Kaplice w Krościenku nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem to malownicza wieś u podnóża Pienin, która jest znana przede wszystkim jako miejscowość wypoczynkowa. Miłośnicy górskich wędrówek chętnie zatrzymują się tutaj na dłużej, skupiając uwagę na najważniejszych atrakcjach turystycznych. Dużym zainteresowaniem cieszą się kaplice w Krościenku nad Dunajcem, zachwycające architekturą oraz sakralnym charakterem. Na terenie wsi znajduje się wiele mniejszych i większych kapliczek, wśród których warto wyróżnić Kaplicę Świętego Rocha, Kaplicę Przemienienia Pańskiego oraz Kapliczkę św. Kingi.

Kaplica Świętego Rocha – charakterystyka

Kaplica Świętego RochaJedną z najbardziej znanych kaplic w Pieninach jest Kaplica Świętego Rocha, która zarazem jest najstarszym tego typu obiektem. Znajduje się ona na Ptaszkowej Górce, a jej historia sięga początków osiemnastego wieku. Obecnie Kaplica Świętego Rocha zachwyca wieloma architektonicznymi walorami, takimi jak czworoboczna wieżyczka na sygnaturkę czy malutkie okienka. Całość została wymurowana za pomocą kamienia i aktualnie jest to obiekt otynkowany. Turyści zwracają szczególną uwagę na obrazy Najświętszego Serca Jezusa oraz Matki Boskiej. Tak jak inne kaplice w Krościenku nad Dunajcem, również Kaplica Świętego Rocha udostępnia cykl Drogi Krzyżowej.

Kaplica Przemienienia Pańskiego – najważniejsze cechy

Nieduża Kaplica Przemienienia Pańskiego także cieszy się niemałym zainteresowaniem wśród turystów, którzy są zachwyceni jej sakralnym charakterem. Kaplica mieści się naprzeciwko cmentarza parafialnego. Na szczególną uwagę zasługuje dość rozbudowany, bogato zdobiony ołtarz. Warto zaznaczyć, że budynek powstawał etapami, co było powiązane z epidemią cholery w tych regionach. Pierwsze prace rozpoczęły się jeszcze w 1831 roku, a budowa zakończyła się dopiero pod koniec dziewiętnastego wieku. Pierwotnym celem jej powstania była zatem ochrona mieszkańców przed nawrotem choroby. Aktualnie Kaplica Przemienienia Pańskiego jest najstarszym budynkiem znajdującym się przy ulicy św. Kingi.

Kapliczka św. Kingi – gdzie się znajduje?

Tuż przy zielonym szlaku turystycznym biegnącym na Przełęcz Sosnów znajduje się mała Kapliczka św. Kingi, przy której chętnie zatrzymują się wczasowicze. Nie wiadomo dokładnie, kiedy została ona zbudowana, ale pierwsze zapisy pochodzą z początków dziewiętnastego wieku. Znakiem rozpoznawczym kapliczki jest obecność w jej wnętrzu wierszy Gorzkowskiego, które pochodzą z początków dwudziestego wieku. Warto zaznaczyć, że dość łatwo można do niej trafić, poruszając się zielonym szlakiem. Kapliczka jest dosyć mała, ale jednocześnie wybija się na tle krajobrazu.

Kaplice w Krościenku nad Dunajcem powinny znaleźć się na obowiązkowej liście każdego turysty, który zdecydował się na wypoczynek w Pieninach. Warto zapoznać się z ich bogatą historią, która często odnosi się do ubiegłych stuleci. Wiele ciekawych informacji można znaleźć w historycznych opracowaniach. Specyficzny urok kapliczek przypadnie do gustu nie tylko osobom wierzącym, chociaż nie sposób zaprzeczyć, że ich sakralny charakter wysuwa się na pierwszy plan.

Polecane artykuły

  • niepyat-apollo-robert_kindermann_small.jpg

    Fauna Pienińskiego Parku Narodowego

    Pieniński Park Narodowy jest siedliskiem wielu gatunków zwierząt – niektóre z nich są charakterystyczne wyłącznie dla tego terenu. Należy zauważyć, że jego obszar jest bardzo zróżnicowany, co odzwierciedla się w specyfice mikroklimatów.

  • Dlaczego warto odwiedzić rezerwat przyrody Wysokie Skałki?

    Wielu turystów podkreśla, że głównym atutem Pienin są walory przyrodnicze, obok których nie sposób przejść obojętnie. Na szczególną uwagę zasługuje rezerwat przyrody Wysokie Skałki cieszący się ogromnym zainteresowaniem ze strony wczasowiczów.

  • Charakterystyka jaskiń w Pieninach

    Tereny górzyste oraz wyżynne kojarzą się z obecnością jaskiń, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów oraz profesjonalnych grotołazów. W paśmie Pienin także można wyróżnić te specyficzne przestrzenie skalne, jednakże nie są one udostępnione do zwiedzania.

  • Pieniny - kuchnia regionalna

    Turyści wypoczywający w Pieninach często podkreślają, że w tym regionie można skosztować wielu nietypowych potraw, charakterystycznych dla poszczególnych obszarów. Kuchnia pienińska potrafi zaskoczyć najbardziej wybrednych smakoszy – niezależnie od tego, czy preferują potrawy na słodko, czy raczej wolą pikantniejsze dania.