Pieniny - kuchnia regionalna

Turyści wypoczywający w Pieninach często podkreślają, że w tym regionie można skosztować wielu nietypowych potraw, charakterystycznych dla poszczególnych obszarów. Kuchnia pienińska potrafi zaskoczyć najbardziej wybrednych smakoszy – niezależnie od tego, czy preferują potrawy na słodko, czy raczej wolą pikantniejsze dania. Pod hasłem „Pieniny – kuchnia regionalna” można znaleźć wiele ciekawych przepisów, za pomocą których uda nam się urozmaicić nasz codzienny jadłospis. Po powrocie z południa Polski wielu turystów wprowadza pienińskie dania do swojej kuchni, zaskakując swoich znajomych nowymi potrawami.

Kuchnia pienińska – dania ziemniaczane

Jeśli wpiszemy do sieci hasło: Pieniny – kuchnia regionalna, odnajdziemy sporo przepisów, w których główną rolę będą odgrywać ziemniaki. Jedną z typowych potraw są tak zwane gałuski, czyli kluski robione na bazie surowych ziemniaków. Obowiązkowo dodaje się do nich wędzoną słoninę, która nadaje im specyficznego smaku. Niektóre dania ziemniaczane są popularne także poza rejonem Pienin. Przykładem mogą być chociażby podpłomyki, do których dodaje się mąkę razową. Te charakterystyczne wypieki stanowią pyszną alternatywę dla chleba i w wielu gospodarstwach można je znaleźć zamiast pieczywa. Kuchnia pienińska kojarzy się także z tak zwanymi kołocami, czyli plackami drożdżowymi. Są one podawane wraz z farszem pod postacią ziemniaków lub sera – w zależności od indywidualnych preferencji. Dania ziemniaczane często są przygotowywane w połączeniu z różnymi rodzajami mąk. Przykładem może być między innymi cyr, który powstaje na bazie gotowanej mąki razowej.

Popularne potrawy w Pieninach

Kuchnia pienińska jest bardzo zróżnicowana i nie ogranicza się wyłącznie do potraw na bazie ziemniaków. Warto wyróżnić śliwankę, czyli nietypową zupę przypominającą w smaku kompot śliwkowy. Dodaje się do niej kaszę, ewentualnie ziemniaki. Wśród turystów ogromnym zainteresowaniem cieszy się także kapusta po góralsku. Danie powstaje na bazie kiszonej kapusty, do której dodaje się słoninę, groch oraz pęczak. Odpowiednie doprawienie potrawy nadaje jej specyficznego smaku. W wielu pienińskich ośrodkach turystycznych podawana jest kulasa. Pod tą nietypową nazwą kryje się gotowana mąka razowa z mlekiem. Mąkę można również połączyć z omastą, w zależności od kulinarnych preferencji. Warto podkreślić, że przywołana potrawa ma stuletnią tradycję i jest charakterystyczna przede wszystkim dla rejonu Szczawnicy. Niezależnie od sposobu podania, kulasa wyróżnia się wieloma walorami smakowymi, które przypadną do gustu nie tylko zwolennikom regionalnej kuchni.

Potrawy regionalne związane z Pieninami nie są trudne w przygotowaniu, dlatego większość wczasowiczów decyduje się na wprowadzenie tych specyficznych dań do własnej kuchni. Efekt często jest uzależniony od zastosowania odpowiednich przypraw, które bezpośrednio wpływają na smak przyrządzanej potrawy. Osoby wypoczywające w rejonie Pienin koniecznie powinny skosztować wszystkich charakterystycznych specjałów, odkrywając zupełnie nowe smaki.

Polecane artykuły