K jak Krościenko nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem to, obok Szczawnicy, jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych w polskich górach. Wieś położona jest w dolinie: potoku Krośnicy i rzeki Dunajec, na styku Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego. Miejscowość ta, jest zamieszkiwana jest na stałe przez pienińskich górali. 

W wielu zachowanych dokumentach, miejscowość nazywana była Krosnem. Według Kazimierza Dobrowolskiego, polskiego socjologa i etnologa, Krościenko nad Dunajcem jest jedną z najstarszych miejscowości położonej w górnym brzegu rzeki Dunajec. 

W czasach panowania Kazimierza Wielkiego, Krościenko nad Dunajcem było miastem. Dokumenty lokalizacyjne pochodzą z 1348 roku. W tym czasie miasteczko było uznawane za bardzo ważny punkt administracyjno-gospodarczy. W 1932 roku miejscowość utraciła prawa miejskie. 

Warto wiedzieć, że w czasach okupacyjnych, Krościenko pełniło rolę ważnego punktu konspiracyjnego. 

Odwiedzając Krościenko nad Dunajcem należy zobaczyć przede wszystkim jubileuszową studnię, zabytkowe domy mieszczańskie, znajdujące się w rynku, ale również częściowo gotycki Kościół pw. Wszystkich Świętych.

Na uwagę zasługuje fakt, że na terenie wsi znajdują się aż 3 źródła mineralne, których skład i działanie są zbliżone do tych, możliwych do spożycia w Szczawnicy.

Zobacz także:

Zamek Niedzica

Pieniny Wąwóz homole - Jaworki Szczawnica 

Krościenko nad Dunajcem

Krościenko noclegi

Szczyt Sokolica Pieniny