Bezpieczny wyjazd na ferie zimowe - jak ubezpieczyć dzieci?

Ferie zimowe w 2023 roku rozpoczną się już 16 stycznia w województwie lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. W kolejnych tygodniach do wypoczynku dołączą dzieci z kolejnych regionów. Te 2 tygodnie wolnego to dobry czas na wyjazd na narty lub do ciepłego kraju. Jak wybrać ubezpieczenie na taką podróż? Czy jest ono konieczne, jak dziecko posiada NNW szkolne? A może EKUZ wystarczy? Podpowiadamy!

Wyjazd za granicę zawsze warto ubezpieczyć. Jest to szczególnie ważne, gdy planuje się aktywnie spędzać czas. Więc wypad na stok narciarski do Austrii, Włoch czy Czech powinien wiązać się z nabyciem ubezpieczenia na narty, czyli odmiany ubezpieczenia turystycznego, która rozszerzona jest o ochrony dopasowane do uprawiania narciarstwa lub snowboardingu.

Ubezpieczenie dla dziecka na ferie – na to zwróć uwagę?

Ferie zimowe zazwyczaj wykorzystuje się na wyjazd na narty, więc trzeba wybrać ubezpieczenie turystyczne dopasowane do tego rodzaju aktywności. Robi się to bardzo łatwo – wystarczy wskazać, że celem wyjazdu są narty i snowboard. Dzięki temu rozszerzy się ochronę o taką aktywność na stoku.

Ubezpieczyciele oferuję kilka wariantów ochrony. Co powinno więc zawierać ubezpieczenie na ferie?

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance – zawsze znajduje się w ubezpieczeniu turystycznym. W ramach ochrony ubezpieczyciel pokryje koszty hospitalizacji, leczenia, transportu medycznego czy akcji ratowniczej za granicą.
  • NNW – dzięki ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu, na przykład złamanie nogi po upadku na nartach.
  • OC w życiu prywatnym (sportowe) – ubezpieczyciel weźmie na siebie odpowiedzialność za spowodowane szkody podczas wyjazdu. Na przykład, gdy dziecko spowoduje wypadek na stoku lub zbije szybę w pensjonacie. W przypadku wyjazdu na narty ubezpieczenie zostaje rozszerzone o ochronę podczas uprawiania narciarstwa, więc staje się OC sportowym.
  • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – zadziała w przypadku kradzieży, zniszczenia lub uszkodzenia bagażu i sprzętu sportowego (po rozszerzeniu ochrony o uprawianie wybranych sportów),

To najważniejsze ochrony, które powinno zawierać ubezpieczenie na ferie zarówno dla dziecka, jak i całej rodziny. Warto również zwrócić uwagę na warunki ubezpieczenia. Dlaczego jest to ważne?

Ubezpieczyciele oferuję różne warianty ochrony. Dlatego wybierając ubezpieczenie turystyczne, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jakie ochrony zawiera. Gdy jedziemy na narty, to koniecznie taki cel wyjazdu zaznaczmy, by ubezpieczenie zadziałało także na stoku. Warto także przyjrzeć się sumom ubezpieczeń, ponieważ określają one górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Im wyższe suma, tym większa ochrona, bogatsze wsparcie i wyższe odszkodowanie z NNW – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Jeśli dziecko jest przewlekle chore, ma na przykład astmę, to należy wykupić klauzulę chorób przewlekłych, która zapewni wsparcie ubezpieczyciela, gdy dojdzie do gwałtownego pogorszenia zdrowia pociechy w związku z tą chorobą.

Czy EKUZ wystarczy?

Ubezpieczenie turystyczne zapewnia kompleksową ochronę podczas wyjazdu na ferie. Natomiast Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) pozwala na skorzystanie z publicznej opieki zdrowotnej w krajach UE i EFTA. Można ją za darmo wyrobić w oddziałach NFZ lub za pośrednictwem internetu w skrzynce podawczej ePUAP czy dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta.

EKUZ jest podstawą, którą zawsze warto mieć podczas podróży do większości państw w Europie. Jednak jeśli w kraju wyjazdu pacjent musi partycypować w kosztach leczenia, to karta nie zwalnia z takich opłat. Nie zapewni ona pokrycia kosztów akcji ratowniczej czy odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu – właśnie dlatego warto mieć ubezpieczenie turystyczne, o czym dowiesz się więcej z poradnika https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-na-ferie-zimowe/.

Co z ubezpieczeniem szkolnym?

Rodzice wykupuję na początku roku szkolnego ubezpieczenie. Jest to ubezpieczenie grupowe, którego składka zazwyczaj jest niska i wiąże się z niską sumą ubezpieczenia. Warto pamiętać, że ubezpieczenie szkolne to NNW, a więc odszkodowanie zostanie wypłacone jedynie wtedy, gdy dziecko dozna uszczerbku na zdrowiu.

Ubezpieczenie szkolne nie pokryje więc kosztów opieki medycznej za granicą czy akcji ratowniczej. Dodatkowo trzeba sprawdzić, jaki ma ono zakres ochrony, ponieważ może się okazać, że obowiązuje ona wyłącznie na terytorium Polski.

Wyjazd na narty podczas ferii warto więc ubezpieczyć. Co ważniejsze, polisę można kupić od razu dla wszystkich członków rodziny. Należy jednak pamiętać, by rozszerzyć ochronę o uprawianie narciarstwa, by ochrona objęła wypadki, do których może dojść podczas takiej aktywności. Udanych i bezpiecznych ferii zimowych!

Polecane artykuły