S jak spływ Dunajcem

Spływ Przełomem Dunajca to atrakcja turystyczna Pienin, która jest bardzo popularna wśród turystów. 

Przełom Dunajca uznawany jest za najpiękniejszy z przełomów w Europie, dlatego można uznać, że spływ Przełomem Dunajca to atrakcja na skalę europejską. 

Organizatorem spływów jest Polskie Towarzystwo Flisaków Pienińskich. 

Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Flisacy pływają codziennie, z wyłączeniem dwóch świąt: Wielkiej Nocy i Bożego Ciała. 

Spływ Przełomem Dunajca rozpoczyna się w przystani flisackiej, która znajduje miejscowości Sromowce Kąty lub na przystani w Sromowcach Niżnych. 

Drewniane tratwy flisackie odpływają pod warunkiem zebrania się minimalnego stanu łodzi, czyli 11 osób. Flisackie tratwy składają się z pięciu drewnianych czółen, które są ze sobą mocno związane i wyłożone gałązkami jedliny lub świerku. Drewnianą łodzią steruje dwóch doświadczonych flisaków.  

Istnieją dwie przystanie docelowe. Pierwsza z tras, prowadzi do Szczawnicy i wynosi 18 km. Czas trwania spływu to około 2 godziny 15 min. Druga z tras kończy się w przystani w Krościenku nad Dunajcem. Podróż do przystani w Krościenku jest dłuższa, trasa wynosi 23 km i trwa około 2godziny i 45 minut.

Podczas spływu można podziwiać prawdziwe piękno Pienin, z zupełnie nowej, ciekawej perspektywy. 

Zobacz także:

Pieniny szczyt Trzy Korony

Pieniny spływ przełomem dunajcem - trasa flisacy 

Zamek Niedzica

Pieniny Wąwóz homole - Jaworki Szczawnica 

Krościenko nad Dunajcem