L jak Legendy Pienińskie

Naukowcy spierają się o to, w jaki sposób powstało pasmo Pienin. Góry porażają wyjątkowym pięknem, dlatego od pradziejów zakładano, że powstały przy pomocy sił nadprzyrodzonych. 

W związku z tym, będąc w Pieninach można usłyszeć wiele legend związanych z tymi terenami. Istnieje wiele opowieści, które próbowały wytłumaczyć w jaki sposób powstała tak nietypowa rzeźba terenu. Pieniński folklor przepełniony jest wieloma, fantastycznymi historiami, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie i opowiadane nawet w czasach współczesnych. 

Według Legend Pienińskich, góry mogły powstać przy użyciu nadprzyrodzonych sił olbrzymów, którzy swoimi słowami mogli tworzyć skały i rozpadliny. 

Opowieści miałyby także wyjaśniać jak powstał np. Przełom Dunajca. Według jednej z legend to sam Jezus przy użyciu pięciu uderzeń piorunem w skały przyczynił się do wprawienia wody w ruch. Inne podania zakładają, że jezioro miało rozmiar niewielkiego morza i było zamykane naturalną zaporą, która runęła po śmierci króla Pienin. 
Istnieją też przekazy, które podają, że Przełom Dunajca stworzył król Bolesław Chrobry, po to, by ulżyć okolicznym mieszkańcom i sprawić by posiadane przez nich ziemie stały się urodzajne.

Wybierając się w podróż w Pieniny warto zapoznać się z licznymi legendami i podaniami. 

Zobacz także:

Krościenko nad Dunajcem

Krościenko noclegi

Szczyt Sokolica Pieniny

Czerwony klasztor Słowacja 

Zamek Czorsztyn