Relacja z Pienin: Zagubieni na szlaku.

To miał być kolejny udany dzień na szlaku, jednakże tym razem nie wszystko poszło po naszej myśli. Gdy opuszczaliśmy swój pensjonat, nawet przez myśl nam nie przeszło, że tego dnia czeka na nas tak wiele wrażeń – których wolałabym uniknąć. Co prawda wszystko dobrze się skończyło, ale następnym razem na pewno nie będę kusić losu.

Na szlakuWstaliśmy wcześnie rano i postanowiliśmy zwiedzić Małe Pieniny – tym razem jednak nieco inaczej, niż większość turystów. Zależało nam na tym, aby skupić się na Szafranówce i Przełęczy Maćkówki. Mieliśmy ambitne plany, aby zwiedzić wszystkie szczyty znajdujące się po drodze aż do Przełęczy Rozdziela. Pogoda nam sprzyjała, bo już od ósmej czekało na nas bezchmurne niebo i cieplutkie promienie słońca. Niestety, jak to w górach bywa, również tym razem pogoda okazała się wyjątkowo kapryśna, co odbiło się na całej naszej wycieczce...

Byliśmy mniej więcej w 1/4 drogi, gdy wpadłam na pomysł, aby nieco zboczyć ze szlaku i sfotografować malownicze rejony. Znajdowaliśmy się w punkcie, który z każdej strony był otoczony zielonymi łąkami. Postanowiliśmy odbić nieco w bok, poruszając się po przestronnych połaciach zieleni. Całkowicie oddaliśmy się zdjęciom i przez to nie zauważyliśmy, gdy pogoda zaczęła się powoli zmieniać. Otaczała nas coraz większa mgła - nawet nie zorientowaliśmy się, gdy zupełnie straciliśmy orientację w terenie. Muszę przyznać, że byłam trochę przerażona. Wokół widzieliśmy tylko mglistą powłokę, która skutecznie uniemożliwiała nam odnalezienie szlaku. Próbowaliśmy nadsłuchiwać kroków i głosów innych turystów, ale słyszeliśmy tylko złowrogą ciszę... Najgorsze było to, że temperatura gwałtownie się obniżyła, a nie byliśmy przygotowani na taką ewentualność (teraz już wiem, że z wahaniami temperatur w górach nie ma żartów...). Opatuliliśmy się płaszczami przeciwdeszczowymi i rozglądaliśmy się wokół, szukając jakichkolwiek podpowiedzi względem naszej lokalizacji. Na szczęście, pogoda znowu się zmieniła – tym razem na naszą korzyść. Mgła powoli stawała się coraz rzadsza, co poprawiło naszą widoczność. Odczekaliśmy jeszcze chwilę, ale niestety, nie dostrzegliśmy żadnej żywej duszy. Nie było innego wyjścia, jak zdać się na własną intuicję. Z duszą na ramieniu odbiliśmy nieco w lewo, mając nadzieję, że uda nam się trafić na utracony szlak. Wkrótce krajobraz zaczął wyglądać bardziej znajomo, dzięki czemu nabraliśmy pewności, że poruszamy się w dobrym kierunku.

Wreszcie udało nam się odnaleźć drogę! Odetchnęliśmy z ulgą – nie da się ukryć, że cała nasza przygoda mogła skończyć się o wiele gorzej. Zrezygnowaliśmy z dalszej wędrówki, ponieważ straciliśmy za dużo czasu. Na pewno jednak nie odpuścimy sobie tego szlaku – za rok znowu podejmiemy próbę. Tym razem jednak będziemy trzymać się drogi, aby nie kusić losu. Co prawda na pamiątkę zostały nam naprawdę wspaniale zdjęcia pienińskiej przyrody, ale gratis otrzymaliśmy chwile pełne grozy. Całe szczęście, że odbyło się bez wzywania ratowników! Przestrzegam wszystkich przed podejmowaniem samodzielnych wypraw – bezpieczniej jest po prostu trzymać się wyznaczonych tras.

Polecane artykuły

  • Materac

    Materac 90x200 bardzo twardy - czy to dobry wybór dla Ciebie?

    Wybór materaca to kluczowy element wpływający na jakość snu oraz ogólne samopoczucie. Materac o wymiarach 90x200 cm, charakteryzujący się dużą twardością, może być odpowiedni dla wielu osób, ale nie dla wszystkich. Twardość materaca jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie.

  • dom

    Jakie materiały wybrać do elewacji domu? Poradnik dla właścicieli

    Wybór materiałów do elewacji domu to kluczowy krok w procesie budowy lub remontu. Elewacja nie tylko wpływa na estetykę budynku, ale także na jego funkcjonalność i trwałość. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak klimat, lokalizacja, styl architektoniczny oraz budżet.

  • Dieta pudełkowa

    Dieta pudełkowa - Jak schudnąć bez wychodzenia z domu?

    Dieta pudełkowa, znana również jako catering dietetyczny, to program żywieniowy, w którym posiłki są przygotowywane i dostarczane do domu przez specjalistyczne firmy cateringowe. Posiłki są starannie zbilansowane pod względem składników odżywczych i kaloryczności, zgodnie z indywidualnymi potrzebami żywieniowymi klienta. 

  • Wózki magazynowe

    Wózki magazynowe to nie tylko paleciaki

    Wiele osób utożsamia magazyny z wszędobylskimi wózkami widłowymi, które kręcą się między regałami, a ich kierowcy mają niemal cyrkowe umiejętności. Nie jest to obraz pozbawiony sensu, jednak gama wózków stosowanych w magazynach znacznie wybiega poza to wyobrażenie. W tym artykule poznasz głównych przedstawicieli tej szerokiej rodziny pojazdów transportowych.