Krościenko nad Dunajcem

Krościenko nad DunajcemJest to jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych oraz letniskowych. Krościenko położone jest u południowych podnóży Pieninek – na styku Pienin, Gorców oraz Beskidu Sądeckiego. Historia tej miejscowości jest bardzo stara i bogata. Prawdopodobnie niegdyś mówiono na nią po prostu Krosno. W takiej formie nazwa zachowała się w dokumentach. Według Kazimierza Dobrowolskiego jest to jedna z najstarszych miejscowości w całym górnym biegu rzeki Dunajec. 

Z kart historii Krościenka 

Dokument lokalizacyjny Krościenka pochodzi z roku 1348 i wystawiony został przez Kazimierza Wielkiego. Władzę sprawował wówczas samorząd mieszczański pod kontrolą starostów. W tym czasie miasteczko było ważnym Puntem gospodarczo-administracyjnym. Uważane było nawet za główną miejscowość w całym paśmie Pienin. W 1812 roku Krościenko przeszło w ręce rodziny Grossów. Wykupił on m.in. zdroje „Annę” oraz „Michalinę”, przy których nieco później stanął niewielki zakład zbrojarski. Nie mniej jednak ze względu na małą wydajność oraz dużą konkurencję ze strony pobliskiej Szczawnicy, nie miał on szansy na rozwój. Gross sprzedał swój majątek Teofilii Ciuchulskiej, ta z kolei przekazała go Michałowi Kuligowi. W 1843 roku właścicielem Krościenka został Hieronim M. Dziewulski, który ożenił się z córką Kuliga. Ruch turystyczny i letniskowy rozwijał się tutaj już przed wybuchem I wojny światowej. Od 1907 roku działa tutaj biuro Towarzystwa Tatrzańskiego. W czasie okupacji Krościenko stanowiło silny ośrodek konspiracyjny. W czasie działań wojennych oraz w wyniku prześladowania zginęło wiele mieszkańców miasta w ty głównie narodowości żydowskiej. Po wojnie ruch turystyczny znów rozkwitał. Z roku na rok przyjeżdżało tu coraz więcej letników, a Krościenko rozwijało się także gospodarczo. W 1932 roku miejscowość utraciła prawa miejskie i aż do roku 1982 tworzyło jeden wspólny organizm z pobliską Szczawnicą. Po dziewięciu latach oba miasta znów zaczęły funkcjonować niezależnie jako dwa główne ośrodki turystyczne Pienin. 

Krościenko nad Dunajcem - atrakcje turystyczne 

Dziś Krościenko zamieszkują przede wszystkim górale pienińscy. Do niedawna funkcjonowały tutaj bardzo huczne targi oraz odpusty, na których zaobserwować mogliśmy barwny folklor tego regionu. W rynku stoją obok siebie 4 zabytkowe domy mieszczańskie. Niezwykle cennym zabytkiem jest tutaj także Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych (częściowo gotycki). Warto również powiedzieć, że na terenie Krościenka istnieją aż 3 źródła mineralne. Są to szczawy wodorowęglanowo-chlorkowe, których stężenie oraz działanie zbliżone jest do wód występujących w Szczawnicy. W 1998 roku na rynku stanęła także jubileuszowa studnia, która również warto zobaczyć. 

Zobacz też: Kaplice w Krościenku nad Dunajcem