Dlaczego rodzice powinni unikać rootowania i jailbreakowania urządzeń dzieci?
Ochrona dzieci przed zagrożeniami Internetu przyjmuje różne formy. Nie wszystkie jednak są w pełni bezpieczne oraz godne polecenia. Co to jailbreak i na co pozwala rootowanie telefonu? Na co uważać? Przeczytaj artykuł do końca i zobacz dlaczego rodzice powinni unikać rootowania i jailbreakowania urządzeń dzieci!
-
Jailbreaking i rootowanie – co to jest?
Aby zrozumieć zagrożenia płynące z jailbreakingu i rootowania telefonów, najpierw zastanówmy się o co właściwie chodzi. Można powiedzieć, że oba terminy odnoszą się do tego samego – usuwania fabrycznych zabezpieczeń producenta. Różnica dotyczy systemu operacyjnego – root wykonuje się na telefonach z Androidem, podczas gdy jailbreak na iPhone’ach.
Co daje root telefonu? Telefon może zostać zrootowany choćby po to, by zainstalować na nim aplikację, która nie pochodzi ze sprawdzonego źródła. Dodatkowo na takim urządzeniu uzyskujesz dostęp do wszystkich funkcji i całej zawartości telefonu. Alternatywnie możesz sprawdzić historia telefonicznych połączeń na telefonie swojego dziecka.
Mimo że rootowanie może wydawać się kuszące, nie jest też pozbawione dużych zagrożeń, o których więcej poniżej.
-
Co daje root telefonu i na co uważać?
Skoro już znasz pojęcie „rootowanie”, co to jest oraz czym różni się od jailbreakingu, zastanówmy się dlaczego proces ściągania zabezpieczeń fabrycznych jest niebezpieczny:
- Blokada aplikacji bankowych – większość takich aplikacji wykrywa czy dane urządzenie jest zrootowane. Jeśli tak, funkcje aplikacji są automatycznie blokowane.
- Ryzyko uszkodzenia telefonu – jeśli niewłaściwie wykonasz jailbreak, system operacyjny przestanie działać, a urządzenie będzie się nadawać praktycznie do wyrzucenia.
- Ryzyko uszkodzenia systemu operacyjnego – jeśli nawet nie uszkodzisz całego telefonu, możesz stracić część funkcji systemowych.
- Rootowanie zwykle unieważnia gwarancję na urządzenie.
- Zdjęcie zabezpieczeń otwiera drogę dla zagrożeń, które do tej pory nie mogły sforsować telefonu – zrootowany telefon nie jest bezpieczny.
Jak widzisz, rootowanie telefonu generuje spore ryzyko, dlatego stanowczo zniechęcamy do wykonywania tej operacji. Jednak czego chwycić się w zamian? Jak chronić swoje dziecko przed zagrożeniami Internetu, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli rodzicielskiej? Przekonaj się!
-
Co w zamian?
Skoro wiesz, że jailbreaking i rootowanie nie są bezpieczne, pomyślmy czego możemy używać w zamian. Jeśli chcesz prowadzić kontrolę rodzicielską, polecamy zainstalowanie profesjonalnej aplikacji specjalizującej się właśnie w tej dziedzinie. Jedną z nich jest Eyezy.
Dzięki aplikacji Eyezy będziesz w stanie między innymi:
- monitorować aktywność dziecka w mediach społecznościowych,
- śledzić lokalizację telefonu Twojej pociechy,
- zapisywać wciśnięte klawisze oraz nagrywać ekran,
- blokować określone treści i aplikacje.
Platforma Eyezy działa częściowo zdalnie – po raz wykonanej instalacji zebrane dane będziesz w stanie zobaczyć na stronie producenta z dowolnego urządzenia.
Warto wspomnieć, że Eyezy nie wymaga rootowania telefonu. Dzięki temu urządzenie pozostanie w pełni funkcjonalne i bezpieczne, a Twoje dziecko będzie mogło spokojnie korzystać z Internetu.
-
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że wież już co to jailbreak i zdajesz sobie sprawę, dlaczego jest niebezpieczny. Mimo że w części przypadków będzie to skuteczna metoda, generowane ryzyko zwykle jest niewspółmierne do potencjalnych korzyści.
Jeśli nie masz specjalistycznej wiedzy, a dodatkowo nie chcesz ryzykować zniszczenia telefonu, polecamy wykorzystanie innych metod. Zainstalowanie profesjonalnej aplikacji Eyezy rozwiąże problem rootowania urządzenia.