Do czego może się przydać Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Osoby planujące pobyt w innych krajach Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego powinny zainteresować się kartą EKUZ. Jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia posiadacza do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie UE i EOG. Dla wielu osób najważniejsze jest natomiast to, że karta wydawana jest bezpłatnie. W Polsce za jej wydawanie odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia na okres 12 miesięcy.

  1. Co to jest EKUZ?
  2. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego bez tajemnic
  3. Jak najszybciej wyrobić EKUZ?

Bez względu na to, czy planujesz podróż służbową, wymarzone wakacje, czy po prostu zagraniczny wyjazd do rodziny, posiadanie karty EKUZ może okazać się ogromnym ułatwieniem, szczególnie jeżeli pojawi się potrzeba skorzystania z wizyty lekarskiej, przeprowadzenia badania diagnostycznego lub wykupienia leków. Brak wspomnianej karty mógłby wówczas narazić podróżującego na wysokie koszty. Skoro więc można tego uniknąć i to bez ponoszenia żadnych wydatków, warto zainteresować się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób można ją najprościej wyrobić oraz poznasz inne najważniejsze informacje na temat tego dokumentu.

Co to jest EKUZ?

Karta EKUZ wydawana jest za darmo przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Dzięki niej można korzystać ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w krajach należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z raz otrzymanej karty można korzystać wielokrotnie przez 12 miesięcy (licząc od daty wydania). Następnie można ponownie złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ. Istotną zaletą karty, jest to, że obejmuje większość podstawowych świadczeń zdrowotnych. Jednocześnie trzeba pamiętać, że w przypadku korzystania z usług stomatologicznych, rehabilitacyjnych lub transportu medycznego posiadanie karty nic nie zmieni, dlatego wielu podróżujących wyrabia dla siebie i swoich bliskich kartę EKUZ, a dodatkowo wykupuje ubezpieczenie turystyczne. Po dodatkowe informacje najlepiej zajrzeć na ekuz.com.pl, gdzie wszystko zostało szczegółowo wyjaśnione.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego bez tajemnic

Co w takim razie można uzyskać dzięki Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ? Przede wszystkim nie trzeba się obawiać kosztów związanych z wizytami lekarskimi, nawet jeżeli będą się one wiązały z koniecznością przeprowadzenia badań diagnostycznych. Mając aktualną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, można również otrzymywać wybrane leki, a nawet uzyskać sfinansowanie wielu zabiegów medycznych. To sprawia, że jest to niezbędny dokument dla osób podróżujących po krajach UE oraz EOG. W celu skorzystania z karty, w razie potrzeby należy wybrać się do najbliższej placówki medycznej i okazać ją na miejscu. Warto zabrać ze sobą dokument, który pozwoli potwierdzić tożsamość posiadacza karty (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).

Dodatkową ochroną dla osób, które wyrobiły wspomnianą kartę, jest to, że jeżeli trzeba będzie przeprowadzić szybko leczenie w szpitalu, to wystarczy skontaktować się z placówką NFZ, a ta pomoże w zorganizowaniu leczenia i pokryciu kosztów związanych z zabiegiem. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://ekuz.com.pl/porady-dla-podrozujacych/.

Jak najszybciej wyrobić EKUZ?

W celu wyrobienia karty wystarczy złożyć wniosek w placówce Narodowego Funduszu Zdrowia, co można zrobić osobiście, pocztą lub drogą elektroniczną (mailowo oraz korzystając z Internetowego Konta Pacjenta). Do krótkiego wniosku o wydanie karty należy dołączyć dowód osobisty lub paszport oraz dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. Może to być na przykład zaświadczenie o zatrudnieniu lub potwierdzenie otrzymywania renty. Jak widać wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, jest naprawdę proste, dlatego warto o niej pamiętać przed najbliższym wyjazdem.

  • mapa polski

Polecane artykuły