Co może nas spotkać w schronisku?
Schroniska górskie często cieszą się gorszą opinią od tradycyjnych pensjonatów czy hoteli. Tymczasem w wielu z nich można liczyć na naprawdę doskonałe warunki, ze wszystkimi najpotrzebniejszymi wygodami na czele. Oczywiście jakość noclegu w dużej mierze zależy od ceny. Ponadto, nie zawsze możemy liczyć na wypoczynek na odpowiednim poziomie – szczególnie, jeśli wcześniej nie zarezerwujemy dla siebie miejsca. Niestety, turyści, którzy spontanicznie zdecydowali się na nocleg w schronisku muszą liczyć się z możliwymi niedogodnościami.
Na co możemy liczyć?
Schroniska górskie zapewniają turystom wyżywienie oraz nocleg – każdy, kto zjawi się w progu obiektów PTTK może liczyć na „schronienie”. Zazwyczaj wrzątek można otrzymać bez dodatkowych opłat. Dzięki temu turyści, którzy nie zamierzają zdecydować się na dłuższy pobyt, mogą na chwilę się zatrzymać, przygotowując posiłek na bazie własnych produktów spożywczych. Oczywiście można także zdecydować się na zakup gotowych potraw, w zależności od własnych oczekiwań. Zazwyczaj turyści zatrzymują się w schronisku głównie na ciepły posiłek, a po chwili odpoczynku kontynuują górską wyprawę. W wielu schroniskach można liczyć na naprawdę luksusowy wypoczynek – nic dziwnego, że niektórzy spędzają w nich nieco więcej czasu, relaksując się w samym sercu gór. Nocleg w nieco wyższej cenie może obejmować pokoje (z łazienkami oraz telewizorem), które każdego wczasowicza zachwycą stylowym wystrojem. W schronisku można zamówić wszystkie trzy posiłki lub przygotowywać je na bazie kupionych produktów. Warto zaznaczyć, że schroniska stanowią także podstawowe źródło informacji względem warunków panujących w górnych częściach gór.
Na jakie ewentualności warto się przygotować?
Jeśli zamierzamy spontanicznie zamówić nocleg w schronisku, powinniśmy liczyć się z wieloma niedogodnościami. Oczywiście wędrówki po górskich szlakach bywają nieprzewidywalne – jeżeli raptownie zmienią się warunki pogodowe lub po prostu odczuwamy silne zmęczenie, automatycznie kierujemy swoje kroki do najbliższego schroniska. Jeśli jednak wszystkie miejsca będą już zajęte, musimy liczyć się z możliwością nocowania na podłodze – wraz z innymi turystami. Niekiedy możliwe będzie zarezerwowanie noclegu, ale tylko o najwyższym standardzie, czyli w najwyższej cenie. Obecność pozostałych turystów może okazać się kłopotliwa – zwłaszcza, gdy w grę wchodzą zorganizowane, liczne grupy. W każdym schronisku górskim obowiązuje regulamin, jednakże nie możemy liczyć na stuprocentową gwarancję, że nasi „sąsiedzi” uszanują naszą potrzebę wypoczynku. W wielu schroniskach problemem są wygórowane ceny – dlatego turyści chętniej decydują się na samodzielne przygotowanie potraw.
Na koniec warto zwrócić uwagę, że nie we wszystkich schroniskach możemy liczyć na stały dostęp do bieżącej wody czy podstawowych wygód cywilizacyjnych. Co prawda w nowocześniejszych obiektach spotkamy się nawet z dostępem do wi-fi, jednakże nie jest to standardem. Mimo wszystko, wielu turystów narzeka, że współczesne schroniska nie gwarantują ucieczki od cywilizacji, przez co nie panuje w nich klimat taki, jaki panował jeszcze paręnaście lat temu. Satysfakcja z wypoczynku w schronisku zależy przede wszystkim od naszych oczekiwań.