Co zabrać ze sobą w góry zimą?

Zima w górachZima w Pieninach jest magnesem przyciągającym wielu turystów, którzy decydują się na wypoczynek w zimowej odsłonie. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to dość specyficzna pora roku, która może znacznie utrudnić wędrowanie po górskich szlakach. Jeśli interesuje nas zimowa turystyka górska, musimy dokładnie przygotować się do takiego wyjazdu. Dzięki temu zapewnimy sobie bezpieczny odpoczynek, który dostarczy nam wielu niezapomnianych wrażeń.

Zadbaj o odpowiedni ubiór

Zimowa wędrówka po Pieninach wiąże się z niskimi temperaturami powietrza. Z tego względu bardzo ważne jest, aby zabrać ze sobą ciepłą garderobę, dostosowaną do trudnych warunków. Puchowa kurtka i polar to doskonały wybór, ponieważ są to ubrania skutecznie chroniące przed utratą ciepła, a jednocześnie komfortowe w noszeniu. Ciężkie odzienie wierzchnie na pewno byłoby dla nas bardzo niewygodne. W plecaku należy mieć zapasowe ubrania, w tym także dodatkową parę rękawiczek czy skarpetek. Na pewno przydatne mogą okazać się ochraniacze śniegowe – chociaż wiele zależy od charakteru naszej wycieczki.

Wyprawa w trudnych warunkach

Jeśli zależy nam na wycieczce w wyższe partie Pienin, które o tej porze roku są pokryte śniegiem, należy pamiętać o zabraniu profesjonalnego sprzętu. Czekan oraz raki okażą się niezbędne, gdy będziemy poruszać się po powierzchni pokrytej lodem. Warto podkreślić, że nawet najlepsze obuwie trekkingowe nie będzie w tym wypadku wystarczające. W zimowych wędrówkach po Pieninach przydatne okażą się kijki. Dzięki nim poruszanie się po szlaku będzie znacznie łatwiejsze, dodatkowo pozwalając na odciążenie mięśni.

O czym jeszcze musimy pamiętać?

W trosce o własne bezpieczeństwo, zawsze warto zabrać ze sobą mapę, dzięki czemu będziemy mogli sprawdzić, gdzie aktualnie się znajdujemy. Obowiązkowy jest także kompas lub nowoczesny GPS. Wybierając się na zimowy spacer po Pieninach, musimy przygotować się na każdą ewentualność. Z tego względu musimy zabrać ze sobą kompletną apteczkę, pamiętając między innymi o kremie z wysokim filtrem. Wbrew pozorom, zimowe słońce może bardzo intensywnie ogrzewać wrażliwą skórę, wywołując bolesne podrażnienia. Ponadto, nie można zapomnieć o termosie z ciepłym napojem, dzięki któremu szybko rozgrzejemy całe ciało. Oczywiście w przypadku dłuższych wypraw należy zabrać odpowiednią ilość prowiantu, zabezpieczając się na każdą ewentualność. Zimą w Pieninach o wiele szybciej zapada wzrok, dlatego latarka okaże się jednym z bardziej przydatnych sprzętów. Dla własnej wygody, warto zdecydować się na czołówkę, pamiętając o zabraniu dodatkowego zasilania.

Jeśli w odpowiedni sposób przygotujemy się do zimowego wypoczynku w Pieninach, na pewno zapewnimy sobie bezpieczny urlop. Warto z wyprzedzeniem skompletować wszystkie najpotrzebniejsze ubrania i inne akcesoria, sprawdzając, czy o niczym nie zapomnieliśmy. Oczywiście musimy także pamiętać o tym, że wyprawa w wyższe partie Pienin to propozycja przede wszystkim dla bardziej doświadczonych turystów, którzy zdają sobie sprawę z ryzyka.

Polecane artykuły