Co można robić wokół Zakopanego?

Zakopane to niekwestionowany numer jeden wśród osób wybierających się na urlop w Tatry. W mieście można znaleźć liczne muzea i zabytki, ale większość atrakcji, w tym ikoniczne miejsca takie jak Morskie Oko czy Giewont, znajduje się poza obrębem miejscowości. Co można robić w okolicy Zakopanego? W jakie miejsca warto się wybrać na wycieczkę?

Gubałówka

Gubałówka znajduje się na północ od Zakopanego. Z jej szczytu rozgląda się niesamowity widok na miasto, ale też na same Tatry, co sprawia, że miejsce jest popularne wśród turystów. W zimę z góry zjeżdżają narciarze, w czym pomaga kolejka na Gubałówkę – oblegana atrakcja, która ułatwia dostanie się na szczyt i pozwala na podziwianie panoramy Tatr po drodze. Na szczycie góry znajduje się żelazny krzyż, a także ogromny ośrodek narciarski. Miejsce to jest oblegane w zimie przez miłośników nart i snowboardu, którzy korzystają z rozbudowanej infrastruktury do zjazdów. Na szczyt Gubałówki można też wygodnie wejść szlakiem z Zakopanego, co powinno zająć niecałą godzinę.

Na szczycie Gubałówki dostępny jest też tor saneczkowy, który jest emocjonującym przeżyciem, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Piękna panorama na Tatry sprawi, że przejazd na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. Zjeżdżalnia dostępna jest od kwietnia do końca lipca, za jeden zjazd zapłacimy 9 złotych, za 5 zjazdów 35 złotych, a za 10 zjazdów 50 złotych.

W drodze na szczyt Gubałówki natkniemy się na wiele innych atrakcji takich jak park linowy, wypożyczalnia rowerów lub restauracje i bary, dlatego wycieczka na Gubałówkę będzie świetnym wyborem na spędzenie rodzinnego wakacyjnego popołudnia.

Giewont

To kolejny świetnie znany szczyt, na który koniecznie muszą wejść wszyscy turyści odwiedzający Zakopane. Giewont słynie z niesamowitych widoków, wielkiego żelaznego krzyża na szczycie, ale też z ogromnych kolejek, w których trzeba czekać, by wejść na górę. Turyści uwielbiają ten szlak, bo jest on relatywnie prosty, choć w trakcie wspinaczki trzeba korzystać z dostępnej na szlaku asekuracji.

Na Giewont prowadzi kilka szlaków o różnej długości oraz stopniu zaawansowania. Pierwszą i najchętniej wybieraną trasą jest szlak prowadzący z Kasprowego Wierchu na Giewont, a następnie biegnący do Kuźnic. Długość do przejścia wynosi 11,9 km, a spacer zajmie około 5 godzin 30 minut. Szlak oznaczony jest jako średnio trudny.

Nagrodą za wejście na szczyt jest niepowtarzalna panorama Tatr oraz możliwość zrobienia zdjęcia na jednej z najbardziej znanych polskich gór.

Morskie Oko

Tatrzański Park Narodowy słynie z wielu pomników przyrody, ale Morskie Oko jest bez wątpienia najbardziej znane z nich wszystkich. To piękne, górskie jezioro położone jest pod Rysami. Na przestrzeni stuleci stało się inspiracją dla wielu poetów wychwalających jego piękno. Morskie Oko nie zatraciło nic ze swojego wdzięku – to obowiązkowe miejsce do zwiedzenia w okolicy Zakopanego. Do jeziora prowadzi kilka dróg, a najbardziej popularny z nich jest w większości asfaltową drogą. Można po niej pójść pieszo lub wynająć miejsce na bryczce, oszczędzając siły na dalszą wspinaczkę. Z Morskiego Oka prowadzi wiele szlaków, w tym szlak na Rysy, na Mnicha oraz do Doliny Pięciu Stawów.

Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów położona jest u podnóży Rysów, najwyższego szczytu polskich Tatr. Znajduje się w niej nie pięć, a aż sześć jezior, z czego niektóre są naprawdę niewielkie. Przy jednym z nich jest położone schronisko, w którym turyści wypoczywają przed wyruszeniem w wyższe partie gór. Szlak z Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów ma kilka wymagających momentów, ale powinien z nim sobie poradzić prawie każdy. To bez wątpienia jedno z piękniejszych miejsc w okolicy Zakopanego – warto choćby zahaczyć o Dolinę Pięciu Stawów i dać się zachwycić niesamowitym pejzażem wyższych partii Tatr.

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów

Panorama Tatr, wyjątkowa fauna i flora oraz malownicze szlaki to z pewnością naczelne powody, aby odwiedzić Tatry, jednak z pewnością nie jedyne argumenty przemawiające za wizytą w Dolinie Pięciu Stawów. Schronisko będące najwyżej położonym obiektem tego typu w Polsce, które jest zarządzane przez PTTK i od lat prowadzą je członkowie tej samej rodziny to punkt obowiązkowy wyprawy w rejony polodowcowej doliny.

Opisaliśmy jedynie cztery atrakcje turystyczne w okolicy Zakopanego. Tak naprawdę jest ich dużo więcej, dzięki czemu podczas urlopu w stolicy polskich gór nie ma czasu na nudę!

Polecane artykuły

  • hamak.jpg

    Najlepszy hamak turystyczny - o czym pamiętać przy wyborze

    Chcesz podróżować, zwiedzać i przemierzać co rusz to nowe miejsca? To wspaniale jeśli tak, ponieważ mówi się, że podróże kształcą a wiec nie tylko poznajesz nowe miejsca, ale i zdobywasz wiedzę. Jednak przy częstych wycieczkach budżet stale się kurczy, a trudno połączyć pracę i spędzanie czasu wolnego w dużych ilościach na tego typu zajęciach.

  • nawilzanieskoryzimawapteka1.jpg

    Nawilżanie skóry zimą - jak zabezpieczyć i dbać o twarz, by efekt był długotrwały?

    Wygląd skóry twarzy jest bardzo ważny dla każdej kobiety. Bardzo ważnym czynnikiem, który decyduje o jej napięciu oraz zdrowym i promiennym wyglądzie jest poziom nawilżenia

  • roch_in_kroscienko_nad_dunajcem.jpg

    Kaplice w Krościenku nad Dunajcem

    Krościenko nad Dunajcem to malownicza wieś u podnóża Pienin, która jest znana przede wszystkim jako miejscowość wypoczynkowa. Miłośnicy górskich wędrówek chętnie zatrzymują...

  • niepyat-apollo-robert_kindermann_small.jpg

    Fauna Pienińskiego Parku Narodowego

    Pieniński Park Narodowy jest siedliskiem wielu gatunków zwierząt – niektóre z nich są charakterystyczne wyłącznie dla tego terenu. Należy zauważyć, że jego obszar jest bardzo zróżnicowany, co odzwierciedla się w specyfice mikroklimatów.