Rezerwat Biała Woda

Pieniny Rezerwat„Biała Woda” to rezerwat przyrody założony w 1963 roku, którego powierzchnia wynosi 33,7 hektara. Rozciąga się on w dolinie potoku o tej samej nazwie – około 2 km na wschód za Jaworkami. Jest to idealne miejsce do spacerów oraz aktywnego wypoczynku. Doskonale przygotowana trasa turystyki pieszej oraz rowerowej (wyłączona z ruchu pojazdów), liczne ławeczki, na których można usiąść i odpocząć delektując się pięknem otaczającej przyrody, mostki oraz tablice informacyjne to tylko niektóre z udogodnień jakie stworzono po to, aby każdy mógł tutaj spędzić miłe chwile obcując z prawdziwą naturą. 

Atrakcje turystyczne rezerwatu Biała Woda

Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim grupa niezwykłych Białowodzkich Skał. Są to wapienne turnie oraz bloki skalne, pomiędzy którymi potok tworzy malowniczy przełom zwany Międzyskały. Największa i najbardziej intrygująca turnia, sięgająca 80 metrów nosi nazwę Smoległowej Skały. Chroniony obszar rezerwatu „Biała Woda” obejmuje także ciekawą wychodnię bazaltu. Z kolei powyżej przełomu baczne oko obserwatora bez trudu dostrzeże niewielki wodospad. Ciekawostką dla rezerwat Biała Woda„poszukiwaczy skarbów” będzie fakt, że zgodnie z zapiskami górniczymi z XVIII wieku w tej okolicy poszukiwano kiedyś drogocennych kruszców oraz kamieni szlachetnych. 

W dolinie Białej Wody istniało kiedyś duże  osiedle Rusinów Szlachtowskich. To właśnie stąd wywodzili się wędrujący po południowej Polsce druciarze, którzy naprawiali potłuczone garnki gliniane. Pozostałościami po dawnej zabudowie doliny są m.in. drzewa owocowe i zachowane jeszcze w niektórych miejscach podmurówki domów.  Z kolei przy drodze zobaczyć możemy Kapliczkę tak często uwiecznianą na fotografach, zakończoną nietuzinkową drewnianą cebulką. 

Ważne informacje 

Do rezerwatu można dojść drogą asfaltową z Jaworek. Przy wejściu znajdują się dydaktyczne tablice informacyjne. Wstęp do rezerwatu w sezonie turystycznym jest płatny. 

Szlaki turystyczne

POL Szlak żółty – prowadzi z Jaworek przez rezerwat Biała Woda do turystycznego przejścia granicznego Jaworki – Litmanowa obok Przełęczy Rozdziela. W tym miejscu krzyżuje się on ze szlakiem niebieskim prowadzącym grzbietem Małych Pienin do Beskidu Sądeckiego.

Szlaki rowerowe

    Szlak rowerowy zielony  – prowadzi z Jaworek przez rezerwat Biała Woda.