Wycieczka na Trzy Korony ze Sromowców Niżnych

2027-04-26
  • Trzy Korony

Pieniny to czarująca górska kraina, która od dawien dawna przyciąga rzesze turystów swoim niebanalnym pięknem. Oprócz interesujących szlaków odnajdziemy tutaj również spokój i ciekawe zabytki. Jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Pienin są Trzy Korony. Jest to szczyt o wysokości 982 metrów, który wznosi się ponad przepływającym w dole Dunajcem. Dzięki platformie widokowej umieszczonej na szczycie Trzech Koron, możemy radować serce hipnotyzującymi widokami.

Początek przygody w Sromowcach Niżnych

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w niewielkiej wsi Sromowce Niżne, malowniczo położonej u stóp Pienin, przez którą przemyka rzeka Dunajec. To stąd prowadzi najkrótszy szlak na Trzy Korony. Samochód możemy pozostawić na jednym z licznych parkingów, a w przypadku braku prowiantu w plecaku możemy uzupełnić go w pobliskim sklepie.

Już od pierwszych kroków widać cel naszej pienińskiej wędrówki. Żółty szlak jest bardzo przyjemnie poprowdzony oraz oznaczony, dzięki czemu nie powinniśmy pobłądzić na trasie. Po kilku szybkich krokach miniemy schronisko Trzy Korony. Polecamy zajrzeć do środka, gdy będziemy wracać ze szczytu. Teraz przygoda wzywa!

Powoli zapuszczamy się w głęboki kanion okraszony pionowymi, wapiennymi ścianami. To Wąwóz Szopczanski, a nasza trasa prowadzi już przez tereny Pienińskiego Parku Narodowego. Spacer umila nam sunący dnem wąwozu Szopczański Potok. Szlak, gdy tylko zniknie w leśnej gęstwinie, ostro wystrzela do góry. Warto wspomnieć, że trasa prowadzi starą ścieżką, która łączy Krościenko ze Sromowcami Niżnymi.

Trzy Korony

Z Przełęczy Szopka na Trzy Korony

Po około godzinie spaceru dotrzemy na przełęcz Szopka, która wznosi się na wysokości 779 metrów pomiędzy Trzema Koronami a wzniesieniem Czoło. Roztacza się stąd bardzo przyjemna panorama, a dla strudzonych wędrowców przygotowano ławki. Z Przełęczy Szopka na Trzy Korony prowadzi niebieski szlak. Do celu pozostało nam jedynie 40 minut. W sezonie, aby wejść na szczyt trzeba zakupić bilet, co jest możliwe w podszczytowej kasie. Bilet wstępu upoważnia dodatkowe na wejście tego samego dnia na Sokolicę. Wejście na szczytową platformę widokową odbywa się po metalowych schodach. Masz wątpliwości który szlak wybrać? Poznaj wszystkie szlaki na Trzy Korony z Hasającymi Zającami.

Trzy Korony, symbol Pienin

Jak łatwo odgadnąć, Trzy Korony składają się z pięciu turni, które są zbudowanych z odpornych wapieni rogowcowych. Najwyższą turnią jest Okrąglica, która wznosi się na wysokość 982 metrów. To na niej zainstalowano relatywnie niewielką platformę widokową, która oferuje nam wyborną panoramę. Pozostałe turnie to: Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała oraz Niżnia Okrąglica. Co ciekawe, Trzy Korony pierwotnie zwano Pieninami, a obecna nazwa obowiązuje od 1860 roku. Pomyśleć, że w tamtym czasie na Trzy Korony wchodziło raptem 200-300 osób rocznie.

Powrót do Sromowców Niżnych

Czas w dalszą drogę. Wędrujemy przed siebie niebieskim szlakiem w stronę Przełęczy Koszarzyska. To tutaj, na długiej na 250 metrów polanie odbijamy w prawo, na zielony szlak. Zejście prowadzi przyjemnie przez las, a co ciekawe, turyści relatywnie rzadko tędy wędrują. Po 50 minutach od opuszczenia szczytu docieramy do schroniska Trzy Korony. Teraz możemy na spokojnie przysiąść obok spoglądając na Pieniny oraz przemykający obok dostojnie Dunajec.

Trzy Korony

Podsumowanie wycieczki na Trzy Korony

Z całego serca polecamy wszystkim, aby spędzić przynajmniej jeden dzień w Pieninach i wybrać się na spacer na Trzy Korony. Spacer nie jest specjalnie trudny, choć miejscami bywa stromo. Ale wszystkie trudy wynagradza przepiękna panorama. Śmiało można powiedzieć, że Pieniny to nie tylko górskie szlaki, ale także symbol polskiej przyrody, historii oraz kultury.

Polecane artykuły

  • samolot pasażerski

    Tanie podróżowanie? Jesteśmy na tak!

    Podróżowanie pozwala nam odkrywać nowe miejsca, inne kultury, smaki i zapachy. Poszerza nasze horyzonty i sprawia, że otwieramy się na nowe doznania. Podróże gwarantują niezapomniane przeżycia i emocje. To wspaniała okazja do eksploracji i poszerzania horyzontów. 

  • kolarz

    Wyposażenie triathlonisty - o czym trzeba pamiętać?

    Odpowiednie akcesoria stanowią nieodłączny element wyposażenia każdego triathlonisty, wpływając zarówno na komfort, jak i efektywność podczas każdego etapu zawodów. O jakich produktach nie można zapomnieć?

  • zegarek góry

    Jaki zegarek w góry wybrać?

    Wybór odpowiedniego zegarka na wyprawy w góry jest kluczowym elementem przygotowań dla każdego miłośnika górskich przygód. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia oferuje nam narzędzia, które mogą znacząco ułatwić eksplorację i zwiększyć bezpieczeństwo w terenie, wybór odpowiedniego zegarka staje się jeszcze bardziej istotny.

  • Apartamenty Bułgaria

    Bułgarskie nieruchomości: kupuj mądrze z pomocą naszego biura

    Inwestycja w nieruchomość to nie tylko skuteczna ochrona pieniędzy, ale też najlepszy sposób na zapewnienie sobie dodatkowego źródła dochodu przy niskim poziomie ryzyka.