Czy gogle narciarskie są potrzebne?

2027-06-24
  • Kobieta w goglach narciarskich

Każda część Twojego ciała jest zaangażowana w szusowanie na stoku, a zatem musi być chroniona przed trudnymi warunkami pogodowymi. Szczególną uwagę zwróć na twarz, która w większości przypadków jest odkryta i naraża się na opady śniegu, odłamki gałęzi, mróz czy podmuchy wiatru. W tym artykule podpowiemy Ci, czy gogle narciarskie są potrzebne oraz w jaki sposób mogą chronić Twój cenny wzrok.

Po co gogle narciarskie na stoku? Dla ochrony przed słońcem!

Jazda bez gogli narciarskich na stoku może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji, a także powodować duży dyskomfort. Niestety, szybko przełoży się to na Twoje zdrowie oraz samopoczucie. 

Zastanawiasz się, czy gogle narciarskie są potrzebne? Przyjrzyjmy się bliżej temu, co może wydarzyć się bez nich. Przede wszystkim na stoku narażasz ciało na silne promieniowanie słoneczne. Przykrywasz je jednak odpowiednimi warstwami odzieży, ale twarz pozostaje osłonięta. Dodatkowo słońce odbija się od śniegu, co potęguje działanie promieniowania UV. Przekłada się to na podrażnienia, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do zapalenia spojówek oraz uszkodzeń wzroku. 

Warto też pamiętać, że pogoda w górach szybko się zmienia. Kiedy wychodzisz rano i niebo jest zachmurzone, zaraz ponownie może wyjść słońce. Właśnie dlatego stopień zaciemnienia jest pierwszym najważniejszym parametrem, jaki warto sprawdzić, wybierając gogle. Pamiętaj też, żeby kupować warianty od sprawdzonych producentów i w sklepach ze sprzętem sportowym, np. w Ski Race Center.

W czym jeszcze pomogą Ci gogle narciarskie?

Kolejnym problemem jest wiatr, który podczas szybkiej jazdy na nartach może powodować łzawienie oczu i znacznie utrudniać widoczność. Jeśli zatem zastanawiasz się nad tym, po co gogle narciarskie na stok, to masz odpowiedź. Bez nich oczy narażone są na ciągły kontakt z zimnym powietrzem, co może prowadzić do podrażnienia i dyskomfortu.

Podczas jazdy śnieg i drobne cząsteczki lodu również są zagrożeniem dla narciarza. Szczególnie dotyczy to dużych prędkości. Nawet drobny kawałek lodu może uszkodzić wzrok, powodując ból i słabszą widoczność.  

Jeśli zatem wybierasz się na stok to zapakuj ze sobą nie tylko odzież, bieliznę termoochronną, kask i rękawiczki, ale też gogle narciarskie. Stanowią one barierę między oczami a trudnymi warunkami zewnętrznymi. Produkt powinien być dobrej jakości, dlatego inwestuj w warianty od sprawdzonych marek i oficjalnych dostawców, takich jak Ski Race Center.

Dodatkowe funkcje gogli narciarskich

Czy wiesz, że gogle narciarskie mogą poprawiać widoczność na stoku? Wspominaliśmy wcześniej, że każde soczewki różnią się zaciemnieniem szkła, czyli stopniem przepuszczania światła, co jest bardzo istotne w zmieniających się warunkach górskich. Właśnie dlatego musisz dobrać taki model, który będzie odpowiadać najczęstszym towarzyszącym Ci warunkom atmosferycznym oraz indywidualnych preferencji.

Dobrze dobrane gogle narciarskie potrafią poprawić widoczność np. podczas jazdy nocą, we mgle oraz w ostrym słońcu. Poza tym są jeszcze modele fotochromatyczne, których soczewki zmieniają swoje zaciemnienie w zależności od warunków oświetleniowych. Wiele ciekawych modeli znajdziesz w ofercie Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/29-gogle-narciarskie.

Wiesz już, czy gogle narciarskie są potrzebne. Dla bardziej zaawansowanych narciarzy producenci opracowali specjalne technologie, które zwiększają kontrast odcieni i bieli. To przydatna opcja w trudnym, nierównym terenie lub kiedy typ śniegu zmienia się wraz z każdym kolejnym kilometrem. 

Wśród nowoczesnych technologii gogli narciarskich są też powłoki anti fog (przeciwko parowaniu) czy też systemy łatwej wymiany szyb. Poza tym, jeśli nosisz okulary korekcyjne i powinieneś je mieć na stoku, to musisz zainwestować w gogle ze specjalnym wycięciem.

Polecane artykuły