sukna. Zachowała się także gwara i typowe dla tego regionu święta oraz uroczystości.

W dzisiejszych czasach górale szczawniccy mogą uchodzić za ludzi mało nowoczesnych i zapatrzonych w przeszłość. Młodzi ludzie z wielkich miast mogą odnieść wrażenie, że goszcząc w tym rejonie przenoszą się w dawne czasy i zwykle nie starają się zrozumieć co sprawia, że Pieniny wciąż są tak magicznym miejscem. Klimat i charakter tego rejonu Polski zawdzięczamy nie tylko geograficznemu położeniu i niezwykłym krajobrazom. Ta ziemia to nie tylko skały i lasy, ale także ludzie z ich pamięcią, ideami i wartościami. Dla górali pienińskich tradycja jest stylem życia i sposobem na zachowanie wspomnień o minionych czasach. I przede wszystkim za to powinniśmy być im wdzięczni. Wielkie metropolie pokrywają się szkłem i betonem, rozwijają się i sprawiają, że życie staje się łatwiejsze. Jednak bez pamięci historycznej nie jesteśmy pełnowartościowi. Ten rejon kraju jest szczególny i prawdopodobnie zawsze takim pozostanie – jednak nie bez pomocy zamieszkujących te okolice górali.

Górale szczawniccy nie boją się przeciwności losu, korzystają z mądrości swoich przodków i pielęgnują swoją tradycję. Warto brać z nich przykład i pamiętać, że myślenie o przyszłości jest równie ważne co pamięć o dawnych czasach. Każdy zakątek kraju ma swoje własne tradycje, specyficzną gwarę i cechy charakterystyczne, które warto zachować i pielęgnować. Górale z Pienin są dumni z tego kim są i pokazują, że nowoczesny telefon i szybki samochód to nie wszystko. Odwiedzając ten szczególny rejon kraju warto pamiętać o tym, aby odwiedzić muzeum w Szczawnicy i uważnie przyglądać się okolicznemu folklorowi i zachowanym zabytkom. A po powrocie do domu spojrzeć przez podobną optykę na swoje miasto czy region i znaleźć w nim coś z czego warto być dumnym. Wizyta w Pieninach to nie tylko wspaniałe doznania estetyczne i możliwość wypoczynku – to wręcz metafizyczna wędrówka przez pamięć, szacunek i kulturę, której nie zdołał stłamsić pędzący do przodu XXI wiek.

Polecane artykuły

 • rowery.jpg

  Czy warto korzystać ze szlaków rowerowych w Pieninach?

  Większość turystów dobrze wie, że Pieniny to idealnie miejsce dla miłośników pieszych wędrówek i jazdy na nartach. Mało kto jednak orientuje się, że to także wymarzone miejsca dla cyklistów. 

 • Relacja z Pienin: zimowy weekend w Jaworkach

  Relacja z Pienin: zimowy weekend w JaworkaW zeszłym tygodniu zdecydowałem się na spontaniczny wypad do Jaworek i nie żałuję! Co prawda zazwyczaj preferuję o wiele dłuższe wycieczki, tym razem weekendowy wyjazd w pełni mnie zadowolił.

 • Szata roślinna w rezerwacie krajobrazowym "Biała Woda"

  Na terenie kraju można znaleźć wiele rezerwatów przyrody, które mają na celu ochronę wybranych gatunków roślin oraz zwierząt. Warto szczególnie wyróżnić kompleksy zlokalizowane na południu naszego kraju. Nie da się ukryć, że górski klimat sprzyja różnorodności gatunkowej fauny i flory, która dla wielu turystów jest głównym walorem.

 • Kiedy w Pieninach jest najładniejsza pogoda

  Wycieczki w góry muszą być planowane pod wieloma względami, które w mniejszym lub w większym stopniu wpłyną na nasze udane wakacje. Jednym z kluczowych czynników jest pogoda. Jak wiadomo, w górach zmienia się ona niczym w kalejdoskopie, dlatego każdy turysta musi być przygotowany na jej kaprysy.