J jak Jaworki

Jaworki to niewielka, aczkolwiek wyjątkowa wieś w dolinie Grajcarka, niedaleko Szczawnicy. Z tej malowniczej miejscowości turystycznej roztaczają się przepiękne widoki na strome szczyty Wysokiej - najwyższego ze szczytów Pienin Małych i Przehyby - w Beskidzie Sądeckim.

Warto odwiedzić tę wieś, by poznać jej zabytki, a także niesamowitą historię. 

Do lat powojennych wieś była centrum tzw. Rusi Szlachtowskiej, czyli terytorum zamieszkiwanym przez ludność Łemkowską. Zwiedzając Jaworki można zauważyć licznie zachowane zabudowania łemkowskie, cmentarz łemkowski, a także cerkiew łemkowską z ikonostasem. W Czarnej Wodzie, która stanowi część Jaworek możliwe jest zobaczenie drewnianych zabudowań łemkowskich. 

Jaworki posiadają strategiczne połączenie. To doskonała baza noclegowa. We wsi istnieje możliwość wynajęcia licznych kwater prywatnych o wysokim standardzie, dostosowanych do potrzeb wszystkich odwiedzających. 

Ze wsi odchodzą liczne szlaki turystyki pieszej, które prowadzą zarówno w Pieniny, jak również na ścieżki Beskidu Sądeckiego. 

Odwiedzając Jaworki warto zobaczyć m,in. znajdujący się nieopodal Wąwóz Homole, Rezerwat Biała Woda, a także dawny ośrodek edukacyjny górali, w którym to uczyli się higienicznego wyrabiania bryndzy i oscypków. 

Zobacz także:

Pieniny szczyt Trzy Korony

Pieniny spływ przełomem dunajcem - trasa flisacy 

Zamek Niedzica

Pieniny Wąwóz homole - Jaworki Szczawnica 

Krościenko nad Dunajcem