Spanie na dziko w lecie. Co warto wiedzieć?
Bez względu na to, czy masz duszę harcerza, czy raczej stronisz od survivalowych przeżyć, spanie na dziko w plenerze może dać Ci dużo frajdy i okazać się niezapomnianą przygodą. Podpowiadamy, jak przygotować się do tego typu ekspedycji, co spakować na biwak pod gołym niebem i jak sprawić, aby spanie na dziko było udane i bezpieczne.
Gdzie biwakować na dziko?
Biwakowanie na dziko, z ang. wild camping, to forma noclegu i spędzania czasu w naturze poza standardowymi miejscami kempingowymi oraz schroniskami. Aby sprawdzić, czy upatrzone przez Ciebie miejsce jest dopuszczone do biwakowania, warto zapoznać się z programem Lasów Państwowych – „Zanocuj w lesie”. Udostępnia on mapę miejsc w Polsce, gdzie biwakowanie jest legalne i, co najważniejsze, mile widziane. Wiele miejsc posiada regulamin korzystania z obszarów leśnych, a część z nich wymaga zgody nadleśnictwa na biwakowanie (w przypadku większej liczby osób i dłuższych noclegów). Co ciekawe, podobną zgodę możesz uzyskać, zgłaszając chęć noclegu pod namiotem na plaży nad Bałtykiem, lecz wtedy organem wydającym zgodę bądź odmowę będzie Urząd Morski - bez tego nocowanie na plaży grozi mandatem. Choć spanie na dziko w plenerze to wspaniała przygoda, kojarząca się z wolnością i spontanicznością, nie oznacza to, że nie trzeba się do niej odpowiednio przygotować.
Jaki ekwipunek obowiązkowo zabrać na dzikie biwakowanie?
Letni śpiwór puchowy
Podstawą spania na dziko jest dobrej jakości śpiwór letni, który zapewni odpowiedni komfort odpoczynku. Ciekawym rozwiązaniem dla par będzie podwójny śpiwór, który jest nie tylko praktyczny (zajmuje mniej miejsca niż dwa egzemplarze), ale przede wszystkim sprzyja bliskości. Rekomendujemy śpiwory letnie marki PAJAK, które wypełnione są naturalnym, gęsim puchem.
Hamak kempingowy
Hamak nie musi służyć tylko do leniuchowania, gdyż osoby, które chcą zakosztować surwiwalowego życia, mogą w nim również spędzić noc. Na nocowanie na dziko warto wybrać model z moskitierą oraz tarpem, czyli specjalną płachtą chroniącą przed wiatrem lub deszczem.
Namiot
Dla osób, które nie są przekonane do spania pod gołym niebem na macie czy w hamaku, na biwaku pomocny będzie namiot.
Mata
Mata z pianki czy w formie dmuchanego materaca to dodatkowa izolacja od zimnego podłoża oraz gadżet, który poprawia komfort snu pod gołym niebem.
Latarka, czołówka
Nocowanie w lesie nie będzie bezpieczne bez niezawodnych źródeł światła. Choć gwieździste niebo bywa w tej kwestii pomocne, biwakując pod gołym niebem w nocy, zawsze trzeba mieć ze sobą latarkę i czołówkę.
Oczywiście to tylko kilka niezbędnych akcesoriów, które będą potrzebne podczas biwakowania na dziko. Nie można zapomnieć o apteczce, prowiancie, wodzie oraz dodatkowej warstwie odzieży. Osoby, które biwakowanie traktują jak survival z pewnością do listy must-have dopiszą nóż oraz survival kit (zestaw na wypadek awaryjnej sytuacji w plenerze).
Bushcraft – na czym polega?
Spanie na dziko jest popularne wśród osób poszukujących bliskiego kontaktu z naturą, z dala od zatłoczonych kempingów i szlaków turystycznych. Biwakowanie może być jeszcze ciekawsze, jeśli dodasz do niego elementy bushcraftu. Polega on na samodzielnym radzeniu sobie w trudnych warunkach, w bliskim otoczeniu natury. Choć ma wiele wspólnego z survivalem (sztuką przetrwania), bushcraft o wiele bardziej skupia się na harmonii i kontakcie z przyrodą, co wcześniej było pielęgnowane przez naszych przodków.
Spanie na dziko a szacunek do natury
Przed zorganizowaniem biwakowania na dziko zachęcamy, aby zapoznać się i spróbować zrozumieć zasady Leave no trace (z ang. nie zostawiaj śladów), które przedstawiają wartości, którymi warto kierować się, przebywając w naturze.
Oto i one:
- Zawsze miej ze sobą worek, z którym zabierzesz śmieci, dbaj również o rzeki i jeziora, jeśli z nich korzystasz.
- Sprawdź, czy miejsce, które wybrałeś do biwakowania, nie przeszkadza dzikim zwierzętom.
- Rozpalając ognisko, zachowaj szczególną ostrożność. Dokładnie je ugaś, zanim pójdziesz spać.
- Nie hałasuj.
- Nie niszcz roślinności.
- Pozostaw miejsce, w którym biwakowałeś, w takim samym stanie, jak je zastałeś.
- Poruszaj się i obozuj na trwałych powierzchniach. Trzymaj się wyznaczonych szlaków i miejsc biwakowych. Unikaj delikatnych ekosystemów, takich jak mokradła, łąki czy obszary z delikatną roślinnością.
Spanie na dziko w lesie to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala na bliski kontakt z naturą i odpoczynek z dala od cywilizacji. Kluczem do udanego biwakowania jest odpowiednie przygotowanie i respektowanie zasad ochrony przyrody.
Udanego biwakowania!